Ma van a Folklór Napja Európában – egyre fontosabbá válik kulturális örökségünk

Kult

Ma van a Folklór Napja Európában – egyre fontosabbá válik kulturális örökségünk

Idén szeptember 23-án, második alkalommal ünneplik meg Európa-szerte a Folklór Napját (European Folk Day) az European Folk Network nemzetközi egyesület szervezésében. A rendezvény célja, hogy összekapcsolja az európai néphagyományt ápoló közösségeket, különösen a népzene, néptánc és a hagyományos mesemondás területein. Tavaly 32 ország csatlakozott, több mint 248 programmal, amelyek során a néphagyományok modern interpretációja és a közösségi élmény hangsúlyozása került előtérbe.

Bárki részt vehet idén is az eseményen, akár online, akár személyesen, saját programjának megszervezésével vagy közösségi médiás aktivitásával, a #europeanfolkday hashtag használatával. Az ünnepi eseménysorozat honlapján térkép alapján lehet követni, hogy idén hány országból hány rendezvény csatlakozott a Folklór Napjához.

Fotó: Hagyományok Háza / Boda Gábor 

A rendezvény Portugáliától Máltáig, Erdélytől Lettországig szeptember 23. előtt és után egy héttel öleli fel az Európában zajló nagyobb népzenei programokat,

de még az amerikai Oregonban található Beaverton koncerttermében található népzenei turnét is regisztrálták.

Fotó: Hagyományok Háza / Dusa Gábor 

A Hagyományok Háza is szép számú eseménnyel kapcsolódott az eseménysorozathoz, egy tánctörténeti ismeretterjesztő előadás (Kétegyháza táncélete és táncai – szeptember 26.), két táncszínházi produkció (Nagyvárosi Vándorok – szeptember 26. és 27.), egy gyermek és egy felnőtt táncház (Aprók tánca – szeptember 27. és Hagyományok Háza Táncház – szeptember 28.), egy népzenei koncert (Magyar Katonák: Ökrös Dániel – szeptember 28.) is szerepel a programok között, sőt a több éve sikeresen működő Verbunk Napja is helyet kapott a nemzetközi rendezvény programjai között.

Fotó: Hagyományok Háza / Jekken Péter

A híres nagyecsedi verbunk is része ennek a jellegzetes magyar tánchagyománynak:

2024. szeptember 28-án a Hagyományok Háza Magyarországon és a határon túli magyar közösségekben idén is megrendezi a Verbunk Napját, amely a verbunk és a csárdás hagyományait őrzi. Az esemény különleges hangsúlyt kap, mivel

a verbunk tánc 2019-ben felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe.

A negyedik alkalommal megrendezett esemény a keleti és nyugati országrészekben, valamint a Felvidéken és Erdélyben is ünnepeltetik, kiemelve a magyar néptánc sokszínűségét.

Fotó: Hagyományok Háza / Dusa Gábor  

A rendezvények együttesen mutatják be a néphagyomány európai és magyar dimenzióját, ahol a közösségi élmény, az előadóművészet, valamint a kulturális identitás megőrzése kerül a középpontba.

A Folklór Napja és a Verbunk Napja egyaránt lehetőséget biztosít a népi hagyományok felelevenítésére és megélésére, helyi, nemzeti és nemzetközi szinten is.

A Felső-Tisza vidék táncai közül egyik leghíresebb a szatmári magyar verbunk:

Forrás és nyitókép: Hagyományok Háza

Ajánljuk még:

„Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!” – Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

A legvidámabb és a legszomorúbb, a leghangosabb és a legcsendesebb, a legbeszédesebb és a szótlanul is fontosat üzenő – a cigány kultúra legjava ez. Felszínes szemlélődő címkézheti harsány színei és hangulatai, erőteljes ritmusai nyomán, de igazi lényegét aligha fejtjük meg, hacsak mi, magunk is meg nem tanulunk valamit belőle. Konyhája gazdag, folklórja kincsesbánya, táncai pedig még a legügyetlenebb lábakba is bátorságot öntenek. Kóstolónak egyelőre a Fitos Dezső Társulat Taven Baxtale! – Legyetek szerencsések! előadását ajánljuk, melyben a cigány mesterségek és a cigányok csoportjainak kultúrája kel életre fergeteges hangulatú jelenetekben. Stílusosan: pénteken! Mert bár a hiedelem szerint pénteki ének és nótaszó vasárnapra sírást hoz, a Taven Baxtale! varázsszó mindenkit megvéd a megszomorodástól!