Ógyalla látnivalói
Nyitra, a Zobor-hegy alatt elterülő város az országhatártól alig másfél óra alatt érhető el autóval. Már út közben számtalan látnivalóban gyönyörködhetünk – bár Komárom is megér egy egész napot, mi ezúttal Ógyallát (Hrbanovo) választottuk utunk első állomásának. Nem véletlenül, hiszen itt van nagyapám családjának, a Konkoly Thegéknek családi sírboltja, és a Konkoly Thege Miklós nevéhez fűződő obszervatórium. A neves csillagász munkásságával és kupolás csillagvizsgálójával tette világhírűvé Ógyallát. Ma Szlovák Központi Csillagvizsgálóként működő, a felújított Planetárium és Éjszakai Csillagvizsgáló izgalmas csillagközi utazásra invitál minden érdeklődőt. A közeli meteorológiai állomás közel 150 éve gyűjti az időjárás megfigyelésével kapcsolatos adatokat.
A sörkedvelőknek bizonyára nem újdonság, hogy innen, Ógyalláról ered a híres Arany fácán, vagyis a Zlaty Bazant sör. Szerettünk volna részt venni egy sörutazáson, belekóstolni a sörfőzés rejtelmeibe, de ottjártunkkor éppen nem indult túra – ezt a hibát elkerülendő érdemes előre egyeztetni, mikor érkezik az ember!
Nyitrai városnézés
Továbbutazva a Kisalföld zöldellő síkságát hegyek karéja övezi, így már messziről tekint ránk a hét domb, tekintélyes várral a templomtornyokkal tűzdelt városkép felett. Az autónak bőven találunk parkolóhelyet, gyalogszerrel induljunk felfedezni a várost. A legrégibb rész szomszédságában, a nyitrai várdomb és Felsőváros tövében álló Megyeháza mutatkozott be elsőként. A többször átépített jelentőségteljes épület mai alakját az 1905-1908 között nyerte el, a szecesszió jegyében pompázik mai napig. Benne a háromfelé ágazó lépcsőház és a szökőkút igazi különlegességnek számít.
Innen egy boltív alatt lépve baktathatunk felfelé a nyitrai várba. A mészkőhegyre épült, a Nyitra folyó kanyarulatai közé ékelődött vár négy különálló egységből áll: a székesegyház, a püspöki palota, a gazdasági épületek és az egyetlen kapuval rendelkező, külső erődítmény sorakozik itt. A történelmi jelentőségű épület első írásos emléke 871-ből származik, kalandos sorsát a vár bejárása során ismerhetjük meg. Végigsétálhatunk a gótikus várfalak maradványain, szerencsés esetben a várárokban kialakított amfiteátrumban is megnézhetünk egy előadást. A Vazul torony, a kovácsoltvas díszítéssel borított várkút is szép fotótémát kínálnak, és bármerre is tekintünk ki, a város gyönyörű panorámáját élvezhetjük. Áprilistól októberig lehetőség van lemerészkedni a kazamatákba, természetesen vezetéssel tekinthető meg a vár föld alatti birodalma.
Képek a várból:
A Szent Emmerám székesegyházat sem szabad kihagyni. A román kori stílusjegyeket is mutató templom valójában három részből áll, három különböző stílusú templom egybeépítésével jött létre. Szomszédságában a püspöki palota, valamint az Egyházmegyei Múzeum, amelyek szintén szolgálnak érdekességekkel a kíváncsi látogatóknak.
Nyári időszakban városnéző kisvonat is áll a turisták rendelkezésére, ami különösen azoknak jó, akik nehezebben birkóznak meg a köves, egyenetlen talajjal, a lépcsőmászással. Azokból akad itt bőséggel!
A belvárosban sétálva kedves, a huszadik század elejét idéző épületekben gyönyörködhetünk. Leülhetünk egy kávéra, vagy sütire, végigböngészhetjük a gazdag templomkínálatot. A Szent László piarista templom, a Sarlós Nagyboldogasszony templom vagy a Zsinagóga épületei, a közeli Kálvária-domb mindenki számára tartogatnak meglepetéseket, de legalább egy kellemes fotótémát.
A nyitrai zsinagóga
Kirándulás Nyitra környékén
Aki a természeti szépségeket kedveli, annak a közeli hegyek remek kirándulásokat ígérnek. Jó túrát tehetünk például Tribecs hegységben, a Zobor-hegyen. A zobori tüdőkórháztól az erdőnek indulva azonnal elmerülhetünk az érintetlen természetben. Zobor-hegy egyik legértékesebb természetvédelmi területe a melegkedvelő erdősztyeppe, amely a természetvédelmi rezervátum része. Figyelemreméltó a védett növény- és állatvilág, vigyázzunk rá!
1896-ban a történelmi Magyarország a honfoglalás ezeréves évfordulójára a Nyitra városa feletti magaslaton jelölték ki a millenniumi emlékmű helyét. Berczik Gyula tervei szerint készült 30 méteres emlékoszlopot emeltek Huba vezér emlékére, rajta fehér gránitból négy turulmadárral. 1921-ben cseh légionáriusok ledöntötték, a darabokat széthordták, így napjainkban már csak a hengerszerű talapzat nyomát ismerhetjük fel talpunk alatt. Utunk elvezet az egykori Szent Hippolit kolostor romjai mellett itt, aztán felkereshetjük a Szent Zoerard-András (magyarosan Szórád) bencés remete barlangját és a közeli forrást.
Kulturális és szakrális nevezetességek mellett, festői környezetben tölthetünk el néhány órát egy Zobor-hegy környéki túra során. A Nyitra feletti sziklateraszról körbetekinthetünk, és gyönyörködhetünk a tájban, ameddig a szem ellát. Itt kitágul a tér, és mint egy térképen, végigszemlélhetjük a környéket a Börzsönytől a Selmeci-hegységen át a Kisalföld végtelennek tűnő síkságáig, meg a nyugat felé párába vesző Kis-Kárpátok cakkos gerincéig.
Ha Zobordarázs felé indulunk, a messziről is jól kivehető Szent Mihály templomig zarándokolhatunk. A körülötte egykor állt falu már elköltözött, de a parányi templom változatlan formában, mementóként áll őrt Nyitra felett. Itt akár egy nagy sóhajjal el is búcsúzhatunk rövid kirándulásunktól, azzal a gondolattal, hogy megint maradt megnéznivaló, amiért mihamarabb vissza kell térni.
Ajánljuk még:
Akkor fogjuk igazán szeretni, ha jól ismerjük: a magyar termékek népszerűsítéséért indul a 18. Coop Rally
A hazai termékek hónapja – indul a 18. Coop Rally
Nemzeti ételünk, amit a „kalapos királynak” köszönhetünk: amit nem tudsz a gulyásról
Kedvenc parázs fölött forgatva sült süteményünk: a kürtőskalács története
A nemesség asztaláról került a vásári, utcai pavilonok kínálatába a parázs fölött dorongon forgatva sült kürtőskalács. Egykor cukormáz nélkül készült, manapság akár csokikrémmel és tejszínhabbal töltve, vagy éppen „mindenmentesen” is rendelhetünk belőle.