Utazás a kecskerágók világába

Kert

Utazás a kecskerágók világába

Van a díszkertészetben egy növénynemzetség, amelynek tagjai szinte bármikor, bármilyen körülmények között képesek esztétikumot biztosítani kertünk számára. A kecskerágókról van szó: legkülönfélébb fajtáival és nemesítéseivel elérhetővé válik a télen is zöldellő kert eszménye – ráadásul igen változatos formában.

A kecskerágó fajokból van bőven a Földön: többségük Kelet-Ázsiában őshonos, de Észak-Amerikában és Madagaszkáron is jól ismertek, ahogyan a mi kontinensünkön is. Vannak lombhullató és örökzöld fajok, ahogyan cserjévé vagy akár kisebb fává fejlődő változatok is. Díszítő értékeiket kevésbé virágaik, mindinkább leveleik adják, amelyek között a fehértarkától kezdve a finom árnyalatún át a méregzöldig sokfélét találhatunk.  

Ezúttal azokat a fajokat és fajtákat mutatjuk be, amelyek a leginkább elterjedtek a díszkertészetben. Kezdjük is rögtön a diszkréten elegáns, tarka változatokkal:

Egyik kedvencem a fehértarka levelű kúszó kecskerágó ('Emerald Gaiety' fajta – Euonymus fortunei 'Emerald Gaiety'), ami kiváló választás rézsűkbe, talajtakarónak és abban az esetben, ha valaki egy könnyen nevelhető, megbízható növényre vágyik. Betegségekre nem hajlamos, de ha nagyon nagy a szárazság, akkor a levéltetvek és a pajzstetvek könnyedén kiszemelhetik maguknak. Víz- és fényigénye közepes, de a tápanyagban gazdag, jó talajt meghálálja. Május-júniusban jelennek meg apró, fehér virágai, ezeket pedig apró piros termései követik.

Deciduous shrub, pink flowers with orange seeds of euonymus europaeus or spindle. Celastraceae

Fotó: 123RF

Nagyobb és ezüstösebb leveleiről ismert a szintén fehértarka típus, az Euonymus fortunei 'Silver Queen', ami jó körülmények között akár egy méter magas és két méter széles is lehet. Az egyik olyan kecskerágó, aminek piros bogyói jelentősebb díszítő értékkel rendelkeznek, és ami árnyékban is elél, bár utóbbi esetben halványabb színeket fog hozni. Hasonlóakat várhatunk a ’Kathy’ változattól is, ami előnyben részesíti a párásabb környezetet, és aminek jelentéktelen virágai sem rontják el a sűrű ágrendszernek köszönhető jelentős díszítő értéket.

A fehértarka változatok sorában érdemes még megismerkednünk az Euonymus japonicus 'Albomarginatus' értékeivel: kiemelkedő a kecskerágók sorában, amit sűrű ágrendszerének és dús, apró levelekből álló lombozatának köszönhet. Kifejlett magassága másfél méter körüli, metszés mellett dúsabb lombot növeszt, és a betegségekkel szemben is ellenálló. Igényei közepesek, de aszályos időszakokban érdemes öntözni, és ha jó talajban élhet, szebb küllemmel ajándékoz meg bennünket.

Fotó: 123RF 

A sárga árnyalatok kedvelőinek is van miből válogatniuk: az arany kúszó kecskerágó 'Canadale Gold' fajtája (Euonymus fortunei 'Canadale Gold') például jó választás lehet, könnyen nevelhető, közepes igényű terülő fajta, aminek lombja télen rózsaszínes árnyalatúvá színeződik. Fényes tarka leveleivel hívja fel magára a figyelmet az arany japán kecskerágó 'Aureus' fajtája (Euonymus japonicus 'Aureus'), ami gyors növekedésével hamar elérheti a másfél méteres magasságot. Törpe fajta az Euonymus japonicus 'Microphyllus Aureovariegatus', ami maximum ötven centiméteresre fejlődik, és igényei megegyeznek fajtársai igényeivel.

Kúszásból jól szerepel az Euonymus fortunei 'Golden Harlequin', aminek csak kezdetben törnek felfelé hajtásai, az idő előrehaladtával elhajlanak, tökéletes talajtakarót képezve. Mintha csak festették volna a 'Blondy' fajtát: krémsárga közepű, fényes zöld leveleinek nemigen akad párja, ráadásul télen rózsaszínes árnyalatba öltözik lombja. Hasonló hozzá a 'Sunspot' fajta, az 'Emerald'n Gold' pedig a klasszikus stílusokat idézve még arra is alkalmas, hogy megpróbáljuk futtatni- bár végleges magassága nemigen lesz nagyobb 60-80 centinél.

red and yellow wild bush in blossom

Fotó: 123RF  

Életről és egészségről mesélnek az Euonymus japonicus 'Green Spire' sötétzöld levelei, amelyek a felfelé törő ágrendszeren borítják a növényt. A fiatal levelek világosabb árnyalatúak, maga a növény pedig másfél méteresre is megnőhet. Hasonló magassága lehet az Euonymus japonicus 'Bravo' változatának, amely olyan, mintha egy pasztell kecskerágót nemesítettek volna a szakemberek. Zöld alapon sárgásfehér szegélyű leveleivel érdekes színt visz a kertbe, ráadásul ha árnyékosabb helyre ültetjük, akkor még fakóbbá válhatnak levelei.

Spindle tree -euonymus plant -

Fotó: 123RF  

Az Euonymus fortunei 'Dart's Blanket' akár négy-öt méterre is felfuttatható a ház oldalánál, és sötétzöld leveleit télen elképesztő bordós-pirosas árnyalatokra cseréli- az egyik legizgalmasabb kecskerágó fajta. Hasonlóan különleges az Euonymus japonicus 'Eldorado' is, ami egy oszlopos habitusú változat, nagy, fényes, élénksárga levelekkel. Végül ne feledkezzünk meg az Euonymus 'Green Millenium' által nyújtott lehetőségekről sem, ez a fajta ráadásul valóban egy igazi különlegesség: 2009-ben jelent meg a piacon, méghozzá a 'Bravo' fajta zöld mutációjaként.

Nyitókép: Pixabay / J. Henning

Ajánljuk még:

Védett növényeink: a szirti fanyarka

Sokan nem is tudnak róla, de egy kedvelt kerti haszonnövényünk közeli rokona, a közönséges vagy szirti fanyarka is védett növényeink sorát gazdagítja. Az Amelanchier ovalis a rózsafélék családjának jeles képviselője, 1982 óta élvez védettséget: természetvédelmi értéke 10 000 forint.