Borókás vadpástétom
Halmos Monika | fitoterapeuta, virág- és borsommelier, író |
2025.01.28.
Ebben a vadpástétomban az a jó, hogy bármikor elővehetjük a hűtőből: reggelire, uzsonnára, vacsorára, akár meleg szendvicsre is. Olykor kíván mellé hajszálvékonyra szelt lilahagymát, finoman sózott fekete retket vagy haragos zöld csípős paprikát és egy pohár csöndes vörösbort. Benne az erdő íze, a természet zamata, vadűzés és erdőzúgás – ahogyan azt Széchenyi Zsigmond vadász-író írta –, még ha gazdaságos vad-apróhúsból készült is.
Hozzávalók
- 50 dkg vad apróhús
- 15 dkg zsír
- 1 nagy csokor leveszöldség
- 1 közepes fej vöröshagyma
- só
- őrölt bors
- 3 babérlevél
- 8-10 borókabogyó
- maréknyi friss kakukkfű
- 1 dl vörösbor
- 1-1 evőkanál mustár és paprikakrém
Elkészítés
A húst a felolvasztott zsíron fehéredésig pirítjuk, majd hozzáadjuk a felaprított vöröshagymát. Az üvegesre sült hagymára rászórjuk a megtisztított, kisebb darabokra vágott zöldséget meg a fűszereket. Fedő alatt, lassú tűzön pároljuk: ha a levét elfőné, kevés vízzel pótoljuk. Amikor a hús már majdnem puha, hozzáöntjük a vörösbort és készre pároljuk.
Kihűtjük, húsdarálón ledaráljuk (vagy aprítógéppel simára eldolgozzuk), és a mustárral meg a paprikakrémmel pikánsra ízesítjük. Megfelelő méretű üvegekbe porciózzuk.
Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
A tetejére 1-1- evőkanálnyi olvasztott zsírt öntünk és hűtőben megdermesztjük. Ha még pikánsabban szeretnénk, 1 dl vörösborból egy csapott kiskanálnyi zselatinnal és egy gondolatnyi cukorral borzselét készítünk, ezzel koronázzuk meg a pástétomot. Friss kenyérre vagy péksüteményre kenve kínáljuk.
Nyitókép: Halmos Monika @rozsakunyho
Ajánljuk még:
A holdnaptár szerinti újév, vagy más néven a tavaszünnep, a kínaiak számára a legfontosabb ünnep, melyet a világ népességének egynegyede ünnepel. December 6-án felkerült az UNESCO emberiség szellemi kulturális örökségének listájára a „kínai emberek tradicionális újévi ünnepléséhez kapcsolódó társadalmi szokásai”, ami nem csak dicsőség, hanem egy lehetőség, hogy minél többen megismerjék és átélhessék ezeket a hagyományokat. Az ünnep szerencsét, gazdagságot és boldogságot hozó szimbolikus jelentésű ételeinek nyomába eredtünk a budapesti kínai negyedbe, hogy hiteles forrásból ismerjük meg kínai újév finomságait.