Védett növényeink: a havasi éger

Kert

Védett növényeink: a havasi éger

Az adventi készülődés egyik legkedveltebb és kétségkívül legszebb alapanyaga az éger toboza (pontosabban áltoboza), amit tömegével lelhetünk egy-egy téli pihenésre készülő fa koronája alatt. Van azonban a mézgás égernek (Alnus glutinosa) egy különleges rokona, a sokkal ritkább havasi éger (Alnus viridis), amely Magyarországon védett faj: 1988 óta élvez kitüntetett figyelmet. Vele ismerkedünk most meg.

A havasi éger nemigen nő három méternél magasabbra, és gyakorta fejlődik többtörzsű cserjeként.  Levelei széles-tojásdadok, 3–5 cm hosszúak, élénkzöldek, levélszélei kétszeresen fűrészesek, és a fűrészfogak szálkás hegyűek. Porzós virágai ibolyásbarna barkában, termős virágai zömök, sárgászöld füzérben nyílnak, apró, felálló tobozkái pedig sárgásbarna színűek.

Mészkerülő, magas-hegyvidéki, havasi faj hírében áll: a fenyvesek és lomberdők szélén él. A havasi éger egy alpesi-kárpáti-balkáni flóraelem, amely ma leginkább a Vend-vidék és az Őrség területein figyelhető meg.

Jellemzően nagyobb magasságok növénye – itthon nem véletlenül érhető el csak kisebb állományokban, szórványosan.

Olvashatjuk leírásait Szentgotthárdból, Szakonyfaluból is, de Sopronban és Kőszegen is ismertek voltak egyedei

Fotó: Wikipedia / Matt Lavin

A havasi éger nemcsak ritkaságával és különlegességével érdemli ki a figyelmet, hanem azért is, mert

a havasi zergék egyik legkedveltebb fajaként vált ismertté.

A törpefenyő mellett a havasi éger ugyanis az a faj, amit a zergék előszeretettel keresnek, és a táplálékban gazdagabb területek helyett árnyékában lelnek menedékre. A ruténföldi havasokon is kitüntetett szerep jut neki, hiszen gyakran csak a havasi-éger képviseli a havasalji törpe erdőt. 

Fontos tudnunk róla, hogy egy ritka gombafaj fennmaradásában is fontos szerepe van: a Plicatura crispa vagyis a bükk-eresgomba egy tiszta hófehér formája, a Plicatura nivea Karst (Plicatura alni Peck) a havasi égeren nő. A kétezres években ezeket a gombákat idehaza egy még észre sem vett, nem keresett fajként tartották számon, így előfordulásuk, élőhelyeik és ökoszisztémákban betöltött szerepeik sokáig képezhetik a tudományos vizsgálódások tárgyát.

Fotó: Wikipedia / Georgi Kunev

A populáció fennmaradásában az egyik legnagyobb gondot a pásztorok jelentős erdőirtási tevékenysége okozta: halomszámra tisztították meg útvonalaikat a havasi éger állományaitól. Pedig a havasi éger lombja kiemelten fontos az adott élőhely tápanyagkörforgása szempontjából, ugyanis

lombja kiváló szervesanyag-forrás.

Fontos szerepet játszik az elsődleges szukcessziókban (az ökológiában szukcessziónak a növénytársulások fokozatos, egy irányba mutató fejlődését nevezzük) – főképp azért, mert sikeresen benépesíti a területeket az olyan erős zavaró tényezők után, mint például a jégkorszakok visszahúzódása vagy a lavinák okozta pusztítás. 

Fotó: Pixabay / Annette Meyer

Természetvédelmi értéke 50 000 forint.

Nyitókép: Wikipedia / Simon A. Eugster

Ajánljuk még:

Védett növényeink: a Lumnitzer-szegfű

Alig arasznyi magas illatos virágú évelő fajunk, amit 1982-ben nyilvánítottak védetté, és természetvédelmi értéke nem kevesebb, mint 100 000 forint. Júliustól egészen szeptember végéig virágzik, de megfelelő idő esetén még októberben is gyönyörködhetünk virágaiban.