Elment a szamuráj – ahogy rajongói nevezték egyik filmje után. Alain Delon nagy hatást gyakorolt az európai filmművészetre. Olyan meghatározó mozikban szerepelt, mint a Rocco és fívérei, a Fekete tulipán, a Borsalino. Legendás szerelem fűzte Romy Schneiderhez, Jean-Paul Belmondo jó barátja volt, bár időnként vérre menő küzdelmet folytattak, kit mutasson többet a kamera. Igazi világfi volt, bokszvilágbajnokságot szervezett, versenylovakat tartott és helikopterei is voltak. Douchyi birtokán temették el. Rajongói a birtok környékén gyülekeztek és elénekelték Dalidával közös Parole című dalát.
A sportrajongók számára bizonyára ismerős Dobor Dezső neve, aki 9 olimpiát közvetített, évtizedeken át volt a Telesport munkatársa. Olyan legendákról írt könyveket, mint Puskás Ferenc, Papp László, Ayrton Senna. Olimpiai arcképcsarnok című sorozatában 134 olimpiai bajnokot szólaltatott meg, dokumentumfilmet forgatott az '56-os melbourne-i olimpiáról,
részt vett a Magyar Olimpiai Akadémia megalapításában és az Olimpiai Bizottság tagja volt.
Paul Auster Dosztojevszkij Bűn és bűnhődés című regényét olvasva döntött úgy, hogy író lesz. Párizsban francia költők, Stephane Mallermé és Joseph Joubert műveit fordította angolra. Az amerikai író számos könyvét olvashatjuk magyarul, többek között A véletlen zenéje, a Holdpalota, a New York trilógia című regényeket. Könyveinek főhősei sokszor megszólalásig hasonló élethelyzetekbe kerültek, mint maga a szerző.
Mint egy angol úriember: fanyar humorral, a csak rá jellemző elegáns stílussal – ő volt Benedek Miklós, a Nemzet Színésze, Kossuth és Jászai Mari-díjas művész. Frissdiplomásként Sinkovits Imre, Őze Lajos, Gobbi Hilda partnereként játszhatott. A Budapesti Orfeum című zenés darab szellemi atyja volt, amelyben kuplékat, sanzonokat, kabaréjeleneteket, verseket mutattak be. Színházi, film- és szinkronszerepei mellett rendezőként is bemutatkozott, de emlékezetes marad a Macskafogó Fritz Teufelének szinkronhangjaként is.
Beavatás című evangéliumi esszésorozata a történelem és az élet eseményeire reflektált, a „széttört világ” cserepei között kereste az összefüggéseket. Czakó Gábor, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas magyar író, először jogászként dolgozott, majd szépirodalmi műveket kezdett írni. Írásait átszőtte az akár éles szatírába átcsapó humor, műveiben számos Krisztus-utalás található.
Domonkos István József Attila-díjas vajdasági magyar író, költő 1960-ban csatlakozott a vajdasági magyar irodalmi műhelyhez, az Új Symposionhoz. Regényei, riportjai, versei jelentek meg. Kormányeltörésben című versét a 20. századi magyar költészet egyik legfontosabb művének tartják, amely a hazájukat elhagyók szemszögéből mutatja be a költészet lehetőségeit. 2006-ban Hordozható haza címmel készült vele portréfilm. Az irodalom mellett a zene is vonzotta, az Újvidéki Rádió dzsessz-zenészeként tevékenykedett.
Lily Ebert magyar származású holokauszt túlélő családját 1944-ben Auschwitz-Birkenauba deportálták. Szabadulása után először Svájcban, Izraelben, majd Londonban telepedett le. Egyik dédunokájával közösen megírta a Lily fogadalma: Hogyan éltem túl Auschwitzot és merítettem erőt a továbblépéshez című bestsellert. British Empire Medal elismerésben részesült, elnyerte a Simon Wiesenthal-díjat. III. Károly a Brit Birodalom Rendjének tagjává avatta.
Eötvös Péter kétszeres Kossuth-díjas zeneszerző és karmester az egyik legelismertebb hazai és nemzetközi kortárs zeneszerző. A pályáját megalapozó kölni ösztöndíj után elnyerte a párizsi Ensemble Intercontamporain zeneigazgatói állását. Kent Nagano amerikai karmester felkérte, hogy írjon egy operát a lyoni Operaháznak, így indult zeneszerzői karrierje. Európa legnagyobb zenekarai és operaházai rendszeresen rendeltek tőle műveket.
Ha strasbourgi diplomájával hazajön, magyar író válhatott volna belőle, így vélte Ferdinándy György József Attila-díjas író, költő. Az '56-os forradalmat követően emigrált: Franciaországban, Puerto Ricoban is élt. Volt a Le Monde és a Szabad Európa Rádió munkatársa is. Az év egyetlen napja című elbeszéléskötetét Saint-Exupéry-díjjal ismerték el. Első magyar prózakötete 1965-ben jelent meg.
Ferge Zsuzsa Széchenyi-díjas szociológust a szegénység, a kirekesztés és a társadalmi rétegződés szociológiai aspektusának jelentős kutatójaként ismerjük. A Szegénységkutatási Központ vezetője lett, majd a Gyermekszegénység Elleni Programirodát vezette. Több mint háromszáz tudományos publikáció szerzője, társszerzője, emellett számos publikációja jelent meg napi- és hetilapokban.
A Magyar Örökség- és Prima Primissima-díjas Grétsy László a magyar nyelvművelés közismert alakja volt. Országos ismertséget a magyar nyelv ápolásával foglalkozó televíziós műsorai hoztak, a legismertebb a Vágó Istvánnal közös Álljunk meg egy szóra! című műsor volt. Ebben szavak, kifejezések eredetét, helyességét, hibás használatát magyarázták el. A magyar nyelvet a világ egyik legszebb hangzású nyelvének tartotta.
Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológusa, rektorhelyettese
egy alig felszerelt laboratóriumból néhány kollégájával létrehozta Közép-Európa meghatározó virológiai központját, amely óriási segítséget jelentett a kórházak és a szakemberek számára a Covid idején.
Ekkor nevezték ki a Koronavírus Kutatási Akciócsoport vezetőjévé, majd megbízták a Virológiai Nemzeti Labor vezetésével. Vallotta, hogy a tudomány nem állhat meg a laboratórium ajtajában. Közérthető kommunikációja nagymértékben hozzájárult a járvány elleni védekezéshez.
Quincy Jones, a 20. század egyik legmeghatározóbb zenésze és producere. Michel Legrand és Charles Aznavour zenéit hangszerelte. Ray Charlesszal dolgozott. Filmzenéket szerzett. Olyan neves előadókkal muzsikált, mint Miles Davis, Aretha Franklin, Frank Sinatra. 28-szor nyert Grammy-díjat. Michael Jackson Thriller című albumának producereként és a We Are The World című dal producereként és karmestereként vált ismertté.
Ismeretlen ismerősünk, Roberto Linguanottodas, az itáliai cukrászmester, a tiramisu atyja, aki a 70-es években álmodta meg a ma már világhírű desszertet.
Az édesség neve beszédes: a tirami su kifejezés azt jelenti, „dobj fel”, ezzel utalva a sütemény két koffeintartalmú összetevőjére, a presszókávéra és a kakaóra.
Tiramisu extrákkal
Borbás Marcsi receptje
Nemere István író, műfordító, eszperantista rendkívül termékeny szerző volt, 801 könyve jelent meg. Harmincéves korában jelent meg az első könyve, egy krimi. Főként tudományos-fantasztikus regényeket írt, emellett ifjúsági regényeket, krimiket, kalandregényeket. Gyakran írt álnéven, ebből több mint 30-at használt. Idősebb korában főként történelmi regényeket írt. Elnyerte a „Legjobb Európai Science-Fiction Író” címet.
A Grammy- és Golden Globe-díjas dalszövegíró, énekes és színész Janis Joplin posztumusz albumán játszott dalával vált világhírűvé. Kris Krisstoferson másik szerelme a zene mellett a színészet volt. 1976-ban jelent meg a Csillag születik című film, amely nagy sikert aratott, A Music from Songwriter című albumáért Oscar-díjra jelölték a legjobb filmzene kategóriában. Olyan kasszasikert aratott filmekben játszott, mint a Konvoj, A Mennyország kapuja, vagy A Wendell Baker balhé.
A világhírű, kétszeres Golden Globe díjas színész, Donald Sutherland pályafutásában az áttörést A piszkos tizenkettő jelentette, de a Kelly hőseiben és a MASH-ben lett a nézők kedvence. A 90-es években a Lánglovagok, a Ha ölni kell, az Olasz meló, az Örömjárgány című filmekben nyújtott emlékezetes alakítást, a legfiatalabb generáció szívébe az Éhezők viadalával lopta be magát. 2017-ben tiszteletbeli Oscart kapott. Fia, Kiefer Sutherland is ismert színész.
Tompos Kátya Jászai Mari-díjas, Junior Príma-díjas színésznő számára az ismertséget a Valami Amerika második része hozta el, amelynek főcímdalát, a Magányos csónakot ő énekelte. Olyan közönségsikerekben szerepelt, mint a Poligamy, vagy a Coming Out. Most van most című filmben nyújtott alakításáért 2021-ben a New York Film Awards-on elnyerte a legjobb női főszereplő díját. A zene világában is otthonosan mozgott, 2013-ban jelent meg első szólóalbuma, a Keresztül Európán.
Nyitókép: