A jól működő kamra titka: hogyan kezeljük kamránkat a téli hónapokban?

Otthon

A jól működő kamra titka: hogyan kezeljük kamránkat a téli hónapokban?

A konyha lelke és egyik nélkülözhetetlen eleme a kamra, spájz, vagy kisebb lakások esetén a beépített szekrény által rejtett alapanyagok és kincsek tárháza. Az élelmiszerek rendelkezésre állásának egyik fő biztosítója ráadásul télen kitüntetett szerephez jut, hiszen számos alapanyag friss megőrzését, tárolását teszi lehetővé, amelyek ennek köszönhetően mindig a kreatív és szorgos háziasszonyok rendelkezésére állnak. De milyennek is kell lennie egy valóban jól működő kamrának, és hogyan kell megőriznünk erejét?

A nagykönyv szerint a kamra ideális esetben a lakás északi oldalán elhelyezkedő kis helyiség, aminek fő tulajdonsága a jól szellőztethetőség, és az, hogy közvetlenül a konyhából nyílik. Ám hiába álmodik a legtöbb háziasszony tágas kamráról, a legtöbb esetben csak kis hellyel tudnak gazdálkodni – így

kulcsszerephez jut a praktikum és a megfelelő elrendezés.

A jó tervezés első lépése pedig nem más, mint a rendelkezésre álló terület polcrendszerrel történő ellátása, illetve a meglévő hely minél magasabb fokú kihasználása. A tervezés és berendezés során gondolkodhatunk tárolódobozokban, elválasztókban és a legkülönfélébb rendszerezőkben, azonban arra ügyeljünk, hogy a friss árut – így például a krumplit és a hagymát – mindig rácsos vagy lyukacsos, azaz szellőző dobozba, tárolóba rakjuk. Ellenkező esetben hamar romlásnak indulnak.

Fotó: 123RF 

Tapasztalataim szerint nincs jobb a természetes alapanyagokból készült tárolóknál: a gyékényből, csuhéból vagy vesszőből font kosarak kiváló szolgálói a ház asszonyának. Még a tojás, a hagyma, a dió vagy mogyoró tárolása is biztonságos bennük, ahogyan a vászonzsákban a száraz hüvelyesek, a mák vagy a zsemlemorzsa is kiválóan eltartható. Ahol azonban már megfordultak a molyok, vagy fennáll a veszély látogatásukra, ott inkább a csatos üvegek alkalmazását ajánlom a tészták, a darált vagy aszalt alapanyagok és más, veszélyeztetett élelmiszerek tárolására.

A szellőzés mellett fontos szempont a friss áruk gyakori átnézése, forgatása is, ezzel elejét vehetjük a nagy mennyiségű élelmiszer esetleges romlásának. Ha rendszeresen kiválogatjuk a beteg vagy rothadásnak induló szemeket, akkor a tartalék többi részét még megmenthetjük. Ráadásul

ha a felmért készlethez igazítjuk a heti menütervet, akkor egészen biztosak lehetünk abban, hogy nem pazaroljuk el drága élelmiszereinket.
Fresh chicken white and brown eggs on sack closeup, organic farm

Fotó: 123RF 

A nyári befőzési és az őszi betakarítási időszak lehetővé tette a folyamatos kamrafeltöltést, amit ha ésszerűen végeztünk, akkor ügyeltünk arra is, hogy minden tartalékunkra rákerüljön az eltevés dátuma is. Ha pedig a dátum rendelkezésre áll, és a kamrában úgy rendezzük el alapanyagainkat, hogy azok lejárati idő szerint sorakozzanak a polcokon, akkor még hónapokkal később is tudni fogjuk, mit kell korábban felhasználnunk, mit érdemes a menübe terveznünk, és mi az az élelmiszer, aminek romlását idejében megelőzhetjük. Ezzel az egyszerű rutinnal könnyedén kiküszöbölhetjük a pazarlást és az anyagi veszteséget is, ráadásul az évek alatt egy olyan háztartásvezetési gyakorlatba rázódhatunk bele, ami minden szempontból előnyünkre válhat.

Még a leggondosabb háziasszony kamrája is folyamatosan porosodik, ezért ha eddig nem tettük, most érdemes egy teljes nagytakarítást végeznünk. Pakoljuk ki a helyiséget, töröljük le a polcokat, és ellenőrizzük, hogy nem vertek-e sátrat a sorok között hívatlan vendégek, például élelmiszermolyok. Ha szerencsétlenségünkre mégis találkozunk velük, akkor elkerülhetetlenné válik az összes élelmiszer átnézése, mert bizony ezek a szemtelen vendégek képesek szinte mindenhová befúrni magukat.

Bárhol is találkozunk velük – vagy hálószerű képletekkel a zacskókban, üvegekben – azoknak teljes tartalmát semmisítsük meg, mert ellenkező esetben bizony hosszú és gyötrelmes harcra számíthatunk, amit nem kevés anyagi kár is kísér.
Modern kitchen shelves with various food ingredients

Fotó: 123RF 

Kiemelkedően fontos a spájz hőmérsékletének beállítása és a hőmérséklet szinten tartása is.

Az ott tárolt élelmiszerek csak akkor nem romlanak meg, ha nincs bent se túl meleg, se túl hideg, továbbá a páratartalom sem magas. A legegyszerűbb megoldás erre egy ablak a helyiségbe, de ha ez a kialakításkor nem volt megoldva, és utólag sem megoldható, akkor érdemes elgondolkodni egy szabályozott szellőztetési rendszer beszerelésén, mert az hosszútávon egészen biztosan megtérül. Télen ideális hőmérsékletnek számít az öt fok, és a friss áruk fagyásának elkerülése érdekében kifejezetten kerülendő a mínuszok elérése.

Fotó: 123RF

Mitől működik jól a kamra?

Egy egyszerű alapelvtől, amit sokszor hallhattunk már: „Rend a lelke mindennek”. Ha az élelmiszereink tárolására használt helyiségben rend és tisztaság van, ha az ott helyet kapó élelmiszerek felhasználása gondos és tudatos, akkor egészen biztosan boldog kamratulajdonsok és kamrahasználók lehetünk. Érdemes megfogadnunk!

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Lepucolni a nagymama örökségét: bevetettem mindent, hogy tisztuljon a réz! Íme az eredmény

Már egészen kicsi korom óta őszinte, odaadó tisztelettel nyúlok a régiségekhez. Nagymamámtól örököltem ezt, hiszen ő is a múlt szerelmese volt, újságírói pályafutása mellett néprajzi gyűjteményét is egyre bővítgette. Azt az örökséget rám hagyta: antik könyvek, íróasztalok, porcelánok, festmények, ülőgarnitúrák, szuszékok, kerámiák és textíliák hadát. Mindene volt a régiség, pontosabban a régi érték, nekem pedig feltett szándékom ezt ápolni és őrizni. Ezért is döntöttem úgy, hogy az oxidálódott sárgaréz tárgyaiba új életet lehelek, kiszabadítom őket a sötétbarna, helyenként zöldes páncélból, hogy újra aranysárga színben pompázzanak. És ez nem volt kis vállalás, mint utóbb kiderült.