Csokoládés tekerge

Gasztro

Csokoládés tekerge

Borbás Marcsi receptje

Hozzávalók

  • 4,5 dl langyos tej
  • 60 dkg liszt
  • 2 ek. cukor
  • 5 dkg élesztő
  • 3 tojássárgája
  • 5 dkg vaj
  • csipet só

A töltelékhez:

  • porcukorral bekevert kakaópor
  • 15 dkg olvasztott vaj
Tovább olvasok

Elkészítés

A tekergéhez fontos, hogy lágy kelt tésztát készítsünk. Ehhez a tejet meglangyosítjuk, belekeverjük az élesztőt, a cukrot és a tojássárgákat. Csakis a sárgáját, mert így sokkal puhább lesz maga a tészta. Ezután lassan adagoljuk hozzá a lisztet. Ha kelt tésztát készítek, soha nem teszem hozzá egyszerre az egészet, hiszen minden liszt egy kicsit más. Bánjunk rugalmasan a mennyiséggel, figyeljünk rá, hogy mennyit vesz fel a tészta, mert fontos, hogy mindvégig lágy maradjon. A dagasztás végén adjuk hozzá a sót és a puha vajat. A kalácstésztát nagyon erősen, sokáig kell dagasztani, hogy könnyű, levegős legyen. Addig gyúrjuk, míg teljesen összeáll és leválik az edény faláról. Letakarjuk, és langyos helyen fél órát hagyjuk kelni, míg körülbelül a háromszorosára növekszik.

Ezt követően lisztezett deszkán nyújtsuk vékonyra a tésztát. Minél vékonyabbra nyújtjuk, annál szebb lesz a tekercs. Bőven meglocsoljuk olvasztott vajjal, mert a vaj szívja majd fel a kakaót, amivel szintén ne spóroljunk. Ha valaki az eredeti csokoládés tekergét szeretné elkészíteni, csokoládét olvasszon meg, és azzal kenje meg a belsejét.

Ezután, a hosszabbik oldalától kezdve az egészet szorosan feltekerjük, majd 1-1,5-cm vastag szeletekre vágjuk az így kapott rudat. Kivajazott, kilisztezett tepsibe helyezzük a csigákat úgy, hogy maradjon elég távolság közöttük, mert sütéskor még tovább dagadnak. Előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük. Melegen kell kiszedni a tepsiből, különben a cukros kakaótól leragad a sütemény. Ha már nem olyan forró, meg is kóstolhatjuk!

Ezt ételt Borbás Marcsi ebben a videóban készítette el:

Ajánljuk még:

Legősibb főfoglalkozásunkból ered a karácsonyi menü egyik főszereplője, a halászlé

A magyar konyha háromféle halászlécsoportot különböztet meg: a dunai, a tiszai és a balatoni halászlét – legnagyobb vizeink szerinti értelemszerű csoportosításban. Mindhárom ételfajta közös jellemzője, hogy három fő alapanyagból készülnek: halhúsból, hagymából és pirospaprikából. A különbség az elkészítés módjában és a tálalás jellegzetességeiben rejlik.