Filmajánló az év végi visszaszámláláshoz

Kult

Filmajánló az év végi visszaszámláláshoz

A szilveszter hagyományosan a partikról, a zenéről, a táncról, a fergeteges mulatságról szól. Vannak azonban, akik szívesen szerveznek otthoni beszélgetős, társasjátékos bulit, amibe belefér egy-egy jó film is. És azoknak, akik szűk családi körben búcsúztatják az óévet, lehet, hogy jól jön az ezerszer ismételt és elcsépelt tévéműsorok helyett egy-egy igazán jó alkotás. Ha pedig az ezekben kibontakozó történeteknek még némi köze is van a szilveszterhez, az sem baj. Összegyűjtöttünk hát egy kis csokrot a szilveszteri, vagy szilveszterhez laza szállal kapcsolódó filmekből azok számára, akik szívesen eveznének át 2025-be egy jó történet hajóján.

Tedd ki a telefonod! – BÚÉK

Goda Krisztina 2018-as filmje a Teljesen idegenek című olasz film remake-je. Szórakoztató, ugyanakkor komoly kérdéseket is felvető témát boncolgat. Szilveszter éjjel egy baráti társaság különös játékba kezd. Az lesz a szabály, hogy mindenkinek ki kell tennie az asztalra a mobiltelefonját, és minden hívást úgy kell lebonyolítani, hogy a többiek lássák, ki a hívó fél, és hallják a teljes beszélgetést. A bejövő üzeneteket közösen olvassák el és közösen válaszolnak rájuk.

A játék során kisebb és nagyobb titkok derülnek ki, barátságok, emberi kapcsolatok, szerelmek kerülnek mérlegre.

Akik eddig úgy gondolták, jól ismerik egymást, hirtelen úgy érzik, teljesen idegenek. És az indulatok egyre csak feszülnek. Csak kapkodjuk fejünket, s közben azon gondolkodunk, vajon mi mit tennénk hasonló helyzetben, egyik pillanatban megértően bólogatunk az egyik főhősnek, a másik pillanatban megrovóan rázzuk a fejünket. Ez a film nem csak szórakoztat, új gondolatokat ébreszt és a film után jó kis beszélgetést generálhat. A BÚÉK 2019-ben elnyerte a Magyar Filmakadémia közönségdíját.

 

Sorsok fonódnak össze – Szilveszter éjjel

A 2011-ben készült Szilveszter éjjelt Gary Marshall rendezte, aki olyan sikeres filmeket jegyez, mint a Micsoda nő, az Oltári nő és a Neveletlen hercegnő. Ebből a rövid listából arra következtethetünk, hogy romantikus vígjátékokban szokásos izgalmakra számíthatunk. S ha még azt is hozzávesszük, hogy az Igazából szerelem mintájára különálló puzzle darabkákból lassan áll össze a kirakós játék, akkor szinte pontosan tudjuk, mi vár ránk. Egy nő, aki kamasz lányáért aggódik, egy halálos beteg férfi, aki még utoljára szeretné látni a szilveszteri ragyogást, egy gyermeket váró pár, akik szeretnék, ha gyermekük elsőnek születne az újévben, egy üzletember, egy rocksztár, és még hosszan sorolhatnánk. Valamennyien megszokott nyűglődéseikkel vannak elfoglalva, de

a szilveszter szelleme egyszer csak megváltoztatja a vágyakat: a szívek megnyílnak, míg végül összeáll a nagy puzzle,

és megértjük, hogy minden értünk van, és pontosan úgy történik, ahogy történnie kell.

Romantikus, sírós-nevetős, ha megnézzük, egy kicsit talán szeretnénk jobb emberré válni. A főbb szerepekben feltűnik Robert de Niro, Michelle Pfeiffer, Hilary Swank, sőt még az énekes Jon Bon Jovi is.

 

Szomorú kisfiú anyukát keres – A szerelem hullámhosszán

Bűbájos film egy apukáról, aki elvesztette a feleségét, egy kisfiúról, aki pótmamát keres és nem válogat az eszközökben. A kis Sam betelefonál egy éjszakai műsorba, hogy feleséget kérjen apukájának. Ezzel óriási lavinát indít el, az ország minden részéből özönlenek az ajánlatok levélben. Annie, az újságíró, aki autózás közben hallja a műsort, megmagyarázhatatlanul elkezd vonzódni az idegenhez. Innentől az események beindulnak, és minden megtörténik, ami megtörténhet egy romantikus komédiában:

félreértés, egymás elkerülése, szökés, és egy találka az Empire State Building tetején.

És hogy összejön-e, arra sajnos nem mondhatjuk meg a választ, az már igazi spoilerezés lenne. Nora Ephron szívmelengető filmjében a fiatal Meg Ryan és Tom Hanks játszik. A film érdekessége, hogy feltűnik benne Rita Wilson, aki a forgatás idején már Tom Hanks felesége volt. A történet végén egy kicsit jobban elhisszük, hogy az álmok, ha nehézségek árán is, de valóra válhatnak.

A playboy és az énekesnő szerelme – Félévente randevú

A négy Oscar-díjra jelölt alkotás elnyerte a minden idők legromantikusabb filmje címet. Az 1957-es Félévente randevúban a Cary Grant által megformált playboy egy hajóúton szerelembe esik az énekesnővel, akit Deborah Kerr alakít. Ezzel mindössze egy gond van: mindketten házasodni készülnek, de valaki mással. Az út során azonban nem tudnak parancsolni az érzelmeiknek. Amint befut a hajó New Yorkba, abban maradnak, hogy fél évet adnak egymásnak, ezalatt mindketten lezárják életük előző fejezetét, munkát vállalnak és szakítanak jegyesükkel, majd 6 hónap múlva találkoznak az Empire State Building tetején. Félév múlva eljön a randevú ideje…. innen sajnos nem árulhatjuk el a folytatást az élmény kedvéért. Annyit azonban megígérhetünk, hogy érdekes és váratlan fordulatok következnek. Azt még érdemes tudni erről a filmről, hogy előző ajánlatunkban, A szerelem hullámhosszán című filmben ezt a klasszikust is megemlegetik. Érdemes a kettőt akár párban, egymás után megnézni.

 

Csetlő-botló szingli keresi a szerelmet – Bridget Jones naplója

Bármilyen meglepő, a huszadik századi szingli története megdöbbentően hasonlít Jane Austen Büszkeség és balítélet című regényére, mondhatni azon alapul. Helen Fielding, a könyv írója nagy Austen rajongó volt, ezért modern kori főhősét hasonló szituációba helyezte. A hűvös és távolságtartó, ám valójában melegszívű Mr. Darcynak nemcsak a karakterét, a nevét is áthozta saját történetébe. S a hab a tortán, hogy a szerepet ugyanaz a Colin Firth játssza, aki annak idején a BBC sorozatban alakította Darcyt. De vissza a történethez – bár szinte kizárt, hogy a nyájas olvasó ne ismerné szegről-végről!

A harmincas éveiben járó Bridget Jones éppen szilveszterkor fogadja meg, hogy leszámol rossz szokásaival:

az itallal, a cigarettával és a mérgező kapcsolatok keresésével. Közben több-kevesebb sikerrel gőzerővel keresi az Igazit. A könyvben megismert „szingli szótár” a filmnek is nagyon „jól áll”, kifejezetten mókássá teszi. itt találkozhatunk először az obligofóbiásokkal (olyan férfiak, akik félnek elköteleződni), a Pöffeszkedő Családosokkal és a Szingli Urbánus Családdal. Bridget Jones kalandjait akár sokadszor is érdemes végignézni. René Zellweger szinte lubickol a szerepben.

Az időutazás veszélyei – Időről időre... 

Tim Lake nagykorúvá válásakor, egy elfuserált szilveszteri buli után tudja meg, hogy képes az időutazásra. Apja közli vele, hogy a család férfitagjai mindig átjártak a különböző korok között. Izgalommal tölti el, hogy jobbá teheti az életét, ekkor rögtön arra gondol, hogy szerez magának egy barátnőt. Megismerkedik Maryvel, itt bevetheti újonnan megismert képességét, többször megismétel egyes találkozókat, egészen addig, míg eljut tökéletes lánykérésig, a majdhogynem tökéletes életig. Ám arra is rá kell ébrednie, hogy ez a képesség nem menti meg a bánattól, amit valamennyi család átél. Sőt, az is kiderül számára, hogy az időutazásnak megvannak a korlátai és a veszélyei is. Apjától megtudja, hogy amint gyermeke születik, már nem tud visszatérni az azt megelőző időbe. A filmben olyan kedvelt színészekkel találkozhatunk, mint Bill Nighy, Rachel McAdams, a főszerepben a kevéssé ismert, de annál szimpatikusabb Domhnall Geesont látjuk.

Ki akar örökké élni? – Adaline varázslatos élete

Még egy film, amelyben az idővel játszanak, ezúttal azonban nem utaznak, itt nemes egyszerűséggel megáll az idő. Adaline, aki újév napján született, 29 éves korában egy villámcsapás következtében nem öregszik többé. Az örökifjú nő számtalan kapcsolaton, történelmi korszakon keresztül éli az életét, de folyamatosan menekül, hiszen senki sem tudhatja meg, hogy milyen képességgel rendelkezik. Kislánya az évek során nagymama korúvá öregszik mellette.

Kerüli a szerelmet, hogy megőrizze titkát.

Egy szilveszteri bulin azonban megismerkedik egy fiúval, akibe beleszeret. Itt egy érdekes fordulat következik a történetben, hiszen kiderül, hogy a fiú apja Adaline évtizedekkel korábbi szerelme. Folyamatos csavarok jönnek, szóval nem fog unatkozni, aki ezt a romantikus fantasyt választja. Jó film, jó társaság, egy pohár pezsgő – kell ennél több?

Légyottok a garzonban – Legénylakás

Figyelem, fekete-fehér film következik, méghozzá 1960-ból, olyan sztárokkal, mint Jack Lemmon és Shirley McLaine! A mozit a Billie Wilder rendezte, aki a Van, aki forrón szereti című klasszikust is formába öntötte – ez némileg bizakodásra adhat okot a felhőtlen szórakozást illetően. A történet szerint a kishivatalnok szerelmi találkákra „adja ki” a lakását főnökeinek, abban a reményben, hogy a hivatali ranglétrán előbbre léphet. Eközben beleszeret a liftes kisasszonyba, akinek sajnos már foglalt a szíve, de erről főszereplőnk mindenféle bonyodalmakon keresztül értesül. Kavarodás, felfordulás, félreértések sora vezet a remélhetőleg boldog szilveszteri befejezéshez...

Ha valaki még hezitálna, vajon érdemes-e megnézni ezt a régi klasszikust, annak további kedvcsináló, hogy 

a Legénylakást annak idején 10 Oscar-díjra jelölték, és ebből ötöt be is zsebelt, többek között a legjobb női- és férfi főszereplő díját.

Jó szórakozást kívánunk!

Nyitókép: Deborah Kerr és Cary Grant a Félévente randevú című filmben – Fotó: Flickr / Insomnia Cured Here

 

Ajánljuk még:

Művészek főzőkanállal – ínyencségek hírességek asztaláról

Sokan szeretjük a főzős műsorokat, ahol művészek villantják fel kisebb-nagyobb konyhai tehetségüket. Nem is olyan régen ez még nem volt divatban, viszont egy több mint 40 éves szakácskönyv a fakanálforgató művészvilág konyhatitkaiba kalauzolta el az olvasókat. Bodrogi Gyula hideg töltött káposztája, Gobbi Hilda csalánlevese, Kovács Kati fehérboros felfújtja vagy Bánffy György különleges májas pecsenyéje akár az ünnep asztalra kerülhet, ha egészen véletlenül olvasás közben megkívánjuk.