Neked hol a helyed kertörökségünk idővonalán?
Olvasási idő: 5 perc

Neked hol a helyed kertörökségünk idővonalán?

Aki növényt ültet, gondol a holnapra. Aki kertet épít – legyen az akár egy zsebkendőnyi zöldfelület – nem a jelenre tervez. Hosszú távú alkotás van benne, éppen ezért nagy felelősségünk is, hiszen ezt hagyjuk utódainkra. Nem csak a növényeket, hanem magát a szemléletet, benne a lelkünket is. Aki a most oly agyonreklámozott gondozásmentes pázsittal borítja be a talajt, robotfűnyírót vagy műborostyánt telepít, vajon gondol-e erre? Vagy csak a pillanatnyi kényelem vezérli? Érdemes belegondolni, mit kaptunk mi bölcs elődeinktől, és mi mit fogunk hagyni magunk után, gyermekeinknek.

A kertörökség napján előtérbe került kastély- és villakertjeink védelme, hagyományainak őrzése. De vajon mit jelent ez nekünk? Van-e saját kertörökségünk? Nézzünk a kertek mélyére, mit rejtenek a bokrok, a fák, az ágyások a jövő nemzedékének.

„A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása!" (Morus Tamás)
A kert nemcsak munkára, de elmélkedésre is sarkall – Fotó: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely

 

Mi a különbség az örökség és a hagyomány között? Az örökség az, amit minden nemzedék a hagyományhoz hozzátesz.

Tudásunk évről-évre gyarapszik, a tudásburok vastagodik. A kertek örökségének őrzői az elődöktől kapott tudást fejlesztik és így adják tovább, generációkon keresztül így lesz új és újabb ismeretekkel gazdagabb.

Ismerkedés a pitypanggal – Fotó: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely 

Mai kertjeik alapját az egykori kastélykertek és villakertek kultúrája határozta meg. Az évszázadok alatt folyamatosan változott, ahogyan az igények, a divat, a növényválaszték is rendre formálódott. Körültekintve saját kertjeinkben, nagyon változatos képet kapunk, hiszen a kultúra, az anyagi lehetőségek és a személyes ambíciók alapozzák meg kertjeink berendezését is.

Talán észre sem vesszünk, mennyi mindent mesél rólunk saját kertünk!

A generációkutatók szerint érezhető különbségek vannak a különböző korosztályok kerthez való viszonyában. Élesen elkülönül a természettel való kapcsolat, ha a nemzedékek tükrében vizsgáljuk őket.

A nagymama kertje – Fotó: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely 

A legidősebbek – akik már igen kevesen vannak – azok, akiknek még aktív kapcsolatuk volt a földdel: a növénytermesztéssel, az állattenyésztéssel, ismerték a vadon élőlényeit, a gyűjthető gyógynövényeket. Köztük sok a ma is aktívan kertészkedő, sok a 80 fölötti természetjáró. Magam sokszor nézem csodálattal ezeket a csillog szemű, ráncos kezű, életvidám kertészkedőket, akiknek

talán fogalmuk sincs arról, mi fán terem az ökolábnyom meg a biodiverzitás, de azt igen, hogyan kell magot fogni, metszeni, együtt élni a természettel.
Virágoskert részlet – Fotó: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely 

A boomerek azért élnek, hogy dolgozzanak, a kert náluk hobbiként vagy mint rekreáció jelenik meg. Ökotudatosságuk mérsékelt, életmódjukban a fogyasztói kultúra hatásai érvényesülnek, de spórolnak, ahol csak lehet. Ők azok, aki ragaszkodnak az évtizedek óta megszokotthoz, harcolnak a természettel, permeteznek, ha kell, rendre előkerül a gyomirtó, és sokszor nehéz velük szót érteni, ha más módszerek kerülnek terítékre. Látószögüket érdemes tágítani, megmutatni új dolgokat, de tudni kell azt is, hogy a kor előrehaladtával egyre nehezebben fogadják be ezeket az információkat. Ők nem lesznek élharcosai a méhbarát kertnek, a tájképi hatású sövénynek, a nyíratlan fűnek.

Virágok utóélete a kertben – Fotó: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely 

Az X-generáció azért dolgozik, hogy éljen, a kertészkedés náluk életmód vagy éppen trend. Sokaknál a környezettudatosság egyre fontosabb szerepet játszik, de a kert megjelenik nem egyszer státuszszimbólumként is. Ők még tudják, hogy a kert lehet a nyugodt pihenés, az elvonulás helye, de akár még Instagram-sztorit is készíthetnek kertjükről. Vagyis lassabb életvitelük, tudatosságuk kisebb fogyasztással jár, és tudtuk nélkül élik meg a „slow” tanításokat.

Az Y-generáció a változatosságot, a függetlenséget keresi, kreatív. Felismeri az egyre sokasodó környezeti problémákat, nyitott füllel és szemmel keresi a megoldásokat. Fontos számukra a fenntarthatóság, keresik az élő kapcsolatot a természettel,

ők azok, akik elindították a városi kertészkedést, a közösségi kertek mozgalmát, a balkonkertészkedést.

Sóskát szedő gyerekek – Fotó: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely 

A Z-generáció gyors, hatékony, szeret otthonról dolgozni, de mobilis, vagyis könnyen vált lakóhelyet, akár országot is. Náluk már releváns téma a klímaszorongás, a természetfélelem, ami alapvetően meghatározhatja életüket. Ők a digitális őslakosok, akik többségének a természet a képernyőn létezik, virtuálisan kertészkednek, online gazdálkodnak farm-játékokkal. Egyre kevesebb élményük van a közvetlenül a természetből. És közülük kerülnek ki azok is, aki félelmeik vagy éppen felismeréseik hatására keresik a kapcsolatot a természettel, a kerttel, közösségi kertet művelnek, gyógynövényes túrára járnak, bio ételeket esznek, közösségi zöldségdobozokat rendelnek.

Two pairs of hands carying new plant
A kert gondoskodásra tanít: ez szociális érzékenységünkre is kihat – Fotó: 123RF 

Magam egyre több ilyen fiatallal találkozom, akiknek határozott elképzelésük van a világról, és arról, hogyan rontotta el az egészet az előző nemzedékek sora. Az alfa gyerekek szüleinek pedig most nagy a felelősségük abban, hogyan fognak majd a ma csöppségei a későbbiekben viszonyulni a kertekhez, a természethez.

Azon kell igyekeznünk, hogy természet ne tananyag, a park ne múzeum legyen!
A természet tökéletes helyszín az önfeledt játékra, egyben a játékos tanulásra is – Fotó: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely 

Többek közt a generációs különbözőségek miatt sokan nap nap után élik meg a parázsvitákat. Mit, és hogyan ültessünk a kertbe? Szabad-e kapálni, fel kell-e ásni a kertet? A közterületen szabályos sorba ültetett begóniák és büdöskék helyett lehet-e egész évben díszítő évelőágyás? Miféle dolog otthagyni a lehullott lombot a fák alatt? Rendes ember azt mindjárt összegereblyézi! A mélymulcsos művelés egy rendezetlen dzsungel, a méhlegelő gaztenger. A korábbi kertfilozófiák szépségideálja a szépen rendezett kert volt, pontosan kimért ágyásokkal, az oda nem illőnek vélt növények nélkül. Ma pedig egészen más szempontok kerülnek előtérbe a kertben is, és megdőlni látszanak vagy már meg is dőltek az évtizedeken át kőbe vésett szabályok.

The child is planting flowers in the garden. Selective focus.
Kezdjük az alapoknál a kertészkedést: mutassuk meg, hogy a növények gondozása elemi örömforrás! – Fotó: 123RF

Ahhoz, hogy a kertben béke legyen, fontos a nyitottság, a párbeszéd, az, hogy meghallgassuk egymást. Örökségünk része, hogy megőrizzük azt, ami érték, ami jó, és továbbadjuk: saját tudásunkat és gyakorlati tapasztalatinkat is hozzátéve. Minden kert hozzánk tesz valamit, mindenből tanulunk. E dinamikus változás eredményeképpen át is alakulhat zöld környezetünk.

A gyógy-és zöldségeskert lehet a rekreáció központja, a kastélykertekből közösségi kert alakulhat, a vidéki kertek hagyományai az óvodakertben szökkenhetnek szárba.

Az egykori betonból és vasból komponált játszóterek közösségi kertté, komposztálóvá és pihenőhellyé válhat. A lehetőségek végtelenek, csak türelem és kitartás kell hozzá, mert a tudatosságbéli különbségek és az egyéni motivációk félreértésekre adnak okot a generációk között. A kert és természet pedig nem arra szolgál, hogy társadalmi vitákká vagy politikai ügyekké váljon.

Little girl picks organic strawberries in a basket. on a fruit field on a sunny summer day. Generative AI content,
A kertészkedés eredményei a legkisebbeket is elvarázsolják: így válnak később elkötelezett kertészekké – Fotó: 123RF 

A kert percről percre, napról napra változik, a kertet értők, a természetet szerető emberek megtisztelő kötelessége, hogy az elődeitől kapott örökségét a legjobb formában adja majd át az utókornak. A felcseperedő generációk szemléletmódját, tudatosságát szinte észrevétlenül formáljuk minden mozdulatunkkal, minden kerti ténykedésünkkel, minden kapavágással és elültetett maggal. Ne sajnáljuk az időt és az energiát tudásunk átörökítésére!

Nyitókép: 123RF

 

Kapcsolódó tartalom
Kastélykertjeink pompája – örökös magasiskola az utókor számára
Gáspár Kinga | 2025. máj 08

Kastélykertjeink pompája – örökös magasiskola az utókor számára

Évszázadok óta reprezentálják az ember természetformáló képességét, művészi ambícióit és hatalmi törekvéseit.