Kult

Melyik a nyerő: fantasy vagy romantikus? Egy gimis könyvajánlója, kortársaknak

Általában, ha a korombeliek meglátnak egy könyvet a kezemben, úgy néznek rám, mintha nem is ember lennék, hanem valami újonnan felfedezett faj: fiatal, de olvas. Szokatlan. Pedig csomó könyv van, amiről hiszem: ha megismernék, ők is rácsúsznának az olvasásra! Ezekből hoztam most néhányat.

1. Tanulságos tiniregény – Kollár Betti: A vonzás törvénye

Kezdésnek egy olyan könyvről írnék, ami néha könnycsordulásig nevetett, máskor pedig szimplán köszönetet mondtam a főszereplőnek. Kollár Betti írónő tollából született meg A vonzás törvénye című regény, ami egy romantikus, tinédzsereknek és fiatal felnőtteknek szóló könnyed történet.

Ebben a sztoriban a főszereplő megerősítette bennem azt, hogy ne álljak be a bólogató pincsikutyák sorába, inkább merjek felszólalni, tartani magam a véleményemhez. Elhitette velem, hogy én is csinálhatok butaságot, néha orbitálisan nagyot is, de nem áll meg a világ. Rávilágított, hogy ha egyedül vagyok, ideje a sarkamra állnom és barátokat keresni. Megmutatta, hogy akkor sem kell kétségbeesni, ha nem tudunk a saját érzelmeinken kiigazodni, mert úgyis letisztul majd minden, addig pedig csak sodródjunk az árral.

De talán a legnagyobb tanulsága ennek a könyvnek az, hogy ne akarjunk senkit sem megváltoztatni, mert egészen addig, amíg az a személy nem önmagáért akar változni, nem is lesz rá képes.

2. Klasszikus romantika – Jane Austen: Büszkeség és balítélet

Jane Austen: Büszkeség és balítélet című könyve abszolút klasszikus, és egyszerűen imádtam. Egy erős és karakteres nőt ismertem meg a sorok mögött, akinek meggyőződése, hogy a férfi egy felfuvalkodott hólyag, míg a férfi túl büszke ahhoz, hogy alaposabban megismerje azokat, akik rangban alatta állnak. Az előítéletesség általában nem vezet semmire, míg a büszkeségünk nem feltétlenül kielégítő lakótárs egész életünkre – számomra ezt tanította ez a könyv, a maga gyönyörű megfogalmazásával, a humorral és a szuperül kidolgozott szereplőkkel. Az írónő felkerült a kedvencek listájára.

3. Fantasztikumok – Hercz Júlia: Arany és Ónix 

Hercz Júlia története, az Arany és Ónix mindent megad, amire egy fanatsykedvelő kamasz vágyik. Van benne mágia, nyomozás, elképesztő világfelépítés, kidolgozott szereplők, romantika és két ellentétes oldalon álló személy szerelme, akik ráadásul két külön fajhoz is tartoznak. Kedves könyvmolyok, ebben minden benne volt, amitől eldobtam az agyam! A vége pedig… egyszerűen szívmelengető!

4. Laza kikapcsolódás – Lisa Kleypas: Nem múló varázs 

Negyediknek Lisa Kleypas Nem múló varázs szereplőiről lenne szó, akiknek szerelme egy régi barátságból szövődött. Nehezen meghozott döntések, sérülés, rejtett érzelmek, újbóli találkozás évek elteltével, elengedés és végül érzelmi kitárulkozás jellemzi a könyvet. Megtanultam belőle, hogy a bosszú sosem vezet jóra, főleg, ha az maga értelmetlen, és sokszor önmagunk esünk a saját csapdánkba. Olvassunk inkább, ne a bosszút tervezgessük! Higgyétek el, sokkal kielégítőbb.

5. Te is kibomló virág vagy! – Tahereh Mafi: Ne érints 

Végezetül egy olyan könyvről lenne szó, amiben nemcsak érezzük, hanem látjuk is a karakterfejlődést, hála a könyv szerkesztésének. Tahereh Mafi Ne érints című művéről van szó, amiben egyszerűen zseniális a folyamatos fejlődés ábrázolása. Juliette, a főszereplő egy rózsabimbó, ami szépen lassan kinyílik, és a kezdeti gyöngesége után nem árt vigyázni a tüskéivel. A megfelelő társaságban, a megfelelő élethelyzetben és a megfelelő időben úgy hiszem, mindenki kitárulkozik, és rálel önmagára. Ez a könyv csak a kezdete ennek az önismereti útnak – éppen ahogy a kamaszkor...

Megéri adni egy esélyt ezeknek a könyveknek, egyszerűen letehetetlenek, és ne féljetek az iskola és munka mellett is felkapni őket. Néha szükségünk van kikapcsolódásra, és már az is előrelépés, ha napi negyed órát olvastok! Találjátok meg a saját időtöket, amikor bele tudtok kicsit merülni egy másik világba, és belebújhattok valaki más bőrébe. Megéri!

Ajánljuk még:

„Identitásunk nagy része a lovári nyelv megtartásában rejlik” – Lakatos Mónikával és Rostás Mihály „Mazsi”-val beszélgettünk

Rendkívüli utat jártak be együtt a Holdvilág Kamaraszínházban való találkozásuk és az 1996-os Ki mit tud? óta, és ennek az útnak a legnagyobb nyertesei talán nem is ők, maguk és a magyarországi cigány társadalom, hanem mi vagyunk, akik a Womex-életműdíjas és Kossuth-díjas Lakatos Mónika és Rostás Mihály „Mazsi” zenéje által elkezdhettünk jobban megismerni egy olyan kultúrát, mellyel együtt élünk, és amely sokkal gazdagabb annál, amit a felszínen mutat. Könnyen rámondhatjuk, hogy éppen ezért terelték össze őket az égiek, hogy ezt a nagyszabású küldetést közösen felvállalhassák és példát mutassanak minden oláh cigány és minden roma ember számára – nekünk pedig kulcsot adjanak a kezünkbe a cigányzene és a cigány kultúra kapujához. Ezzel a kulccsal pedig minden újabb lemezük és fellépésük által újabb és újabb terekbe nyerünk bebocsájtást: az idén harmadjára megrendezett Nemzetközi Cigány Dal Napjával a magyar oláh cigány zenét feltették az európai folkzene nemzetközi térképére. Nemcsak zenéjüket jó hallgatni, de jó velük beszélgetni. Hálás vagyok ezért a találkozásért.