Biztonságban érezzük magunkat, de vajon eleget tettünk-e ezért?
Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében generációs attitűdkutatást végzett 1027 válaszadó megkérdezésével arról, hogy biztonságban érzik-e magukat az interneten, milyen online csalási, támadási formákat ismernek és hogy áldozatául estek-e már ilyen próbálkozásnak. Érdekes eredmények születtek.
Arra a kérdésre, hogy biztonságban érzi-e magát, a válaszadók 71 százaléka adott pozitív választ, mondván, hogy szerintük megteszik azokat a szükséges óvintézkedéseket, amelyek garantálják adataik védelmét. 30 százalékuk nemcsak óvatos, de védelmi programot is használ eszközein: ez főként a 40-49 éves és ennél idősebb korosztályra jellemző és az 50-59 évesek körében tapasztalható nagyobb biztonságérzet.
A kutatás azt is kimutatta, hogy leginkább a 16-19 éves és a 20-29 éves korosztály mellőzi a biztonsági szoftverek használatát, mert úgy gondolják, maguk is elég kompetensek a támadások kiszűréséhez.
Ez utóbbi korcsoport tagjai közül az átlagosnál többen válaszolták azt, hogy bár nem érzik magukat biztonságban az interneten, nem érnek rá ezzel a témával foglalkozni.
Fotó: 123RF
A védelem tárgyára vonatkozó kérdésre a válaszadók 58 százaléka mondta, hogy a pótolhatatlan emlékek elvesztését fájlalná leginkább, a megkérdezettek 33 százaléka a jelszavait és kapcsolattartási adatait félti, és csak 17 százalék azoknak az aránya, akik biztonsági mentésre hivatkozva nem aggódik egy esetleges támadás miatt.
A kutatásból az is kiderül, hogy a magyarok viszonylag jól tájékozottak a csalási módszerekről, és 90 százalékuk arról is beszámolt, hogy próbálkoztak már nála online csalással, támadással: 54 százalékukat e-mailben próbálták átverni, 52 százalékuknál sms-ben kértek adatot vagy befizetést, 40 százalékuk pedig kapott már kétesnek tűnő telefonhívást bank vagy cég nevében. Telefonos csalással a 60-69 éves korosztály találkozott a legmagasabb arányban (51%).
A válaszadók majdnem fele esett már áldozatul valamiféle online csalásnak vagy támadásnak.
Közülük a legnagyobb arányban arról számoltak be (13%), hogy vírusos lett a számítógépük vagy telefonjuk, de ugyanennyien vannak azok is, akiknek a jelszavát vagy fiókját lopták el.
Fotó: 123RF
A tárgyakat biztosítjuk, adatainkat miért nem?
A kutatás és a tapasztalatok alapján is furcsa kettősség tapasztalható a magyarok körében a biztonsághoz és az adatok védelméhez való hozzáállásban. Egyfelől természetesnek vesszük, hogy értéktárgyainkra biztosítást kötünk vagy, ha bekopog egy idegen, és elkéri adatainkat, nem adjuk meg, másrészt viszont az interneten sokkal engedékenyebbek vagyunk, mint az indokolt volna. Nem biztos ugyanis, hogy helyesen tudjuk felmérni a biztonsági kockázatokat, még akkor sem, ha tájékozottnak gondoljuk magunkat ezekkel kapcsolatban.
A kibertámadások jelentős része nehezen felismerhető formában zajlik és számos olyan fenyegetés van, amit pusztán óvatossággal nem tudunk kivédeni. Tudatossággal nem lehet minden kockázatot kivédeni, ezért a biztonsághoz elengedhetetlen, hogy legyen szoftveres védelmünk is.
Fotó: 123RF
Ma már olyan fejlett és gyors lefutású támadások léteznek, mint például a rosszindulatú szkriptek, vagy a zsarolóvírusok, amelyek nagyon rövid idő alatt óriási pusztítást – adatvesztést, adatlopást képesek okozni az adathordozóinkon. Továbbá olyan támadásokat is elszenvedhetünk, ahol nincs szükség emberi interakcióra, mert egyes rosszindulatú kódok az operációs rendszer vagy egy adott alkalmazás sérülékenységét észrevétlenül kihasználva automatikusan képesek a károkozásra.
A biztonságos internetes környezetünk megvédésében gyakorlatilag elengedhetetlen kulcsszerepe van egy olyan korszerű internetbiztonsági alkalmazásnak, amelyben komplex védelmi modulok dolgoznak.
Ezek a különféle integrált modulok gondoskodnak az exploitok (sebezhetőségek) elleni védelemről, megvédenek a különféle botnetes és hálózati támadásoktól, megóvják a webkamerát az illetéktelen hozzáférésektől, biztonságos bankolási felületet biztosítanak, blokkolják a megtévesztő adathalász kísérleteket, és hatékony védelmet nyújtanak a zsarolóvírusok ellen is.
Fotó: 123RF
Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője szerint már csak a kártevők hatalmas száma miatt is nagyon nehéz feladat lenne, hogy saját magunktól felismerjük őket: az AV Atlas adatai szerint jelenleg 1,4 milliárdnál is több egyedi kártékony kód van a világon. Bár fontos a megjelenő hibajavító frissítések mielőbbi lefuttatása, a külső adathordozóra való rendszeres mentések elvégzése és persze a biztonságtudatos hozzáállás is, ám emellett a védelmi szoftver használata minden platformon elengedhetetlen alapja a megelőzésnek és a védekezésnek.
Fontos megértenünk tehát, hogy eszközeink – mobil telefonunk, laptopunk – pótolható, de elveszett, ellopott személyes adatainkat nem tudjuk pótolni.
Bármennyire is azt hisszük magunkról, hogy eléggé tájékozottak vagyunk, érdemes szakmai alázattal közelíteni a kiberbiztonság témájához, hiszen rengetegféle kockázattal kell szembenézni.
Mit tegyünk, hogy biztonságban tudhassuk adatainkat?
Az otthoni biztonsági szoftverek telepítése és használata nem bonyolult feladat, de érdemes olyat választani, amely egyszerűen kezelhető és amelyhez magyar nyelvű ügyfélszolgálatot is biztosítanak. Az ESET szoftverekhez például a hazai forgalmazó díjmentes, magyar terméktámogatást nyújt, felkészült szakembereiket bátran kereshetjük már a vásárlás előtti pillanatoktól kezdve, egészen az előfizetésünk teljes időtartama alatt. A mai védelmi szoftverek már túlmutatnak a hagyományos vírusirtók képességein, számos kiegészítő funkció szolgálja a biztonságunkat a mindennapi böngészés, levelezés, netbankolás, online vásárlás során. A kínálatban mindenki megtalálhatja az internetezési szokásaihoz leginkább illő védelmi megoldást, az alap csomagoktól kezdve egészen a komplex termékekig.
Ezt a fiatalabb korosztálynak is érdemes megfontolnia, mert a digitális nemzedék már ideje és tevékenységei jelentős részét online közegben éli, és bár úgy gondolják, könnyen felismerik a csalásokat, támadási kísérleteket, a rejtett kártevők ellen ők is csak erős szoftveres védelemmel tudnak hatékonyan szembeszállni.
Fotó: 123RF
A szoftveres védelem mellett sokat tehetünk biztonságunk érdekében az online térben való fokozott óvatossággal és tudatos jelenléttel. Nagyon fontos megértenünk ugyanis, hogy
vannak olyan módszerek, amelyek ellen csak fejben lehet védekezni (pl. ha telefonon kérik az adataink bediktálását), és vannak olyanok, amelyeket kizárólag szoftverrel tudunk kivédeni (pl. az észrevétlenül települő vírusok). Ezért egyaránt szükség van a tudatosságra és a szoftveres védelemre is.
A kiberbiztonságot ugyanakkor nem túlmisztifikálni kell, hanem megoldani. Végül is, ki vigyáz az adatainkra, ha nem mi?
Nyitókép: 123RF
A cikk megjelenését az ESET támogatta.
Ajánljuk még: