Virágzó balkonláda a hűvös évszakokban

Kert

Virágzó balkonláda a hűvös évszakokban

A tavasszal pompázó színekbe öltöztetett balkonládák őszre színüket vesztik, pedig mi sem hiányzik jobban a kopaszodó őszben, mint egy kis vidámság a fáradt munkanap után hazaérkező léleknek. Nincs azonban veszve minden, ugyanis egy kis utánajárással bőven találhatunk még olyan fajokat és megoldásokat, amelyekkel a téli ablak is vidámságra lelhet.

Nem is kell túlbonyolítani a balkonládák őszi beültetésének kérdését: ez esetben is a legjobb, ha tapasztalt időseinkre hallgatunk. Régen ugyanis az volt szokásban, hogy a virágukat elvesztő balkonládákat kiürítették, földet cseréltek bennük, és egy hétvégi napjukat kirándulásra áldozva az erdőben kerestek új lakókat.

Nincs is szükség tehát másra, mint egy kis kreativitásra: keressünk borostyánt, fagyalt, vadrózsát, fenyőágat vagy galagonyavesszőt, és ezeket tűzdeljük csokrokban a földbe.

Ha arra is figyelünk, hogy apró hajtásokat, fiatal növényeket keressünk, és ezeket óvatosan kiszedve, gyökerüket nem megsértve tudjuk átültetni ládánkba, akkor megfelelő gondozás mellett tavasszal ki is ültethetjük őket, megteremtve ezzel a körforgást és a felesleges vásárlás elkerülését. Hasonlóan díszíthetnek a magyalágak vagy a kökény, és a tövek körül tobozokkal, mohával, égerrel, de akár lehullott kéregdarabokkal is díszíthetünk.

Closeup of the flowers of heather Erica carnea Challenger

Alpesi erika – Fotó: 123RF 

Annak sem kell csüggednie, aki élénkebb színeket szeretne: az alpesi erika (Erica carnea) például egy kifejezetten hideg évszakos növény, amelynek ma már számtalan árnyalata elérhető a boltokban. Az alapfaj virágszíne rózsaszín, de a hófehértől a sötét, csaknem kárminpirosig sok megoldás közül válogathatunk.

Hasonlóan hideg évszakos balkonnövény a dérbabér (Skimmia japonica), ami igen lassan növekszik, ezért sokáig nevelhető viszonylag szűk edényben is, és kifejlett korában sem lesz nagyobb fél, de maximum egy méteresnél. Kúpos virágbugái október végén jelennek meg, és általában bimbóban maradnak- csak február végén, márciusban kezdenek kinyílni. Már a dérbabérnak is több fajtája érhető el: a Rubella-1 típust például kifejezetten bimbódíszre nemesítették.

Dérbabér – Fotó: 123RF 

Ha nem lesz nagyon fagyos a tél, akkor a varjúhájak is jól bírják a ládákban, de érdemes megismernünk a párnacserjét (Calocephalus Brownii) is – az egyik leghálásabb ládában nevelhető növényünk. Habitusában a korallokra hasonlít, csipkefelhő-szerűen terül el halvány ezüstös lombozata, és a szárazsággal éppúgy megbirkózik, mint a hűvösebb hajnalokkal.

Társíthatunk mellé fiatal fenyőket, apró tiszafa hajtásokat, de még a krizantémok is virágoznak egy ideig.

Fontos azonban tudnunk, hogy akárcsak a forró nyarakon, a hideg őszi és téli időszakokban is gondozást és figyelmet igényelnek edényben tartott növényeink. Az öntözésről ekkor sem szabad megfeledkeznünk, bár jóval ritkábban kell az öntözőkanna után nyúlnunk. A balkonláda növényeit elég hetente, kéthetente megöntöznünk, arra kifejezetten ügyelve, hogy az öntözővíz se túl meleg, se túl hideg ne legyen, és hogy ezt a műveletet semmiképpen se a leghidegebb reggeli órákban végezzük.

Fotó: 123RF  

Bármennyire is fagytűrő növénnyel töltöttük meg edényeinket, érdemes a tövek körül takarást alkalmaznunk, amire kiválóan alkalmasak az összegyűjtögetett termések, hajtások és apró ágak, de természetesen mulcsot, készen vásárolt kérget is alkalmazhatunk. Ha edényeink vékony műanyagból vannak, vagy túl kicsik, akkor télen könnyebben átfagyhatnak a gyökerek, ezért az érzékenyebb növények körül érdemes plusz külső edénytakarást is alkalmaznunk, ha beköszöntenek a zordabb időszakok.

A hideg évszakokban növényeinknek nincs szükségük plusz tápanyagra, hiszen ez a lecsendesedés, a pihenés időszaka számukra is, így bőven megteszi, ha megfelelő földbe ültettük őket, és maximum az ültetésnél segítettünk rá egy kevés tápanyaggal. Arra viszont érdemes figyelnünk, hogy 

amennyiben valamelyik növényi részen betegség vagy elhalás jelei mutatkoznak, akkor azt a lehető leghamarabb vágjuk le, segítve a még ép részeket a túlélésben.

Akkor sem kell aggódnunk, ha egy-egy árvácska elfagyott, mert könnyedén pótolhatjuk más fajokkal.

Multi-colored petunias on the town's flowerbed. Flowers

Fotó: 123RF  

A szép balkonláda a megfelelő fajválasztáson és a gondos előkészületeken múlik, ezért érdemes szisztematikusan megterveznünk a növényi szomszédokat és ládáink téli védelmét. A rászánt idő abszolút megéri a fáradságot: télen is színek, formák és hangulatok várhatnak majd haza a legzordabb és leghosszabb napok után is.

Nyitókép: 123RF 

 

Ajánljuk még: