Cardiff „zöld tüdeje”: a pompás Bute Park
Olvasási idő: 3 perc

Cardiff „zöld tüdeje”: a pompás Bute Park

A történelem híres kertjei
A méltán híres Bute Park 53 hektáron elterülő park és arborétum Cardiffban, Walesben. Az egykori vár területén fekvő parkot Andrew Pettigrew, a vár tulajdonosának főkertésze építette ki az 1870-es években, és az ő munkájának köszönhetően válhatott nemcsak pompás arborétummá, hanem rekreációs területté is.

A cardiffi vár a Brit-szigetek történelmének élő emlékműveként is ismert erődítmény, amelynek története egészen az első századi rómaiakig nyúlik vissza. Wales egyik legjelentősebb történelmi látványossága, amelynek eredeti erődítményi falazata még ma is megtekinthető.

Cardiff / UK - 30 Jul 2013: The medieval Cardiff Castle in Wales
Cardiff középkori vára – Fotó: 123RF 

Mivel az évszázadok során a tulajdonosváltásokkal mindig új szemlélet és új elemek is gazdagították a történetét, ma már sokszínű történelmi örökséget őriz: 

a Fekete torony a 12. századi walesi felkelések idején épült, a Nyolcszögletű torony pedig a 15. századi walesi béke idejét idézi.
Cardiff / UK - 30 Jul 2013: The medieval Cardiff Castle in Wales
A kastély részlete – Fotó: 123RF 

Legismertebb gondnoka és patrónusa minden bizonnyal Bute harmadik grófja, John Crichton-Stuart volt, aki rengeteget adott hozzá a ma is megcsodálható épületegyütteshez és parkhoz.

A történészek szerint ő volt az, aki Cardiff várát egy lenyűgöző belső terekkel rendelkező „viktoriánus-gótikus remekművé” alakította át, és neki köszönhető a várat körbeölelő park számos látványos eleme is.

A Bute Park részlete – Fotó: Flickr / Jon Candy

A parkban egyaránt megtalálhatóak a szabad tereket növelő füves területek, az erdős részek és a fasorokkal szegélyezett utak is. A történelmi örökségek fontos részét képezik a kertnek: jellegzetes elemei például a megőrzött fatuskókból faragott szobrok vagy a park keleti szélén húzódó csatorna, aminek története egészen a középkorig nyúlik vissza. Ekkor ugyanis a Cardiff vár nyugati falai alatt található Lord's Malom táplálására alakítottak ki egy patakot, amit 1833-ban Bute második grófja vízforrásként beépített a cardiffi vízi műhelyek fejlesztéséhez, majd 1836 és 1841 között bevezető csatornává alakított át.

A park híres eleme volt az úgynevezett Állatfal is, egy 14 állatot ábrázoló szoborfal. Tervét William Burges, Bute harmadik grófjának építésze alkotta meg az 1860-as években, de a kivitelezés csak az 1880-as évek végén kezdődött meg. Az állatszobrokat Burges kedvenc szobrásza, Thomas Nicholls készítette. A mesterművet a 20. század elején áthelyezték, további hat szoborral kibővítették, és ma már a műemlékvédelem részét is képezi.

Tavasz a Bute Parkban – Fotó: Flickr / Jeremy Segrott

A Bute Park finom átmenet a magánparkból a közparkba. A viktoriánus kori díszfák nagy része fennmaradt, ahogyan a 19. századi parkházak és szállások, istállók és műemlékek is. A történelmi emlékek mellett a park mai megjelenése nagyrészt a 18. és 19. századi átalakításoknak és növénytelepítéseknek köszönhető: kivágták a földsáncon nővő fákat, megépítették a spirális sétányt, és feltöltötték a várárkot, hogy egy nagyon egyszerű elrendezést alakítsanak ki, amelyben egyetlen kavicsos sétány húzódik az út szélén, két szinten.

2007-ben a Cardiff Tanács egy 5,6 millió fontos helyreállítási projektet indított el, aminek célja a park történelmi elemeinek helyreállítása volt. Így sikerült megőrizni a középkori kolostor maradványait, a történelmi épületet és kaput, és így sikerült visszavezetni a Malom-völgy vizét is a régi várárokba, ami ma már az eredeti 12. századi malompatak mentén folyik.

Ma Cardiff „zöld tüdejének” is nevezik a Bute Parkot, amit az Északi Kapu híd és „Lady Bute hídja” köt össze a várral. 
A Gorsedd kőkör a Bute Parkban –  Fotó: Wikipedia / Ruth Sharville

A séta során számos botanikai érdekességet megcsodálhatunk, és a zöld között megbúvó állatvilágban is gyönyörködhetünk.

A park évente több mint egymillió látogatót vonz

olyan attrakciókkal, mint a faiskola, a fagyűjtemények, a szoborösvények és a látogatóközpont. Megcsodálható a Stuttgarti kert, az őshonos fajokat bemutató erdei ösvények, a Gorsedd kőkör (zsombékkövek), a Taff folyó kanyarulatai és a Blackfriar kolostor romjai is.

Bute park and Taff river, Cardiff, Wales, UK
A Taff folyó a Bute Parkban – Fotó: 123RF 

Nyitókép: 123RF és Flickr / Jeremy Segrott

 

Kapcsolódó tartalom
Védett növényeink: a sápadt lednek
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. július 04

Védett növényeink: a sápadt lednek

A magyar flóra egyik legnagyobb ritkaságának számít: természetvédelmi értéke 250 000 forint.