TudatosVegasz

A pénz nem akadály – 18 tipp, ha olcsón akarsz egészségeset enni

Szűk költségvetés mellett is lehet jókat enni!

Az egészséges táplálkozás drága, ezért nehéz jól étkezni, ha szűk költségvetéssel rendelkezik valaki – gondolják sokan. Pedig sokféle módon lehet pénzt megtakarítani, és a spórolás nem zárja ki azt, hogy egészségesen étkezz.

Íme 18 tipp, amelyek segíthetnek az egészséges táplálkozást megvalósítani, akkor is, ha kis költségvetésből élsz, vagy éppen nagyban spórolsz.

1. Tervezd meg az étkezést

Ha pénzt akarsz megtakarítani az élelmiszereken, étkezésen, akkor a tervezés elengedhetetlen. Jelölj ki hetente egy napot a következő hét étkezéseinek megtervezésére. Ezután írd össze a szükséges élelmiszerek listáját. Ha ezzel megvagy, feltétlenül nézd át a hűtőszekrényedet és a kamrát, vagy az azt helyettesítő spejz-szekrényedet, hogy lásd, mi az, ami már megvan. Általában nagyon sok olyan élelmiszer található a polcok hátsó részén, ami még felhasználható. Csak azt vedd meg, amit tudni fogsz használni, hogy ne legyen esélye sem a minőségi alapanyagnak a kukában landolni, mert lejárt a szavatossága mielőtt felhasználtad volna.

2. Ragaszkodj a bevásárlólistádhoz

Miután megtervezted az étkezéseket és elkészítetted a bevásárlólistádat, ragaszkodj hozzá. Nagyon könnyű elcsábulni az üzletben, ami váratlanul drága vásárlásokhoz vezethet. Általános szabályként először nézz körül a boltban (minden boltot átrendeznek időnként), térképezd fel, mi hol van. Az üzletek közepén gyakran a leginkább feldolgozott és egészségtelen élelmiszerek találhatók. Épp ezért nézz körül, majd nézz a polcokon felfelé és lefelé is, ne csak egyenesen előre.

A legdrágább termékeket általában szemmagasságba teszik, alatta-felette jobb árfekvésben is találhatsz jó holmikat.

Ma már számos nagyszerű élelmiszerbolt-alkalmazás van, amelyek segítenek a vásárlásban. Akár elmentheted a kedvenc termékeidet, listákat készíthetsz benne, vagy akár otthonról, a kanapén ülve online bevásárolhatsz segítségükkel. Az online vásárlás nagyszerű módja a tudatos vásárlásnak, hiszen az akciós terméket könnyebben megtalálod, mint a boltban a sorok között.

3. Főzz otthon

Az otthoni főzés sokkal olcsóbb, mint az éttermekben, kifőzdékben történő étkezés. Szokj rá, hogy otthon főzöl, ahelyett, hogy az utolsó pillanatban eszel valahol, vagy épp házhoz rendelsz. Általában egy 4 fős család étkezése megoldható ugyanazon az áron, mint egy vagy két ember ebédje egy étteremben. Nem is beszélve arról, hogy ha te magad főzöl, azzal az előnnyel is jár, hogy pontosan tudod, mi van az ételben.

4. Használd fel a megmaradt ételeket is

Nagyobb adag ételek főzésével időt és pénzt takaríthatsz meg. A maradék felhasználható ebédekhez, más receptekhez, vagy kisebb adagokban fagyasztva később is jól jöhet. 

5. Ne vásárolj, ha éhes vagy

Ha éhesen mész az élelmiszerboltba, akkor valószínűbb, hogy impulzus-vásárolsz valamit, ami gyorsan csillapítja az éhséget. Amikor éhesek vagyunk, gyakran vágyunk olyan ételekre, amelyek nem egészségesek, így sosem érdemes üres hassal járni a boltot...

6. Vásárolj egész ételeket

Néhány élelmiszer olcsóbb kevésbé feldolgozott formában; például egy sajttömb olcsóbb, mint a szeletelt sajt, ahogyan a teljes kiőrlésű gabonafélék, a zabpehely is adagonként olcsóbbak, mint a gyárilag összekevert dobozos müzli.

7. Generikus márkákat vásárolj

A legtöbb üzlet rengeteg márkás terméket kínál, de szinte már bármelyikben találsz generikus termékeket is. Minden élelmiszergyártónak be kell tartania a szabványokat az élelmiszerek, ételek előállítása, csomagolása közben. A generikus márkák legtöbbször ugyanolyan minőségűek, mint a többi márka, csak olcsóbbak. Olvasd el azonban az összetevők listáját, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem a szokásosnál alacsonyabb minőségű terméket kapsz-e.

8. Hagyd abba a gyorsételek vásárlását

Hagyj el az étrendedből néhány egészségtelen ételt. Sok családnál sok pénz megy el üdítők, kekszek, sütik, előrecsomagolt ételek és feldolgozott élelmiszerek vásárlására. Ezek azok az ételek, amik kevés tápértékkel bírnak, cserébe aránytalanul drágák. Ha elhagyod a feldolgozott és egészségtelen ételeket, költségvetésed nagyobb részét költheted jobb minőségű, egészséges ételekre.

9. Készletezz

Ha vannak olyan kedvenc termékeid, amelyeket gyakran használsz, akkor nagyobb kiszerelésben vásárolj belőlük. Ha biztos vagy benne, hogy valami olyat fogsz használni, amelyre sokszor van szükség, készletezhetsz, és ezzel pénzt takaríthatsz meg. Persze mindig győződj meg arról, hogy meddig érvényes a szavatossága – azzal nem takarítasz meg pénzt, ha olyat vásárolsz, amit később kidobsz.

10. Cseréld ki a húst más fehérjékre

Kevesebb hús fogyasztása jó módszer lehet pénzmegtakarításhoz. Próbálj meg hetente egy vagy két napot tartani, amikor más fehérjeforrásokat, például hüvelyeseket, tojást vagy halkonzervet használsz. Ezek többnyire olcsóbbak, táplálóak és könnyen elkészíthetők. Legtöbbjük hosszú tárolási időtartamú, így praktikus is.

11. Vásárolj szezonális termékeket

A szezonális, helyi termékek általában olcsóbbak, hiszen a szezonon kívüli termékeket a világ egyéb tájairól szállítják, plusz a szállítás miatt mindenféle anyagokkal kezelik is, ami nem feltétlenül tesz jót az egészségednek.

12. Vásárolj fagyasztott gyümölcsöket és zöldségeket

A friss gyümölcsök, bogyók és zöldségek csak néhány hónapig frissek évente, és néha még akkor is meglehetősen drágák. Pláne decemberben... Ezzel szemben a gyorsfagyasztott termékek ugyanolyan táplálóak, de egész évben elérhetők. Nem ugyanolyan, mint frissen, de főzéshez, egy-egy turmixhoz jól lehet őket használni, és a vitamin télen is jól jön.

13. Vásárolj ömlesztve

Ha bizonyos élelmiszereket nagy mennyiségben vásárolsz, sok pénzt takaríthatsz meg. A gabonafélék, mint például a barna rizs, a köles, az árpa és a zab, mind kaphatók ömlesztve. Később hosszú ideig megőrzik szavatosságukat, ha légmentesen lezárt tartályokban tárolod őket. Ugyanez vonatkozik a babra, a lencsére, néhány diófélére és a szárított gyümölcsökre is.

14. Termessz saját növényeket

Ha tudsz, remek ötlet saját növényeket termeszteni. A vetőmagokat olcsón lehet megvásárolni, így némi idő és erőfeszítés befektetésével termeszthetsz saját gyógynövényeket, paradicsomot, és még sok más finom fűszernövényt. Egészen más ízű egy-egy házi termék, mint a bolti verzió...

16. Csomagolj reggelit, ebédet, uzsonnát – bármit, amit nap közben ennél

Az éttermi étkezés nagyon költséges, főleg, ha rendszeresen végezzük, ahogy egy-egy utcai büfé, kisbolt is húzós lehet.  Ha hozzászoksz, hogy otthon főzöl (lásd a 4. tippet), akkor kis odafigyeléssel mindig tudsz ebédet vinni magaddal a munkahelyedre. Igen, tervezést igényel, de sok pénzt takaríthatsz meg egy hónap alatt.

17. Használd okosan a kuponokat

A kuponokkal nagyszerűen lehet pénzt megtakarítani, csak ügyelj arra, hogy okosan használd fel őket. A legtöbb kupon egészségtelen, feldolgozott élelmiszerekre vonatkozik. Viszont ha jó ajánlatot fogsz ki, akkor készletezz egészséges ételeket és egyéb hozzávalókat, sőt akár tisztítószereket is, amelyeket rendszeresen használsz. A ház körül igénybevehető termékek költségeinek csökkentésével költségvetésed nagyobb részét költheted egészséges ételekre.

18. Értékeld a kevésbé drága ételeket

Teljesen egyértelmű, mégis fontos: rengeteg olyan élelmiszer áll rendelkezésre, amelyek olcsók és egészségesek is. Néhány olyan összetevő felhasználásával, amelyekhez nem szoktál hozzá, sok finom és olcsó ételt készíthetsz. 

Valójában sokféle módon lehet egészségesen táplálkozni, még nagyon szűk költségvetés mellett is. És mindezt akár befektetésként is felfoghatod, hiszen a rossz egészségi állapot, az elhízás, orvosi költségekkel, gyógyszerekkel és még csökkent munkaképességgel is járhat. Szóval ha az egészséges táplálkozás drágább is lenne (bár nem feltétlenül kell annak lennie), akkor is érdemes odafigyelni rá – még a pénztárcád szemszögéből is.

Ajánljuk még:

5 TIPP, HOGY JOBBAN BÁNJ A PÉNZZEL
5 ROSSZ PÉNZÜGYI SZOKÁS, AMIT MIELŐBB EL KELL FELEJTENÜNK
PELENKA-MATEK: MOSHATÓ VAGY ELDOBHATÓ A JOBB? KISZÁMOLTUK!

Melyik pénzügyi személyiségtípusba tartozol?
Mint az élet szinte minden területét, pénzügyekkel kapcsolatos döntéseinket is nagyrészt a személyiségünk irányítja. Te is sokszor elgondolkozol rajta, a magatartásod miként befolyásolja az anyagi helyzeted? Pénzügyi személyiségünk megértése az első lépés ahhoz, hogy ki tudjuk alakítani a megfelelő költési, megtakarítási és befektetési hozzáállást.