Kert

Védett növényeink: a dombi ibolya

A hirtelen és nagy erővel visszaköszönő fagy valószínűleg nem fog kedvezni a kora tavasszal előbújó növényeinknek, köztük az idehaza védettséget élvező dombi ibolyának sem. Talán némiképp javít a helyzeten, hogy természetes élőhelyein nem volt annyira enyhe az utóbbi pár hét, hogy az becsapva őt, növekedésre sarkallja. Reménykedjünk benne, hogy a ránk köszöntő fagy hamar visszahúzódik, és a dombi ibolya állományai teljes békéjükben tudnak majd virítani.

dombi ibolya (Viola collina) igen apró termetű tavaszi virágunk: átlagos magassága tíz centiméter, és csak nagy ritkán éri el a 15 centimétert. Indák nélküli, és rendkívül illatos évelő ibolyafajunk, aminek szárlevelei nincsenek, tőlevelei viszont sárgászöldek, szürkésen szőrösek, szíves vállból kerek-tojásdadok, hegyesedők és fűrészes-csipkés szélűek. 

Virágai világosibolya színűek, az alsó szirom kicsípett, a többi viszont ép. A sarkantyú körülbelül 3 mm hosszú, egyenes, fehér vagy ibolyásfehér színű. Enyhe idő esetén már kora márciustól előfordulhatnak virágzó egyedei, amelyekben akár májusig, ritkán júniusig is gyönyörködhetünk.

Fotó: Pixabay / Markéta Klimešová

Mészkedvelő faj: cserjésekben, lejtősztyepekben volt elterjedt, azonban az utóbbi évtizedben inkább északi kitettségű ritkás gyertyános-tölgyesből és dolomitsziklagyepből érkeztek állományainak leírásai.

Eurázsiai flóraelemünk, amivel legnagyobb eséllyel a Budai-hegységben, a Vértesben, a Bakonyban, a Pannonhalmi-dombvidéken, a Balaton-felvidéken, a Keszthelyi-hegységben és a Vasi-dombvidéken túrázva találkozhatunk.

Leírásainak történelmi érdekessége, hogy a Bükk területein talált példányait sokáig tévesen Viola hirta-ként azonosították, és első bükki bizonyító példányáról is csak utólag derült ki, hogy valójában nem Viola hirta, hanem a dombi ibolya került a gyűjteménybe. A felsőtárkányi Kecskor-hegyese és Balázs-hegy vonulatából származó, 1954. július 10-i példányáról azóta bizonyosságot nyert, hogy a dombi ibolya bükki populációjából származik, ám az első élő példány igazolására egészen 2007. május 10-ig kellett várni: Vojtkó András az Ómassa fölötti Szuszogó sziklaerdejében találkozott vele.

2012- ben kezdődött el a növény szisztematikus keresése, amelynek eredményeként eddig 96 lelőhelyen, több mint 4000 egyede került elő a bükki vidéken. 

Fotó: Pixabay / Wikimedia Images

Szűk ökológiájú, kis versenyképességű, csekély magtermésű növény, ami pont ezen tulajdonságai miatt kapta meg a védettséget.

Sajnos ökológiai, cönológiai viszonyai nem kellően feltártak, és számos bizonytalanságot rejtenek. Magyarországon ennek egyik fő oka a növény relatíve ritka előfordulása és a célzott cönológiai felmérések hiánya. 

Meghatározása nem egyszerű feladat, azonban pár információval segíthetünk a felkutatásában: A hazai ibolyafajok nagyobb része később nyílik, a kora tavaszi fajok egy része pedig indás. A dombi ibolya közeli rokonai közül a csuklyás ibolya (Viola ambigua) főleg löszös élőhelyeken fordul elő, és virágszíne sötétebb, sarkantyúja ibolyás. A dombi ibolyára leginkább hasonlító borzas ibolya (Viola hirta) könnyen ellenőrizhető: ennek virágai nem illatosak, így ha illatfelhőt nem tapasztalunk egy dombi ibolyára nagyon hasonlító virágmező közelében, akkor az valószínűleg borzas ibolya lesz.

Fotó: Pixabay / Martin Hetto

Jeles képviselőivel kertekben is találkozhatunk, sőt: magjaihoz is hozzájuthatunk az online magbörzéken, árusító helyeken.

Gondozása viszonylag egyszerű feladat. Mérsékelt vízigénye miatt nem igényel öntözést, sőt: a sok vizet jobb elfelejteni, mert az könnyen gyökérrothadást okozhat.

Bár árnyékban is jól érzi magát, a dombi ibolya inkább a napfényes helyeket kedveli, és általában csak -5 °C-ig bírja a hideget, ezért a nagyobb fagyok alatt jobb takarni. A tápanyagban dús talajt meghálálja, de ebben is érdemes mértékletesnek lenni.

A dombi ibolya 1988 óta élvez védettséget Magyarországon – természetvédelmi értéke 5000 forint.

Nyitókép: Pixabay / KIm Dae Jeung

Ajánljuk még:

Védett növényeink: az illatos hunyor

Legtöbb élőhelyén már megmutatta magát az illatos hunyor (Helleborus odorus), amely 2008 óta szerepel hazánk védett növényeinek listáján. Természetvédelmi értéke 10 000 Ft, de pénzben kifejezett értékénél sokkalta több az, amit jelenléte és megléte ad.