Palkonyai pincesor és gasztrofalu
Pécstől mintegy húsz percnyi kényelmes autóút után megérkezünk Palkonyára. Ez a tündéri kis falu az utóbbi években a vidéki gasztronómia egyik fellegvárává vált. Van itt lakásétterem, fogadó, helyi alapanyagokra – füstölt áru, tej, sajt, szarvasgomba (!!) – épülő éttermek. Itt még a polgármester is a vendéglátás szolgálatába állt, Bolognában kitanulta a fagylaltkészítés mesterségét. Ha szerencsénk van, szó szerint belefuthatunk Tóth Vera énekesnőbe is, aki párjával, Pauli Zolival viszi a Palkonyhát és lelkesen fut a környéken. De ne feledkezzünk meg a palkonyai pincesorról, amely legalább annyira unikális, mint a villányi vagy a hajósi pincesor.
Kalandra fel a baranyai mondavilág segítségével
A baranyai mondavilág legismertebb alakjai, három óriás – Kőmorzsoló, Vasgyúró, Fanyűvő – a főszereplője annak a családi játéknak, melynek célja kilenc kelet-mecseki és hegyháti település megismerése. A kincskereső játék keretében bebarangolhatjuk a falvakat és értékes helyi termékekkel ismerkedhetünk meg.
A csaknem négy méter magas akácfigurákat Császár Levente meseíró könyve alapján készítették, az ötlet egy dán szobrászművésztől származik, aki műalkotásait az erdőben rejtette el. A környékbeli tizenegy település büszke hőseire, és ha már idejönnek a látogatók, akkor megkóstolhatják a helyi mézet, lekvárt, bort, megvásárolhatják a kézzel készült kerámiákat, ékszereket és a mondákat felelevenítő mesekönyvet.
Óbánya-Kisújbánya
Baranya megyében több mint háromszáz település található, köztük számos kicsiny falu. Az egyik ilyen település, Óbánya, a Kelet-Mecsek egy elzárt kis völgyében bújik meg, és nem véletlenül emlegetik magyar Svájcként is, hiszen olyan, mint egy alpesi ékszerdoboz. Több ház is őrzi itt a múlt századi, fésűs beépítésű, oldaltornácos faluképet, és kapható errefelé finom sült pisztráng is. Ha kedvünk támadna egy kis „vadromantikához”, érdemes elindulni a falu végéből a Kéktúra útvonalán egészen Kisújbányáig, az üdülőfaluig. Vízesések, sziklák, erdők között visz majd az utunk. Kihagyhatatlan élmény.
Időutazás Zrínyi és Szulejmán korába
Bár a vár már évszázadokkal korábban állt, és számos nemes vitéz, többek között Török Bálint és Horváth Márk védték a tízszeres oszmán túlerővel szemben –, mégis Zrínyi 1566-os kirohanásáról híresült el. Nem véletlenül, hiszen az idős és beteg Szulejmán szultán ekkor indult utolsó hadjáratára. Zrínyi parancsnoksága alatt 2 ezer végvári katona 34 napig állta az ostromot a hatalmas túlerő ellenében, míg végül a várvédők kitörtek a várból és hősi halált haltak. A világon több száz millióan látták a Szulejmán című török filmsorozatot, még ebben is megemlékeznek a szigetvári vár hős vezéréről, Zrínyi Miklósról, aki katonáival utolsó leheletéig védte várát a hódító török seregtől.
Juhász Balázs fotója
A rommá lőtt erődítményt újjáépítették, az elmúlt években pedig felújították, érdemes idelátogatni. Aki szeptemberben érkezik ide, a Zrínyi napok keretében megnézheti a csata jeleneteit, de itt mutatják be a Zrínyi musicalt is.
Ormánság
A pellérdi elágazónál egy bal index, aztán irány a Görcsöny–Baksa vonalon, és mintegy harminc kilométert haladva máris az Ormánság peremén találjuk magunkat. Erről a vidékről dióhéjban annyit lehet tudni, hogy apró falvai csodás kincseket rejtenek. Nemrégiben kerékpárút is épült itt, így bringára pattanva is bebarangolhatjuk e csodás vidéket.
Juhász Balázs fotója
Az Ős-Dráva látogatóközpontban a térség történetét ismerhetjük meg, de útba esnek a festett kazettás mennyezetű csodás kis templomok is. Csodálatos természeti környezet, barátságos emberek, hagyományos értékek várnak itt ránk.
Drávai kalandozások
Határfolyó, egyúttal homokpados, kanyargós folyam – a Dráván várja a vizitúrázókat a legszebb látvány. Az érintetlen természeti környezetben néhol gyors zúgók, másutt nyugodtabb, de sodró, zátonyokkal teli. A végtelen csend, az ártéri erdő, a növény- és állatvilág igazi kikapcsolódást kínál. Azért azt nem árt tudni, hogy itt csak engedéllyel, szervezett túrán lehet vízre szállni, hiszen országhatárról van szó. Lehet itt kenuzni, strandolni, vagy egyszerűen csak a lábunkat lógatni és gyönyörködni a természet csodáiban.
Juhász Balázs fotója
Ajánljuk még: