GolfÁramlat

Ne vegyél még három tonna ételt, mert mindannyiunkkal rosszat teszel

Néha a kevesebb több. Akkor több legyen? Nem. Kevesebb!

Attól kezdve, hogy megszületünk, már bombáznak is minket azzal, hogy mit vásároljunk ahhoz, hogy instant boldogságban éljünk. A tévéből, internetről, magazinokból, óriásplakátokról dől ránk az információ, hogy milyen tárgyaktól érezzük majd sokkal jobban magunkat. Az alig kétéves keresztfiam is már bicikli helyett a rollert választaná, és kampányol érte a maga módján.  A végeredmény felnőtt korunkra az lesz, hogy dolgozunk látástól-vakulásig, hogy minél több pénzt keressünk, majd elköltsünk nagyobb házakra, még szebb autókra, sokkal divatosabb ruhákra, még több játékra és a legújabb technológiai vívmányokra, azt várva, hogy ettől majd jó lesz nekünk. Aztán mégsem lesz jó…

A koronavírus, és az akörüli pánik pedig erre (is) nagyon szépen rávilágít. Az elmúlt pár hét alapján, mióta hozzánk is begyűrűzött ez az egész, leszűrhető, hogy bár türelemből, higgadtságból,

empátiából kellene most leckéket vennünk, ehelyett egymás elől – mintha nem lenne holnap – vásárolunk.

Pedig a raktározás, felhalmozás által lesznek a boltok polcai üresek, és a dolgozók – akik naphosszat próbálják újratölteni azokat – végtelenül fáradtak, vagyis betegségre egyre fogékonyabbak. Így aztán nemcsak az élelmiszer elérhetősége, de a még dolgozni tudó munkaerő is egyre fogy.

Az életünket alapjaiban forgatja fel a vírus, de megváltoztathatja azt, hogy hogyan, mivel töltjük az időnket – vagyis mire „pazarlunk” energiát és pénzt. Megváltoztathatja a fókuszunkat, a figyelmünk irányát. Ez egy sorsfordító ráébredés lehet!

A birtoklás iránti vágy a legtöbbünkbe túl mélyen belénk égett már,

természetellenesnek érezhetjük elsőre az ötletet, hogy hagyjuk abba a vásárlást. A minimalista életet senki sem ismertette meg velünk, nem voltak olyan ikonikus alakok, akiknek a mintáját követhetnénk. Az előnyeit sem értjük tán teljesen. Mert mit számít az utóbbi néhány év mikor mennyire intenzív kampánya a minimalizmus mellett, szemben az évtizedes neveltetéssel, mi szerint akkor vagy biztonságban, minél több dolog a tiéd, és persze csak azt nem veszi el senki, amit már megettél...

A gyakorlat viszont egészen más. Szerintem igazából az élet ezen területén is csak apró lépések szükségesek, hogy minimálisra szorítsuk vissza a minket körülvevő (elöntő?) cuccok számát, hogy aztán pár hét elteltével érezhessük a változás jótékony hatást.

A minimalista életvitelnek megvannak előnyei: hely kerülhet általa az életedben annak, ami és aki tényleg fontos!

Egyszerűbben élni. Szellősebben. Szerényebben. Nyugodtabban. Lassabban. Fenntarthatóan. Átláthatóan. A régi erények és a legújabb trendek megnyugtató ölelésében. Jólesne így élni? Elhiszem.

(A nyitóképet Páros Ádám kollégánk készítette néhány napja Budapesten.)

További cikkeink a témában:

10 DOLOG, AMIT EGYSZERŰSÍTHETSZ AZ OTTHONODBAN

DIVATMAJMOK LESZNEK KÖRNYEZETVÉDŐK ÉS A KLÍMAVÉSZHELYZET AZ ÚJ MENŐSÉG?

KÉT HÉT A VÁLTOZÁS FELÉ – KEZDŐLÖKET EGY ÉLETMÓDVÁLTÁSHOZ

 

Már követem az oldalt

X