Egészségünket óvjuk a tudatos egyszerűsítéssel
Olvasási idő: 5 perc

Egészségünket óvjuk a tudatos egyszerűsítéssel

Hétköznapi minimalizmus
Birtokoljunk kevesebbet, vállaljunk kevesebbet, éljünk tudatosabban – talán így lehetne a legrövidebben összefoglalni a minimalista életmód lényegét hozzátéve, hogy így várhatóan több figyelmet, időt és energiát tudunk arra fordítani, ami valóban fontos számunkra. A minimalizmus nem kényszerít aszketikus életmódra és nem tulajdonellenes, de segíthet rávilágítani, hogy mi az igazán fontos az életünkben. Új sorozatunkban a hétköznapokban megvalósítható minimalizmus lehetőségeit kutatjuk. Tartsatok velünk! 

A kevesebb több – működnek a régi bölcsességek

Egyre többen próbáljuk követni a minimalista életfelfogást, egyre többen igyekszünk tudatosabban élni a hétköznapjainkat, ami nem mindig egyszerű, nem mindig magától értetődő, de nem is lehetetlen vállalkozás. A minimalizmus alapelvei közül az egyik leggyakrabban emlegetett a kevesebb tárgy birtoklásáról szól. A tárgyak felhalmozása helyett ugyanis a minimalista életfelfogás sokkal inkább a tárgyak funkcióját, azok hasznosságát és egyszerűségét helyezi előtérbe. Eszerint érdemes csak azokat a tárgyakat megtartani magunk körül, amelyekre valóban szükségünk van és igazán értékesek számunkra.

kitchen tools on the table in the kitchen. Kitchen appliances.
Fotó: 123RF 

Kevesebb tárgy sokkal letisztultabb és rendezettebb környezetet eredményez.

És ez is a minimalista életmód fontos lépcsőfoka. A körülöttünk megteremtett (fizikai) rend sokak szerint segít megőrizni a mentális jóllétünket, egészségünket, hiszen egy zsúfolt otthon gyakran zavaros gondolatokat és stresszt is jelenthet.

Rustic wooden vintage coffee grinder.
Fotó: 123RF
A minimalizmus célja pedig éppen az, hogy megszüntessük a felesleges zajt önmagunkon kívül és belül egyaránt.

 

Életmódunk leegyszerűsítése azonban nemcsak a tárgyakra vonatkozik, hanem az időbeosztásunkra, a szokásainkra, sőt még az online életünkre is – minimalizálhatjuk például a közösségi média használatát, az e-mailek áradatát vagy a túlzsúfolt naptárakat. Mindez természetesen nem egy öncélú, vagy cél nélküli lemondást jelent. Sokkal inkább arról szól, hogy helyet teremtünk az életünkben a számunkra fontos és értékes dolgoknak: többek között az emberi kapcsolatoknak, az élményeknek, az egészséges életmódnak és az önkifejezésnek. 

Double exposure of envelope drawing and desktop with coffee and items on table background. Concept of people connection.
Fotó: 123RF 

Ésszel a pénzzel!

Hiába látunk neki a tárgyak szelektálásának és selejtezésének, ha utána még többet viszünk haza.  A tudatos fogyasztás (a többi mellett) a minimalista életmód egyik nagyon fontos alapja, miszerint nem vásárolunk semmit automatikusan vagy impulzívan (nem veszünk meg valamit csak azért, mert akciós vagy “csak most kapható”). Mielőtt kifizetünk valamit, tegyünk fel olyan egyszerű kérdéseket magunknak (és válaszoljunk rá őszintén), mint például:

valóban szükségem van rá? Valóban nem tudok nélküle élni? Valóban hozzáad valamilyen értéket az életemhez?
Shopping experience inside a vibrant retail store with colorful garments and bags
Fotó: 123RF 

S bár az elnevezés különböző, a tudatos vásárlás és a minimalista vásárlás nagyon hasonló fogalmak. Mindkettő azt jelenti ugyanis, hogy nem impulzusból, hanem megfontoltan, az értékrendünk és valódi szükségleteink alapján hozunk döntést arról, hogy mit veszünk meg. Amikor egy újabb terméket emelünk le az üzletben a polcról, mielőtt a kosarunkba tesszük azt, bizonyosodjunk meg róla, hogy nem azért akarjuk-e megvenni, mert unatkozunk, láttuk egy reklámban, vagy mert másoknak is van, és nem akarunk lemaradni a divatról. Ezek a felesleges vásárlások nemcsak a tárgyak felhalmozásához vezetnek, de a pénzünket is olyasmire költjük, amire különben nem kellene. Például ruhavásárláskor csak azt vegyük meg, amit tényleg hordani fogunk és ne azt, ami majd egyszer jó lesz, vagy az elektronikai eszközök esetében ne váltsunk új telefonra évente, ha a régi még jól működik.

Fotó: 123RF 

A vásárlás persze elkerülhetetlen. A minimalista felfogást követve érdemes úgy dönteni, hogy inkább kevesebb, de tartósabb és jobb minőségű dolgot vegyünk, amit például évekig tudunk hordani, amivel hosszú éveken keresztül tudunk dolgozni, ami olyan tartós, hogy nem kell rövid időn belül (néhány évente) lecserélni. A vásárlásban segítségünkre lehet, ha megnézzük, honnan érkezett hozzánk a termék, ki készítette és milyen módon – ha például a gyártási folyamat nem felel meg az értékrendünknek, könnyebben mondhatjuk, hogy inkább nem vesszük meg. Minimalista vásárlóként azt is megfontolhatjuk, hogy az adott termék megvétele hosszú távon megéri-e nekünk. Az olcsó áru jellemzően rövidebb élettartamú, ami hosszú távon nem térül meg úgy, mint egy drágább és tartósabb termék.

Trükkök vásárláshoz (sokaknak beváltak már):

  • ha valamit beviszek a lakásba, valamit ki is hozok belőle,
  • legalább egy éjszakát alszom rá, mielőtt megveszem,
  • várok két-három hetet (hónapot), s ha még mindig szeretném, megveszem.

Fontos, hogy átérezzük, hogy a tudatos vásárlás nem korlátoz, sokkal inkább felszabadít bennünket, vagyis nem a „nem szabad” miatti szorongást adja, hanem a „megengedem magamnak, hogy ne kelljen mindent megvennem” szabadságát. És ez tényleg jó érzés…

shvets belong to a seamstress
Fotó: 123RF  

Magad uram, ha... jót akarsz magadnak!

A minimalista életmód nem követeli meg, hogy mindent megjavítsunk, megvarrjunk vagy megtermesszünk magunknak – ezek mégis nagyon jól illeszkedhetnek a minimalizmus szellemiségéhez. A minimalizmus egyik alapelve ugyanis, hogy használjuk, amink már van, s egy használati tárgy megjavítása jellemzően olcsóbb és környezettudatosabb, mint újat venni. Ugyanez a helyzet a foltozással és a varrással is, az otthoni szabás-varrás, javítgatás meghosszabbíthatja a tárgyak élettartamát, amivel csökkenthetjük a fölösleges vásárlások lehetőségét. És nem utolsó sorban sokkal közelebb kerülhetünk ezekhez a tárgyainkhoz, hiszen gondoskodunk róluk, törődünk velük.

Tincture bottles, assortment of dry healthy herbs, mortar, curat
Fotó: 123RF

Az utóbbi években sokan vágtak bele a saját zöldségek, gyümölcsök, fűszernövények termesztésébe, konyhakert kialakításába. S bár a minimalizmus nem feltétlenül jelent önellátást, minden kétséget kizáróan nyitott rá ez a fajta életforma, hiszen ebben az esetben is azt használjuk (esszük), amink van, kevesebbet vásárolunk, nem pazarlunk, és jobban értékeljük a tulajdonunkat.

Mondhatjuk úgy is, hogy a zöldségek és növények termesztése a minimalizmus, az önellátás és a fenntarthatóság metszete.

Egy minimalista nem feltétlenül termel meg mindent magának – de lehet, hogy ezzel egyszerűsíti az étkezését (hiszen kevesebb, de jobb minőségű alapanyagot tud felhasználni), és ha van rá módja, akár fűszereket, salátát vagy paradicsomot is termelhet.

Happy woman taking care of flowers outdoors in garden, watering with can. Female preparing for preparing flowers for international women day. High quality photo
Fotó: 123RF 

A minimalizmus tehát egy tudatos életfilozófia, amelynek az a célja, hogy megszabaduljunk a felesleges tárgyainktól, szokásainktól és a bennünket körülvevő zajoktól, hogy így teremtsünk helyet az életünkben a számunkra valóban fontos dolgoknak: az időnek, az emberi kapcsolatoknak, az értékes élményeknek és a belső nyugalomnak. Eszerint jobb, ha kevesebb dolgot birtokolunk, tudatosan vásárolunk, az egyszerűségre törekszünk minden téren.

A minimalizmusnak nem célja az önellátás vagy az aszketikus életmód, és nem tulajdonellenes. Személyes és rugalmas.

Segíthet abban, hogy tisztábban lássuk, mire van igazán szükségünk, s így egy tartalmasabb, nyugodtabb életet élhessünk.

Nyitókép: 123RF

Kapcsolódó tartalom
A fiatalság múlandó? Badarság, pattanj nyeregbe!
– sirláncelot – | 2025. máj 17

A fiatalság múlandó? Badarság, pattanj nyeregbe!

„Lerántjuk a leplet az örök fiatalság titkáról…” kezdetű cikket bizonyára tucatnyit olvasott már mindenki, és mi sem áll távolabb tőlünk, mint beállni a sorba. A hirdetésekkel teletűzdelt szövegek dömpingjét látva az a benyomásunk támad, hogy élettartamunk vizsgálata már nem is az orvostudomány, hanem a marketing felségterületének számít. A felvetés persze minket sem hagy nyugodni, ezért a „kerékpározás-tudomány” kíváncsi kutatóiként utánajártunk, hogy létezik-e az örök fiatalság titka, és ha igen, akkor mit tartogat a bicajosok számára.