Amikor tele van a fejünk mindenféle teendővel és gonddal, hosszú a bevásárlólistánk és úgy érezzük, sosem érünk a végére, akkor hajlamosabbak lehetünk arra, hogy ne figyeljünk oda az alapvetésekre sem. Én például mindig ugyanoda teszem a tárcám és a telefonom a táskámban, azonban amikor sietek, vagy elterelődik a figyelmem, hajlamos vagyok csak úgy beledobni a cuccokat a hátizsákba. Aztán rendszerint kétségbeesve túrom át az egész zsákot, mert nem találom az értékeimet, amik rendszerint legalul, más tárgyak mögé-alá-közé elbújva várnak... Addig pedig pánikolok, hogy elveszítettem az értékeimet vagy éppen kiraboltak. Félek, pedig velem ilyesmi még nem történt. Hall azonban az ember annyi meg annyi történetet: egy ismerősömnek már lopták ki a nadrágja hátsó zsebéből a mobilját a zsúfolt villamoson. Főleg a fiatalabbakra jellemző szokás a farzsebben tartani az okostelefont – onnan gyorsan előhúzhatják, ha szükség van a bérletre, fizetni kell a kávéért vagy üzenet érkezet. Praktikusnak tűnik, de ugyanilyen könnyen kiránthatja bárki más is, akár észrevétlenül. Az illető lány észrevette ugyan, hogy kivettek valamit a zsebéből, meg is fordult, szembenézett a sráccal, aki meglopta, de nem volt lélekjelenléte szólni, kiabálni, hogy adja vissza, amit elvett tőle. Inkább elkezdte túrni a táskáját, hátha oda tette a telefont. A megállóban, ahol néhány pillanattal később megállt a szerelvény, ugyanis a tolvaj jól időzített, leszállt az ismerősöm is, de a srác egy pillanat alatt tűnt el, az immár kikapcsolt telefonnal. Szóval a fogatókönyv elég tipikusan alakult: mire felfogta, mi történt vele, a tolvaj már messze jár.
Különösen érdemes figyelni az időseknek a piacon, a tömegközlekedésen és a karácsonyi vásári kavalkádban is. Sajnos rájuk jellemző, hogy kevésbé figyelnek, nem húzzák be a táskát, sietnek – holott a zsebesek számára igazán ideális célpontul szolgálnak, vagyis inkább extrán kellene ügyelniük.
Mit tehetünk? – Tapasztalataink alapján
1. Érdemes még indulás előtt megterveznünk a bevásárlást. A listaírás is fontos, de a biztonságunk érdekében érdemes az ajándékokkal teli csomagok logisztikáját is végiggondolni. Például ne vásároljunk több dolgot, mint amennyit elbírunk, így biztosan nem tesszük le azokat a földre, amikor a következő üzletben elővesszük a pénztárcánkat, vagy csak megnéznénk egy beérkezett üzenetet. A csomagjainkat ne tévesszük szem elől akkor sem, ha egy pillanatra leülünk pihenni a padra, beülünk valahová egy kávéra, vagy amikor tömegközlekedéssel utazunk hazafelé. A kocsiban a csomagokat a csomagtartóban tároljuk, ne hagyjuk azokat látható helyen, például a hátsóülésen.
2. Ha autóval indulunk bevásárolni, érdemes világos, jól megvilágított helyen parkolni. Ha esély van arra, hogy lemegy a nap, mire végzünk a vásárlással, jegyezzük meg, hol parkoltunk, ne bóklásszunk fölöslegesen a rengeteg csomaggal. A kulcsokat készítsük elő még az üzletben, ne az autó mellett kelljen keresgélni, amikor tele van mindkét kezünk, sötét van és hideg, fáradtak vagyunk, nem figyelünk, bármit kikaphatnak a kezünkből, vagy elszaladhatnak azzal a szatyorral, amit csak egy pillanatra tettünk le magunk mellé a földre, mert egyszerűen nincs meg az a fránya slusszkulcs.
3. Egyedül egyszerűbb és gyorsabb a bevásárlás, de persze nem lehet mindig kihagyni belőle a gyerekeket. Ha visszük magunkkal őket is, mindig beszéljünk meg velük egy tervet arra az esetre, ha elkeverednénk egymás mellől. Ilyenkor jól jön, ha a gyerekeknél is van egy mobiltelefon (teljesen feltöltve), és győződjünk meg arról, hogy tudják a mi számunkat, vagy legyen felírva nekik olyan helyre, ahol szükség esetén biztosan megtalálják azt. Például beleírhatjuk egy filctollal a kabátjuk belsejébe. A telefonunk ne legyen lehalkítva!
4. Az előző ponttal némileg ellentmondónak tűnő tanácsot is érdemes megfogadni: bevásárlás közben a telefonhasználatot csökkentsük minimálisra, vagyis csak akkor telefonáljunk, ha muszáj. A beszélgetés csökkentheti az éberségünket, és elterelheti a figyelmünket a körülöttünk zajló eseményekről.
5. Vegyük ki a pénztárcánkból a nem feltétlenül szükséges iratokat. Semmi értelme az adókártyánkat, az EU-s biztosítási iratainkat vagy éppen a könyvtári olvasójegyet magunknál hordani. Ha ne adj’ Isten kirabolnak, ezeket is csak pótolni kell. Ráadásul több kártya mellett több mindenre kell figyelni, és könnyebben elvész a lényeg...
Mit tehetünk? – A rendőrség szerint
Az ünnepi időszakban a rendőrség is fokozott figyelemre hívja fel a figyelmünket, különösen a zsebtolvajok miatt. Eszerint
- a pénztárcánkat, mobiltelefonunkat a táskában, belső zsebünkben tartsuk, zárt helyen;
- táskánkat behúzott zipzárral, magunk előtt tartsuk, főleg a tömegben;
- vásárláskor ne tegyük a pénztárcánkat a pultra;
- nyilvános helyen lehetőleg ne vegyünk elő pénzt és ne ott számoljuk át;
- a PIN kódot ne tartsuk a bankkártyánkkal együtt, egy helyen;
- ne tartsunk magunknál nagyobb mennyiségű pénzt, lehetőség szerint bankkártyával fizessünk;
- ne hagyjunk az autóban korábban megvásárolt ajándékot, vagy bármilyen más csomagot jól látható helyen;
- amennyiben a vásárokban elfogyasztunk valamit, a táskánkat ne hagyjuk őrizetlenül, lehetőleg akkor is tartsuk magunkon, magunk előtt, vagy ha ülünk, az ölünkben.
Hajlamos vagyok azt hinni, hogy velem nem történhet baj, mert mindenre odafigyelek. Ezek a dolgok azonban egy pillanat alatt megtörténhetnek, elég egy másodpercnyi figyelmetlenség, egy nyitva felejtett táska, vagy a zsebünkbe gyorsan beledobott okostelefon, amit majd később akarunk beletenni a táskába, de akkor már csak a hűlt helyét tapogatjuk…
Figyeljünk magunkra és egymásra, különösen az idősebbekre. Figyelmeztessük őket, ha nyitva felejtették a táskájukat vagy az édességpultnál felejtették a pénztárcájukat. Ha minden óvintézkedést megtettünk, nyugodt szívvel élvezhetjük az illatokkal és színekkel teli karácsonyi forgatagot.
Ajánljuk még:
Lazacos pite
„Amit a feketetói vásárban nem árulnak, az nem is létezik” – mutatjuk a sűrűjét
Mogyorós moszkauer
Egzotikus téli gyógynövények, amik fűszerként is megállják a helyüket
„Nem csak gyógy-, de fűszer is!” – mondják még ma is sokszor azokra a növényekre, melyeket a gyógyászatban és a konyhában egyaránt felhasználhatunk. Az, hogy ezeket gyógyászati vagy kulináris célra vetjük be, csupán döntés kérdése, szerencsés esetben azonban a két cél egyszerre érvényesülhet! Annak ellenére, hogy a hagyományos ünnepi asztalon a régiségben – érthető okokból – elsősorban a saját környezetünkben is megtalálható növények kaptak helyet, most néhány távoli vidékeken honos fűszert listáztunk.