Kedvenc hazai természetfilmjeink

Kult

Kedvenc hazai természetfilmjeink

Nincs olyan szeglete hazánknak, ami ne rejtene valamilyen értéket, felfedeznivalót vagy megismerésre méltó színfoltot. Ha másból nem, hát az ezeket bemutató természetfilmekből ez egyértelműen kiderül. Még az ember által súlyosan megsebzett tájakon is utat tör magának a természet, és képes még a legnehezebb körülmények között is kincseket teremteni. És ahogyan a mesében is elhangzik: aki nem hiszi, járjon utána – ezúttal az általunk ajánlott hazai természetfilmek segítségével. 

Rejtett világ: A vadvizek története

„Vannak világok, melyeket alig lát emberi szem. Életek, amikről alig veszünk tudomást. Történetek, melyek a feledés homályába vesznek” – így kezdődik annak a magyar alkotásnak a bemutatása, amely páratlan finomsággal tárja fel a nézők előtt az egykori vizek országának, Magyarországnak a titkait. A vadvizek története című természetfilm ritkán látott élőlényeket és vízi életközösségeket mutat be, amelyek bár az emberi világ közelében élnek, sokunk számára teljesen ismeretlenek. A magával ragadó természetfilm még azoknak is hatalmas élményt nyújt, akik mára már eltávolodtak a természettől, sőt: talán pont számukra jelent igazán meghatározó élményeket.

Kelet és nyugat

A Hét Domb Filmfesztivál operatőri különdíjjal jutalmazott alkotása. Az ötven perces utazáson a Kelet-Mecsek vadregényes szurdokát, a Hidasi-völgyet ismerhetjük meg, annak minden színével, árnyalatával és varázsával. Bemutatja a terület állat- és növényvilágának legjellemzőbb fajait, és mindazon természeti kincsek, amelyekről méltán híres a Kelet és Nyugat Mecsek Tájvédelmi Körzete. Csuszkák és szitakötők, rókák és vadmalacok életébe nyerhetünk bepillantást, miközben egymást váltják a szebbnél szebb természeti képek. Érdemes időt szánnunk a ráhangolódásra, és átadnunk magunkat a Mecsek egyedülálló világának.

Szépséges sebhelyeink

Már a címből is egyből érezzük: valami egészen más vár ránk, mint amit a klasszikus természetfilmektől megszokhattunk. A Mecsek területén maradva egy egészen más világot ismerhetünk meg: a Szépséges sebhelyeink ugyanis a bányatavak világába kalauzol bennünket. „Olyan, az élettől hemzsegő ellentmondásos világokba, amelyek a környezetbe történő durva beavatkozás melléktermékeként születtek ugyan, mára azonban a mecseki táj részeivé váltak” – olvashatjuk a film ismertetőjében. A vízalatti felvételekben bővelkedő alkotás segítségével megismerhetjük a bányatavak tipikus halfajait, miközben tanúi lehetünk néhány ritkán látható, meghatározó jelenetnek is. 

A Magyar erdők királya

Egyetlen állat, a szarvas életét és történetét mutatja be. Végigkíséri ezt a méltóságos fajt a történelem különböző korszakain, részletesen mesélve arról, mely korban mit jelentett az ember számára. Megismerhetjük a szarvas szerepét a honfoglaló magyarok életében, érdekes információkat tudhatunk meg az agancsok keletkezéséről, és azt is megismerhetjük, miképp hatnak a változó évszakok a hazai állományok életére. Ez a film sokkal több, mint egy természetfilm: egyszersmind képes megteremteni a kapcsolatot ember és élővilág között, és képes megérinteni. 

Magyarország nemzeti parkjai – Dunán innen

Az országunk kincseit felvonultató film a gyöngyszemmel kezdődik: az Aggteleki Nemzeti Park bemutatásával. Huculok és világhírű barlangok, ritka növényfajok és történelmi emlékek. Szinte be sem lehet telni azokkal az egyedülálló értékekkel, amelyeket megismerhetünk a cselekményt követve. És nem kell megállnunk Aggteleknél, mert bizony hazánk más nemzeti parkjaiba is ellátogathatunk: a karsztoktól kezdve a jégkorszakból a Bükkben fennmaradó sárga ibolyáig számos eddig ismeretlen értéket felfedezhetünk. Hortobágy, túzok, sziki őszirózsák és megannyi élet – erről szól ez a film, amelyet mindenkinek érdemes nézni!

Nyitókép:

Ajánljuk még:

Közösség ereje, tehetség bölcsője – A Fitos Dezső Társulat kiscsőszi táborában jártunk

Búcsúzik a nyár, ezzel együtt az utolsó nyári táborok is zárnak a héten. Mi mindent adhat a bontakozó gyermeki léleknek egy jól felépített nyári tábor? Mire képes a zene, az ének és a tánc ereje, ha összeszokott közösségben, profi mesterek irányításával mozgatja meg a serdülő ifjúság hangját, zsigereit? Miért olyan fontos, hogy koncentráltan kapják meg ugyanazt az élményt, amit az év folyamán heti bontásban mélyítenek el a különböző foglalkozásokon? Miért szerencsésebb nyár végén tartani a néptánc edzőtábort és nem a vakáció elején? Csupán néhány kérdés, amelyekre Kiscsőszön, a Fitos Dezső Társulat tehetséggondozási programjának táborában kerestük a választ a tábor zárónapján. A budapesti Fonó- és a Zugligeti Táncegyüttes, valamint a győri Lippentő- és a Szentendre Táncegyüttes apraja-nagyja zsibbadt el a hétvégére a sodró erejű ritmustól, amit Kocsis Enikő, Fitos Dezső és profi táncosaik, valamint Paár Julcsi énekes és zeneterapeuta diktált.