1. Tervezzük meg a kertedet!
Mindenekelőtt gondoljuk át, mit várunk el idén a kerttől, és mire alkalmas a kertünk: ez alapján tervezzük meg, mit és mennyit szeretnénk idén tavasszal vetni és ültetni. Készítsünk egy vázlatot a kertről, és mérjük fel, mire lesz szükségünk idén a kertészkedéshez!
2. Metsszük meg az almafákat, a körtefákat és a szőlőt!
Február derekán jó esetben már véget ért az alma- és a körtefák metszése a kertben, illetve a szőlő metszésének is végére kell érnünk, mielőtt beindul a nedvkeringés.
3. Vágjuk vissza a lágyszárú virágokat!
Februárban mindenképpen végezzük el a lágyszárúak visszavágását, hogy majd a fagyok elmúltával elkezdhessük a fás szárú évelők metszését.
Fotó: 123RF
4. Mulcsoljunk okosan!
A lemetszett növényeket mulcsoljuk le, és terítsük vissza a kertre! Először szórjunk komposztált marhatrágyát és huminsavat a virágágyakba, a veteményesbe és a gyepre, arra terítsük a ledarált mulcsot, hogy biztosítsuk a talaj tápanyagellátását.
5. Vethetünk salátát, borsót, duggathatunk fokhagymát!
Ha már kikelt egy adag, akkor azért, ha még nem vetettünk, akkor azért érdemes vetnünk különböző salátaféléket (nemcsak fejes salátát, de madársalátát is), de cukorborsót, kifejtőborsót is, és duggathatunk fokhagymát is, hogy az első tavaszi salátákba már friss fűszer is kerüljön.
Fotó: 123RF
6. Ezeket a zöldségeket mindenképpen kezdjük el palántázni!
Februárban már elkészíthetjük a palántaágyakat a káposztaféléknek és a nyári salátaféléknek!
7. Nézzük át, tisztítsuk ki és szelektáljuk a tavalyi vetőmagokat!
Ha ősszel gyűjtöttünk a kertből vetőmagokat, most az ideje átnézni, kiválogatni azokat, hogy felmérjük, mire lehet még szükségünk az idei idényben, mit kell máshonnan beszereznünk.
Fotó: 123RF
8. Szerezzük be a szükséges vetőmagokat!
Gondoljuk át, milyen zöldségeket szeretnénk vetni, és – lehetőleg ellenőrzött forrásból – szerezzük be a különböző vetőmagokat! Járjunk utána, hogy valóban jó minőségű krumplit, dughagymát és egyéb minőségi vetőmagokat tudjunk majd ültetni a kertbe!
9. Tisztítsuk meg kerti szerszámaidat, és szerezzük be a hiányzó szükségeseket!
A télen pihenő eszközöknek sem árt egy felfrissülés: nézzük át szerszámostárunkat, tisztítsuk meg munkaeszközeinket, szükség esetén élezzük meg metszőollóidat, olajozzuk meg őket, és ha hiányzik valami, most nézzünk utána, és szerezzük be, hogy amikor kell, kéznél legyen!
10. Készítsük elő a kertben használatos védő- és támrendszereket!
A korai palántázáshoz szükségünk lesz hőalagútra, takarásra: szerezzük be az ehhez szükséges vázat és a fátyolfóliát! A továbbiakban a babhoz, a paradicsomhoz, a paprikához, a tökfélékhez is szükségünk lesz támasztékra. Gondoljuk át, hogyan szeretnénk „berendezni” a kertet, és készítsük elő minden segédeszközt ahhoz, hogy mikor beindulnak a kerti munkák, semmiben ne szenvedjünk hiányt.
Fotó: 123RF
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: