Kétféle moly létezik, az egyik a ruhamoly (Tineidae), a másik a lisztmoly (Phycitinae alcsalád), az utóbbiak közé tartoznak az aszalványmolyok is, ezek a leggyakoribbak a háztartásokban. Az előbbinek a lárvája veszélyes, nem a kifejlett egyed, ez támadja a ruhaféléket és fogyasztja előszeretettel az állati eredetű textileket. A selyemruhák, szőrmebundák vannak a legnagyobb veszélyben, de a függönyöket, a szőnyegeket se kíméli, ha abban selymet vagy gyapjút talál.
Ennek az az oka, hogy fejlődéséhez fehérjére van szüksége és addig kutat, amíg azt meg nem találja: ha kell, akár a szövet felső rétegein is átrágja magát, hogy a neki megfelelőhöz érjen. Ám a túlélés érdekében bármilyen természetes anyag megteszi számára, bírja még a kasmírt, a pamutot, a lent is, valamint bármilyen tollat, szőrmét is elfogyaszt. Ha nem teszünk ellene semmit, hamar feléli a lakásban lévő készletet. Sokszor előfordul, hogy amikor az örökösök feldolgozzák a nagyszülők hagyatékát, kiderül: a nagyi féltve őrzött és gyakran emlegetett kasmírkendő-gyűjteményét már rég megette a moly.
Én azonban az aszalványmollyal kerültem konfliktusba és nem is volt olyan egyszerű kilakoltatni a konyhámból meg az éléskamrából. Hiába vettem ugyanis feromonos molycsapdát, az csak a kifejlett repülő egyedeket csalogatja magához, a lárvák ellen nem használ, tehát ez csak a kezdő lépés. A lárvák ugyanis beették magukat a zablisztembe, hiába csavaros, fedeles a tárolóedény: rá kellett ébrednem, hogy a molylepke nálam nem szellőztetéssel surrant be a házba, hanem
magam hoztam be előzékenyen.
Mégpedig akkor, amikor életmódváltásom érdekében alternatív lisztek kerültek a háztartásba. A moly lárvája ugyanis minden további nélkül benne lehet abban a lisztben vagy gabonafélében, amit a boltból hazahozunk, kivéve persze a kóser élelmiszert.
Hogyan ebrudalható ki akkor a nem kívánatos látogatósereg? Fel kell kutatni az összes molyfészket, de tényleg az összeset, nemcsak azt, ami kézenfekvőnek tűnik. Azt olvastam valahol és teljesen igaz, hogy
azért olyan gyakori a lisztmoly a mai konyhákban, mert régen más volt a nagytakarítás mikéntje a háztartásokban.
Évente minimum egyszer a lakást fenekestül felforgatták a háziasszonyok. Elhúztak minden bútort a faltól, a ház minden szegletét kitakarították, fertőtlentették. Kipakoltak az összes szekrényből, elhúzták a stelázsit is, újrapapírozták a polcokat. Kimeszeltek, amivel frissítették a festést, de egyben fertőtlenítettek is. Nem maradt olyan rés, ahol a molyok életben maradhattak volna.
Ma viszont komplett, stabilan összeszerelt, a faltól el nem mozdítható bútorok vannak a konyhában, amelyek mögött azért pont van a molyok számára akkora rés, ahova szépen befészkelhetik magukat. És akkor hiába dobjuk ki az összes, szemmel láthatóan molyürülékes élelmiszert. A csokit, kakaót, paprikát, müzlit is.
Lesz utánpótlás.
Tehát igaz a megközelítés, miszerint a molyok a tiszta lakást nem szeretik, de ez nem a napi portörléssel és a rendrakással van összefüggésben, hanem az évi egy-két alkalommal előforduló teljes lakásfelforgatással. Ami azért nem mindenhol történik meg.
Nekünk is nehezünkre esett a falra felszerelt konyhabútor mögött molyokat vadászni, de megérte. Mert bizony befészkelték magukat oda is, meg a polcok apró réseibe, a keresztlécek alá húzódva. Ott várták a lehetőséget egészen addig, amíg ecetes vízzel le nem mostam mindent. A szellőztetés is sokat segített, mert ugyan egyszerű praktikának tűnik, de a molyok nem kedvelik a hő-, valamint a páraingadozást. Egyenletesen meleg, viszonylag magas páratartalmon tobzódnak, ezért is remek lakóhely számukra a konyhaszekrény.
Természetesen minden molyfertőzte élelmiszert kidobtam és azóta, ha behozok bármilyen lisztet, gabonát a lakásba, az
automatikusan megy egy hétre a fagyasztóba.
A lisztnek ugyanis nem lesz baja a fagytól, de a lisztmoly petéi nem bírják a hideget. Nálam fagyasztóba kerül egy kis izolálásra a mák, a mogyoró, valamint a dió is: mindhárom nagy kedvencük.
Tehát a megoldás:
- feromonos molycsapda
- molyfészkeket felderítő nagytakarítás
- ecet, ecet, ecet
- ha kell tisztasági festés, leginkább meszelés
- a molyürülékes élelmiszerek kidobása
- fagyasztás
Extra tipp: levendulával a ruhamolyok ellen lehet jól harcolni, de valójában minden erős illatú illóolaj, a menta is jól jöhet, mert valamiért nem szeretik az erős illatokat. Nem veszítünk semmit, ha ezt is kipróbáljuk.
Ajánljuk még: