A 17. századi skót kertépítészet gyöngyszeme: a Drummond-kastély kertje
Olvasási idő: 3 perc

A 17. századi skót kertépítészet gyöngyszeme: a Drummond-kastély kertje

A történelem híres kertjei
A Drummond-kastély Skóciában található, és messze földön híres az őt körülvevő kertről. A kastély története egészen a 15. századig nyúlik vissza, majd a viktoriánus korban vesz új fordulatot. A kert az 1630-as években épült ki, és a 19. században épült újjá – ma már védett műemlék, amelyet Skócia legszebb formális-teraszos kertjei között tartanak számon.

Drummond vára egy sziklagerincen áll, amely több kilométeren át fut Perthshire tartományon keresztül, de legfeltűnőbb része minden bizonnyal az, amely a vár helyén húzódik. A vártól délre, annak szikláin található a kert, aminek részleteit az 1995-ös Rob Roy című filmben is felfedezhettük. A jelenlegi elrendezés Lewis Kennedy tervei alapján készült el, miután Clementina Drummond és férje, Peter Robert Willoughby örökölték a birtokot, és megbízták őt annak felújításával.

A kastélykert bejárata – Fotó: geograph.org / Richard Webb

A feljegyzések szerint még Viktória királynő és Albert herceg is látogatást tett náluk, 1842-ben.

A kert történetét végig olvasva egyértelműen kitűnik, hogy ahány tulajdonos és örökös, annyi új irányvonal és elképzelés formálta a mai kert képét.

Mindannyian más-más funkcionális és esztétikai elemekkel kívánták bővíteni (vagy épp egyszerűsíteni) a kertet,

amely – mint a legtöbb esetben – a második világháború idejében rekedt meg a fejlődésben.

A kastély látképe a konyhakerti rész felől – Fotó: Wikipedia / Michael Garlick

A második világháború után ugyanis a munkaerő csökkenése egy komoly döntéshez vezetett: a birtok tulajdonosai úgy határoztak, hogy egyszerűsítik a kertet. Megtartva a jelentősebb emlékeket és elemeket, elkezdték intenzíven megtisztítani a területet.

Szerencsére az olyan történelmi jelentőségű növényeket megóvták, mint a bükkök, amelyeket Viktória királynő látogatásának emlékére ültettek (állítólag a rézbükköt maga a királyné ültette el), és az ősi tiszafaösvények is egyben maradtak.

A kastélykert részlete – Fotó: Flickr / denisbin

A Crieff Muthill úton nyíló keleti kaputól hosszú bükkfa sugárúton haladhatunk fel a parkolóig, majd gyalog a külső várudvarra. A belső udvarra vagy a terasz tetejére érve a kert teljes kiterjedése elénk tárul, egy Szent András-kereszttel a közepén, amelyben egy 17. századi multiplex napóra is helyet kapott.

A teraszos kert alsó szintje – Fotó: geograph.org / Richard Hoare

A lenyűgöző, növényekkel szegélyezett lépcsősorok, a klasszikus boltívek, a konyhakert, az erdősávok és az eklektikus kerti elemek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy emlékezetes esztétikai élményben lehessen részünk.

A pompás kert a díszkertészetet bravúrjait ötvözi a vidéki stílusjegyekkel.
Geometrikus formákra vágott sövények – Fotó: Flickr / denisbin

A szakemberek szerint a kert a 17. századi reneszánsz kert formáját követi: formális teraszokkal, szobrokkal és szökőkutakkal gazdagítva a növényzeti elemeket. A kertben helyet kapó növények fajlistája nem kifejezetten gazdag, ellenben igen nemes és méltóságteljes fajokat tud sora között: a legkülönfélébb fenyőktől kezdve a floribunda rózsákon át egészen a tölgyekig és a számtalan juharféléig.

A díszkert látványa a lépcsősorról – Fotó: geograph.org / Martin Addison

Kivételesen izgalmas a skót almagyűjtemény: 16 almafajtát csodálhatunk meg a kertben. Terem itt a John Downey, a Newton Wonder, a Tower of Glamis és a Stirling Castle is, de a mellettük lévő üvegházban termesztett vágott virágok szépségében is érdemes pár percre elmerülnünk. A magyal-rajongóknak is igazi paradicsom lehet a kert, hiszen legalább hét különböző magyalt fedezhetünk fel a területen, nem beszélve a tiszafák különleges fajtáiról.

A kastély épülete nem látogatható, de a kert teljes valójában megcsodálható. Ha erre járunk, mindenképpen érdemes rászánnunk legalább egy fél napot.

Nyitókép: Pixabay / Andreas Senftleben és Flickr / Tom Parnell

Kapcsolódó tartalom
Magyarország madarai: a jégmadár
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. július 12

Magyarország madarai: a jégmadár

A jégmadár (Alcedo atthis) 1954 óta élvez védettséget hazánkban, természetvédelmi értéke 50 000 forint.