Amikor a sütőtök elkezd érni, bizonyosak lehetünk benne, hogy elkezdődött az ősz, hiszen ez az évszak egyik ikonikus zöldsége, mely nem csak dekoratív, de rendkívül tápláló is. Gazdag A-vitamin tartalma miatt kiváló a szem egészségének megőrzésében és az immunrendszer erősítésében, C-vitamin tartalmának köszönhetően segít a kollagén termelésben, ami elengedhetetlen a bőr egészségéhez és a sebgyógyuláshoz, a sütőtökben található E-vitamin pedig erős antioxidáns, mely védi sejtjeinket a káros szabad gyököktől, továbbá B-vitamin tartalma – különösen a B6-vitamin – fontos szerepet játszik az anyagcserében és az idegrendszer megfelelő működésében.
A sütőtök sokoldalúan felhasználható a konyhában: süthetjük egészben vagy szeletelve, készíthetünk belőle krémes leveseket, pürésíthetjük köretként, vagy akár édes pitéket is süthetünk vele.
A sült sütőtök kockák remekül illenek őszi salátákhoz, míg a pürésített sütőtök kiváló alapanyag lehet egészséges smoothie-k készítéséhez.
Fotó: 123RF
Az őszi tökfélék családjába tartozik még a pézsmatök is, mely rendkívül gazdag A-vitaminban és rostokban.
Édes, diós íze miatt kedvelt alapanyaga leveseknek, püréknek, de sütve is kiváló.
Magas C-vitamin tartalma miatt immunerősítő hatású, míg káliumtartalma segít a vérnyomás szabályozásában. A pézsmatök felhasználása hasonló a sütőtökhöz: süthetjük egészben vagy szeletelve, készíthetünk belőle krémes leveseket, vagy használhatjuk rizottók, tészták ízesítésére.
A padlizsán, bár sokan az egész évben elérhető zöldségként kezelik, valójában az ősz egyik kincse. Gazdag B-vitaminokban és antioxidánsokban, különösen a naszuninban, ami az agysejtek védelmében játszhat szerepet. A padlizsánnal számos mediterrán és ázsiai étel készíthető, mint például a ratatouille vagy a baba ganoush.
Fotó: 123RF
Az édesburgonya rendkívül népszerű őszi zöldség, amely gazdag C-vitaminban és béta-karotinban. Ezek az antioxidánsok segítenek csökkenteni a szabadgyökök okozta károkat, és erősíthetik az immunrendszert. Rendkívül sokoldalúan felhasználható: süthető, főzhető, de akár pürésítve vagy grillen sütve is ízletes.
A cékla, ez a mélyvörös gyökérzöldség, igazi szupereledel az étrendben. Magas C-vitamin tartalma miatt kiváló immunerősítő, míg B-vitamin tartalma, különösen a folsav, nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez és az idegrendszer egészséges működéséhez. A céklában található mangán fontos ásványi anyag, mely részt vesz a csontok egészségének megőrzésében és az anyagcsere-folyamatokban.
A cékla felhasználása rendkívül változatos: fogyaszthatjuk nyersen, reszelve salátákban – friss, földes íze remekül harmonizál a leveles zöldségekkel és a diófélékkel.
Főzve vagy sütve köretként szolgálhat húsok mellé, de önmagában is megállja a helyét főételként, például cékla carpaccio formájában. A savanyított cékla nem csak ízletes, de probiotikus hatása miatt is előnyös az emésztőrendszer számára. A cékla levét préselve egészséges, vitaminokban gazdag italt nyerhetünk, mely népszerű a sportolók körében teljesítménynövelő hatása miatt.
Fotó: 123RF
A káposzta, bár sokszor alábecsült zöldség, valójában igazi vitaminbomba. Kiemelkedően magas C-vitamin tartalma miatt kiváló immunerősítő, különösen a megfázásos időszakban, K-vitamin tartalma fontos a véralvadásban és a csontegészség megőrzésében, B-vitamin komplexe – különösen a B6-vitamin – nélkülözhetetlen az idegrendszer és az anyagcsere megfelelő működéséhez. A káposzta ugyancsak rendkívül sokoldalúan felhasználható. Nyersen fogyasztva ropogós, friss íze miatt kedvelt alapanyaga salátáknak, például a coleslaw-nak. Főzve lágyabb, édesebb ízt kap, és kiváló köretet ad húsokhoz vagy vegetáriánus ételekhez.
A savanyú káposzta nem csak ízletes, de probiotikus hatása miatt az emésztőrendszer egészségét is támogatja.
A töltött káposzta pedig sok kultúrában kedvelt, tápláló főétel, mely generációk óta része a hagyományos konyhának.
Fotó: 123RF
A sárgarépa sem hiányozhat az őszi étrendből. Legismertebb tulajdonsága magas béta-karotin tartalma, melyet szervezetünk A-vitaminná alakít. Ez a vitamin elengedhetetlen a jó látáshoz, különösen a szürkületi látáshoz, valamint fontos szerepet játszik a bőr és a nyálkahártyák egészségének megőrzésében. C-vitamin tartalma hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, míg K-vitamin tartalma fontos a véralvadásban és a csontegészség megőrzésében. A sárgarépát számtalan módon élvezhetjük:
nyersen rágcsálva egészséges nassolnivaló, reszelve salátákba keverve friss, ropogós textúrát ad.
Főzve vagy párolva megőrzi tápanyagtartalmát, és kiváló köretet ad húsokhoz vagy vegetáriánus ételekhez. A sült sárgarépa karamellizált íze különleges csemege, míg a sárgarépalé frissítő és egészséges ital.
Fotó: 123RF
A sötétzöld, lombkoronát idéző brokkoli igazi tápanyagbomba. Rendkívül gazdag C-vitaminban, mely erősíti az immunrendszert és antioxidánsként is működik. K-vitamin tartalma kiemelkedő, ami fontos a csontok egészségéhez és a véralvadáshoz. Folsav tartalma miatt különösen ajánlott várandós nőknek, de mindenkinek hasznos, aki egészséges vérképzésre törekszik.
A brokkoli elkészítése is igazán kreatív feladat: gőzölve megőrzi ropogósságát és tápanyagtartalmát, ideális köret számos főételhez. Sütve, egy kis olívaolajjal és fűszerekkel megszórva, különleges, karamellizált ízt kap.
Levesekben, akár egészben, akár krémlevesként elkészítve, tápláló és melengető ételt ad a hűvösebb őszi napokon. Tésztaételekbe keverve nem csak az ízét, de a tápértékét is növeli az ételnek.
A karfiol az ősz másik vitaminban gazdag ajándéka. A karfiolban lévő szulforafán vegyület erős hatású antioxidáns és a kutatások szerint daganatellenes hatású lehet. Elkészíthető köretként vagy akár krémlevesek fontos alapanyagaként.
Fotó: 123RF
A kelbimbó egy másik jellegzetesen őszi zöldség, amely kiemelkedik a mezőnyből magas K-vitamin és C-vitamin tartalmával. Emellett gazdag rostforrás, amely elősegíti az emésztést. Leginkább párolva vagy roston sütve érvényesülnek zamatai, de érdekes ízvilágú salátákhoz is kiváló alapot nyújthat.
A petrezselyemgyökér– bár a magyar konyhában gyakran csak levesekbe kerül –, valójában sokoldalú és tápanyagokban gazdag zöldség. C-vitamin tartalma segít az immunrendszer erősítésében, míg folsav tartalma támogatja a vérképzést és az idegrendszer egészségét. K-vitamin tartalma hozzájárul a csontok egészségéhez. A petrezselyemgyökér íze enyhén édes, földes, ami jól harmonizál sok más ízzel. Főzelékeknek akár alapanyaga is lehet, krémes, ízletes étel készülhet belőle. Sütve, más gyökérzöldségekkel együtt remek köretet alkot húsokhoz vagy vegetáriánus fogásokhoz. Pürésítve alapja lehet krémleveseknek vagy mártásoknak.
Fotó: 123RF
A zeller gumója és szára egyaránt értékes. Alacsony kalóriatartalma mellett gazdag K-vitaminban, mely fontos a csontok egészségéhez, és folsavban, ami nélkülözhetetlen a vérképzéshez. Természetes nátrium tartalma miatt jótékony hatással van a vérnyomásra.
Nyersen ropogtatva egészséges nassolnivaló, de remekül illik salátákba is. Főzve levesek, főzelékek alapanyaga lehet, míg a zellerpüré elegáns köret húsokhoz vagy halakhoz.
A paszternák, ez a fehér gyökérzöldség, gyakran alulértékelt, pedig tápanyagokban gazdag és sokoldalúan felhasználható. C-vitamin és mangán tartalma miatt antioxidáns hatású, míg rosttartalma segíti az emésztést. Íze édesebb, mint a petrezselyemgyökéré, ami különlegessé teszi az ételeket. Sütve karamellizálódik és édeskés ízt kap, remek köretet adva húsokhoz. Levesekben, pürékben használva krémes textúrát és különleges ízt kölcsönöz az ételeknek.
Fotó: 123RF
A fekete retek, bár kissé elhanyagoljuk, rendkívül egészséges őszi zöldség. Magas C-vitamin tartalma miatt kiváló immunerősítő, míg kénvegyületei támogatják a máj méregtelenítő funkcióját. Csípős íze miatt gyakran nyersen fogyasztják, vékonyra szeletelve salátákban, vagy önmagában, sóval megszórva. A fekete retek leve hagyományos népi gyógymód megfázás és köhögés ellen: átfúrva, mézet csurgatnak át rajta, ezt a feketeretkes mézet szokták adni a gyerekeknek köhögésre.
Végül, de nem utolsósorban, a spenót, bár egész évben elérhető, ősszel különösen ízletes és tápanyagdús. Rendkívül gazdag vasban, ami nélkülözhetetlen a vérképzéshez, valamint folsavban és C-vitaminban. A spenót sokoldalúan felhasználható: nyersen salátákba keverve, párolva köretként, vagy főzve szószok, tészták alapanyagaként. A spenótos-ricottás töltelék népszerű választás raviolikhoz vagy cannellonihoz.
Fotó: 123RF
A karfiolról se feledkezzünk meg! A benne lévő szulforafán vegyület erős hatású antioxidáns és a kutatások szerint daganatellenes hatású lehet. Használható köretként vagy akár krémlevesek fontos alapanyagaként, de akár rizses töltelékekben a rizs helyettesítőjeként is.
A hagymafélék – mint például a vöröshagyma és a fokhagyma – antiszeptikus és antibakteriális tulajdonságaikkal kiválóak a hideg időjáráshoz kapcsolódó megbetegedések megelőzésére. A magyar konyhának is közkedvelt alapanyagai a hagymafélék.
Ezek a zöldségek nemcsak tápértéket képviselnek, hanem ízüket tekintve is ősszel a legjobbak.
Fotó: 123RF
Az őszi zöldségek gazdagsága lehetővé teszi, hogy változatos és tápanyagdús étrendet állítsunk össze és a tél beköszönte előtt feltöltsük vitaminraktárainkat. Rendszeres fogyasztásuk nem csak az ízletes és változatos étkezést biztosítja, de jelentősen hozzájárul a rostdús, egészséges, kiegyensúlyozott étrendhez is. Felhasználásuk során érdemes kísérletezni különböző elkészítési módokkal és kombinációkkal.
Ne felejtsük el, hogy az őszre beérő zöldségek nem csak főételekben, hanem desszertekben is helyet kaphatnak.
A sütőtökös pite klasszikus őszi édesség, de készíthetünk céklás browniet, vagy akár sárgarépás muffint is. Ezek a desszertek nem csak finomak, de az általuk tartalmazott zöldségek miatt egészségesebbek is a hagyományos édességeknél.
Fotó: 123RF
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: