„Amit a feketetói vásárban nem árulnak, az nem is létezik” – mutatjuk a sűrűjét

Kult

„Amit a feketetói vásárban nem árulnak, az nem is létezik” – mutatjuk a sűrűjét

Aki járt már Körösfeketetón a hagyományosan október második hetében megrendezett éves nagyvásárban, pontosan tudja, hogy igaz a mondás, miszerint, ami itt nem kapható, az nem is létezik. A csütörtöktől vasárnapig tartó, a Sebes-Körös partján 2 kilométer hosszan elhúzódó színes forgatagban a gombtól a cimbalomig, a pléh Krisztustól a Ceauşescu-portréig és a Buddha-szoborig minden van, amire szükségünk lehet. A szombat a vásár legerősebb napja. Idén mi is elvegyültünk a hömpölygő tömegben.

 

Már a Királyhágó előtt megfogja a forgalmat a feketetói nagyvásárra érkező autósok küzdelme a parkolással. Ez az első kihívás ugyanis, amellyel meg kell küzdenie a Kolozs megyei Körösfeketetóra érkezőnek a nagyvásár legforgalmasabb napján.

Az ilyenkor szélesre tárt kapukon beforduló autók pillanatok alatt megtöltik a házak udvarait: egy-egy portára egyszerre akár 30-40, jármű is beparkol – az idei tarifa 20 lej volt.

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

Elhagyjuk a Királyhágót, és lassan, a végén már araszolva érkezünk be a vásár belső végéhez közelebbi házhoz, ahol a kert fiatal diófái alatt sikerül leparkolnunk, közvetlenül a vasúti töltés alatt. Házigazdáink hozzászoktak már az ilyenkor sűrű átjáró forgalomhoz, és attól sem idegenkednek, hogy a mosdót is rendelkezésre bocsájtsák otthonukban. Mire hátizsákkal a hátunkon elindulnánk a vásárba, megtelik az udvar autókkal, az út mentén pedig alig lehet már lépni a tömegben.

A híd felől közelítjük meg a hatalmas területen elnyúló vásárt, melynek története a 18. századig adatolható: az 1700-as évek derekán az itteni uradalmi fogadó környékén már volt egy élelmiszereket és használati cikkeket árusító piac, amely azonban rendszertelenül működött.

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

Körösfeketetó 1815. október 27-én kapott országos vásártartási jogot: ekkortól váltak rendszeressé hétfői hetivásárai és a ma is működő őszi országos nagyvásár,

ahová nemcsak a romániai megyékből érkeznek árusok és vásárlók, de magyarországi, németországi régiségkereskedők és kincsvadászok is előszeretettel látogatják.

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

A vásár első írásos említését Nagy Ferenc 1842-es vásárlajstromában találjuk, amelyen az erdélyi vásáros helyeken előforduló árucikkek szerinti csoportosításnál Körösfeketetó vására is szerepel. A 19. század második felében már stabil rendje volt a feketetói vásároknak: rendje. „Eszerint Feketetón évente négy országos vásárt tartottak. Az elsőt vagy téli vásárt a Pál fordulása (január 25.) előtti hétfőn, a másodikat vagy tavaszi vásárt a Vince napja (április 5.) utáni hétfőn, a harmadikat vagy nyári vásárt az Apostolok oszlása ünnepe (július 15.) utáni hétfőn, a negyediket vagy őszi vásárt a Gál apát névünnepét (október 16.) követő hétfőn tartották. A hetivásárok pedig – hetente egy – hétfőnként voltak” – foglalja össze Dankó Imre a Honismeretben megjelent, A feketetói vásár című írásában.

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet 

Később az országos vásár háromnaposra bővült, melynek első napja állatvásár volt – itt főként nagy lábasjószágokat árultak, baromfit nem: azt a hétfői hetivásárba vitték –, a következő két napon kirakodóvásár működött.

Ma az éves nagyvásár elsősorban kirakodóvásár: egyik részében használt holmik, régiségek, a másikban új áruk várják gazdáikat, a vásár különböző pontjain pedig lacikonyhák, kürtőskalácsos és palacsintás bódék szolgálják ki a tömeget. Idén a szórakoztatásra is gondoltak a szervezők, és vidámparki sarok is volt, különböző, látványos és hangos gépekkel. 

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

Az árucsere néprajza pontosan leírja a vásárok dinamikáját, ami a feketetói vásárra is jellemző: az állatokat és a terményt, illetve a szükséges kelméket, eszközöket itt szerezte be a parasztember, de itt találkozott a távolabbi honfitársaival is, itt cseréltek híreket a lacikonhya sátránál, egy pohár valami mellett.

Kétszáz éves lesz lassan hivatalosan is a feketetói vásár, de az árucsere mellett megmaradt információcsere-funkciója is, dacára annak, hogy ma már nem látni mobiltelefon nélkül közlekedő embert a tömegben.

Találkozóhelye ez az ószereseknek, a régiségkereskedőknek, a néptáncosoknak és a néprajzosoknak, a mesterembereknek és a kézműveseknek, a gyűjtőknek és a vendéglátósoknak – és még sorolhatnám. Jó eséllyel a tömeg negyede – és talán alábecsülöm az arányt – nem is vásárolni jár ide, csak nézelődni, de senki sincs, aki üres kézzel tér haza. Bármennyire befogadhatatlanul nagy a választék, a tekintet törvényszerűen megakad valami érdekességen, olyasmin, amit esetleg nem terveztünk megvenni, de nincs szívünk otthagyni. 

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

A hidat, melyen a vásár központi részét próbáljuk megközelíteni, a vasúti töltésen áthaladva érhetjük el, de már az országút és a vasút között is alig lehet moccanni az árusoktól, sőt, a sínekre is rátelepedtek – egyesek pihenni, mások áruikkal is. Később értjük meg csupán e bátorság okát:

a közeledő vonat megáll, és addig fütyül, míg fel nem szabadítják a sínt, hogy áthaladhasson – a vásár az élet sűrűje, amihez az államvasutak is szíveskednek igazodni.

Ilyent sem sok helyen látni.

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet 

A széki sátrat elhagyva – amely a néptáncosok és általában a magyarok találkozóhelye, és ahová később mi is visszatérünk ebédelni –, a hídra érünk. A Sebes-Körös türelmesen csobog alattunk, vízhozama jóval szerényebb akár a tíz évvel ezelőttinek is. Innen már látszik a mérhetetlen mennyiségű használtcikk, ami mind gazdára vár. A híd alatt és környékén ebbe a ruha-, cipő- és öv-táska-rengetegbe különleges színt képeznek a kalotaszegi viseletárusok. Régi  darabból már kevés van, de újakat varrnak a vásárra. A kuncsaftok elsősorban a gyűjtők és a néptáncosok, de idén minden árus panaszkodik a gyenge keresletre.

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

A híd bal oldalán hosszan a régiségkereskedők sátrai, asztalai. Van itt stílbútor, lámpák, szőnyegek, ezüstnemű, a paraszti háztartás eszközei: kiszuperált, szúette teknők, gereben, rokka, bordák egy hajdan sokat látott szövőszékhez, kasza, kapa, sarló és mindenféle kerti szerszám – a festmények, szobrok, kínai porcelán és ékszerek, valamint a különböző nosztalgiatárgyak szomszédságában. Magyar, román, cigány árusok kelletik portékájukat, és egy percig se gondoljuk, hogy nem tudják a holmik értékét: a nyugati vásárokat megjárt, erre szakosodott kereskedők krémje komoly művészettörténeti olvasottsággal bír, és bár az alku kötelező, ő fog jobban járni anyagilag, ez szinte biztos. 

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet 

A régiségek és egyéb használt holmi kilométeres sorai több rendben kísérik a vasút és a folyó vonalát le, hosszan a falu mentén, az erdő aljában. A Sebes-Körös másik oldalán, a hídtól balra folytatódik a vásár: ha feljebb megyünk, székiekkel is találkozunk, és akár rozmaringos pártát is próbálhatunk, amit hajdan valamelyik széki menyecske hordott a menyegzőjén. 

Bármerre indulunk, pillanatok alatt világossá válik, hogy ezt a vásárt nem tudjuk egy nap alatt  bejárni.

Gyakorlott vásározók ilyenkor leköltöznek ide, és rászánják az időt a keresgélésre és a beszélgetésekre, és persze a jó üzleteket sem mindig a pillanat szüli. Van, hogy a legjobb alkuk a vásár végén köttetnek, amikor már csomagolnak az árusok, és szívesebben szabadulnak meg a maradék portékától alacsonyabb áron is. A több napos vásározás legnagyobb előnye mégiscsak a találkozások és a beszélgetések. Ismeri itt már egymást árus és törzsvendég, sok éves kapcsolatok, barátságok kezdődtek itt, a feketetói vásárban, ahová legalább annyira érdemes ezekért a találkozásokért visszatérni, mint a kincsekért, amiket találhatunk.

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

Jócskán délutánba hajlik már az idő, mire megéhezünk, és a széki sátorban bekapjuk a miccs-adagunkat, majd indulunk tovább. A nap végéig még a vásárfiáról is gondoskodnunk kell, mert milyen ember az, aki anélkül megy haza! A kakaós és diós házi csokoládé, a különböző sajtok, mézek és befőttek mellett edényárusok, kelmeárusok sorakoznak.

Innen lehet beszerezni a kukoricamorzsolót, a tarkedlisütőt, a pászkavasat és a lekvárfőző- és persze a pálinkafőző üstöt is,

de zsákvásznat, asztalkendőt, ágyneműt és különböző lakástextíliákat is itt kapni. A sok hasznos holmi közé persze jócskán vegyül bóvli is – a résztvevők elmondása szerint évről-évre egyre több. Kereplő helyett műanyag sípot fújnak a gyerekek, szélrózsa helyett villogó léggömbbel játszanak, és minden minőségi szerszámnak bőven akad „gagyi” megfelelője is. Észnél kell lenni, jól kell válogatni. 

Fotó: Németh Róbert / Roggs Fényképészet

A lacikonyhák égősorai már világító gyöngyökként szegélyezik a vásár utcáit, mikor úgy döntünk, visszatérünk az autóhoz. Nem számoltuk ki, de éppen odáig jutottunk a töltés másik oldalán, ahonnan látom házigazdáink diófáit, tehát csak pár lépés, és kint is vagyunk a vásárból, melynek hatása nem múlik gyorsan: hazáig ez a téma az autóban.

A vásárfián kívül semmit sem vettünk, mégis úgy tűnik, mintha sok mindet magunkkal viszünk a feketetói vásárból:

a hangulatát, a jellegzetes arcok látványát, a rengeteg holmi hatását, az érdekességeket, amiket csak itt láthat az ember, a harmóniumot, amit majdnem megvettünk, a gyöngyhímzett bujkát, aminek végül nem lett gazdája, pedig a magyarvistai Szallós Katus néni hetekig dolgozott vele, hogy elkészüljön, a színes viseletet hordó gábor cigányok hangját, amint kommendálják portékáikat, a székiek fejkendőinek libbenését, lacikonyhák sistergő-füstös illatát, amitől a túrós puliszka és a savanyúsággal kínált pecsenye és miccs is sokkal finomabb itt, mint másutt, a kürtőskalács mellé betolakodó francia, amerikai és angol édességek, és megannyi izgalmas csecsebecse emlékét, amelyekről nem tudni vajon elkeltek-e, ha mi nem vettük meg! Különben is, a feketetói vásárt nem elmesélni kell, hanem megtapasztalni. 

Az idei feketetói vásárról készült fotóinkból itt nyílik képgaléria:

Ajánljuk még:

Kedvenc hazai természetfilmjeink

Nincs olyan szeglete hazánknak, ami ne rejtene valamilyen értéket, felfedeznivalót vagy megismerésre méltó színfoltot. Ha másból nem, hát az ezeket bemutató természetfilmekből ez egyértelműen kiderül. Még az ember által súlyosan megsebzett tájakon is utat tör magának a természet, és képes még a legnehezebb körülmények között is kincseket teremteni. És ahogyan a mesében is elhangzik: aki nem hiszi, járjon utána – ezúttal az általunk ajánlott hazai természetfilmek segítségével.