Az egyik legismertebb terület, ahol kisebb csodákat érhetünk el a banánhéj használatával, az a bőrök ápolása. Legyen szó cipőről, ruhákról vagy a bőrkanapéról – a banánhéj kitűnően felfrissíti és fényesíti a őket. A héj belső, fehér felével dörzsöljük át a felületet, majd töröljük le. A módszer alkalmas kisebb karcolások, felületi sérülések eltüntetésére, emellett ápol és növeli a bőr élettartamát is.
Új életet a régi lemezeknek! Egy kedves barátomtól hallottam évekkel ezelőtt, és kissé hitetlenkedve fogadtam, de kipróbáltam, és azt kell, hogy mondjam ez a praktika is működik! A gyerekek mese DVD-lemezeinek felületét finoman dörzsöljük át a banánhéj belső felével, töröljük át egy pamut ronggyal, esetleg egy kevés ablaktisztítós áttörléssel zárjuk a kezelést. A banánhéj finoman feltölti a karcokat, és nincs többé percenkénti elsősegély, mert „Anya, megint akadozik!”. És tapasztalatból mondhatom: a banánnal kezelt lemezek később kevésbé sérülékenyek, és kevésbé is porosodnak.
Szuper ötlet a házi banános légycsapda készítése is.
Egy üres joghurtos- vagy tejfölös doboz alját fúrjuk ki nagyjából egy centi szélesen. Kenjük be a banánhéj belső felével, majd tegyünk bele egy darab héjat. Fordítsuk fel, és figyeljük, hogyan vonzza oda az illat a szemtelen legyeket, akik aztán a banáncsapda fogságába esnek.
Fotó: 123RF
Hasonlóan segítségünkre lehet a felesleges héj a szobanövényeink ápolásakor, a tetvek elleni védekezés során. Ha a banánhéjjal bekenegetjük a pajzstetvekkel fertőzött leveleket, akkor jó eséllyel véget vet az állatok károsításának.
Ha a banánhéjakat leöntjük forró vízzel, 1-2 napig állni hagyjuk, majd leszűrjük, akkor az így kapott öntözőlével táplálhatjuk növényeinket, fényesíthetjük leveleiket, és egy kis ásványianyag-utánpótlást is biztosíthatunk nekik.
A banánhéjat meg is száríthatjuk, egy kávédarálóban porrá őrölhetjük, és félretehetjük a következő szezonra. Ezzel a módszerrel hasznos tápanyagot készíthetünk belőle kerti növényeinknek is, nem kell mást tennünk, mint a növény köré a földre szórni, és kicsit beledolgozni a talajba. De ha beköszöntenek a hidegebb hónapok, és nincs kedvünk szárítani, akkor ki is lógathatjuk a madáretetőhöz, hiszen a madarak kedvelik ezt a különleges téli csemegét – ehhez is a biogyümölcs héját javaslom!
Fotó: 123RF
Régi házi praktika, és valóban hatásos a banános fogfehérítés. Ehhez azonban naponta többször érdemes átdörzsölnünk fogainkat a héj belső, fehér felével. Kipróbálhatjuk fogpor alkalmazása mellett is. Fogaink mellett bőrünkre is kitűnő hatással van egy tápanyagokban gazdag banánhéj: táplál, puhít, ránctalanít, de enyhe pikkelysömör, ekcéma, pattanás vagy akár rovarcsípés esetén is gyógyír lehet. Kevesen tudják, hogy enyhe aranyér esetén is alkalmazható, hiszen gyulladáscsökkentő hatása miatt segíthet megszüntetni a kellemetlen panaszokat.
A praktikák valamelyikét már azért is érdemes lehet használni, mert a héj egyébként a kukában végezné.
Merthogy banánt enni jó és hasznos is! Ez az egész évben elérhető finomság bővelkedik tápanyagokban, energiával tölt fel. Káliumban és magnéziumban gazdag, segít csontjaink védelmében, jótékony hatással van a szívre és a vérnyomásra. Segíthet a gyomorproblémák megoldásában, és jó megoldás lehet mind hasmenés mind székrekedés esetén. Javítja a tápanyag-felszívódást, kiváló karotionidforrás, ezáltal antioxidáns hatással is rendelkezik.
Triptofán nevű összetevőjének köszönhetően javítja a kedélyünket, nyugtató hatással rendelkezik.
Fotó: 123RF
Egy közepes banánban körülbelül 110 kalória és 30 gramm szénhidrát van, emellett jó forrása a B- és C-vitaminnak, a káliumnak, a magnéziumnak és az élelmi rostoknak is.
A legújabb kutatások szerint tartós és kiegyensúlyozott fogyasztása hatásos lehet az asztma és a rákos megbetegedések megelőzésében is.
Bárhogy is döntünk: lehetőség szerint válasszuk a kezelésmentes gyümölcsöket, és igyekezzünk kreatívan felhasználni minden részüket!
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: