Egészség

Több mint a kávé, kész antioxidáns-bomba – mindent a matcha teáról

24 évesen, egy aprócska teázóban kóstoltam meg életemben először a matchát. Elég volt egy csésze belőle ahhoz, hogy a túlárazottnak hitt zöld trutymó miatti szemforgatást egy wow-élmény váltsa fel.

Töredelmesen bevallom, amikor a felszolgáló az asztalunkhoz ért, majd szertartásos mozdulatokkal nekilátott bambusz habverővel összekeverni a fűszínű port a forró vízzel, még fogalmam sem volt, pontosan mit is fogok pár perc múlva kortyolgatni. Nem tudtam, hogy a matcha porrá őrölt, japán eredetű speciális zöld tea; az egyik legkülönlegesebb esszencia, amit már több mint ezer éve használnak a japán teaceremóniák során.

A matcha mégsem egyenlő a zöld teával – mert jóval több annál: egy csésze matcha tea tíz zöld tea jótékony hatásával bír. Az erős hatásfok annak köszönhető, hogy ha matchát iszunk, majdnem teljes tealeveleket fogyasztunk el porrá őrölve, míg a szálas teák esetében csupán egy leszűrt főzetet készítünk a levelekből, és azt kortyolgatjuk. Azért beszélünk „majdnem teljes tealevelek”-ről, mert csak a levél „hús” részét használják fel az őrléshez, az erezetét eltávolítják. A japán teakülönlegesség lelkét, esszenciáját tehát e porrá őrölt levél adja. Mutatom, mi mindenre képes. 

  1. Detoxikálómester

A matcha teák detoxikáló hatása a magas klorofillszintnek köszönhető. A klorofill egy növényi pigment, amely fénymegvonásos termesztés következtében alakul ki, és többek között a különleges ital élénkzöld színéért felelős. A klorofill azonban nemcsak a zöld színről tehet, mivel egy szupererővel felruházott detoxikáló pigment, képes a testből a káros kemikáliák, toxinok, nehézfémek eltávolítására is .

  1. Antioxidánskirály

A Japánban található Okinawa szigetén, a „halhatatlanok földjén” él a legtöbb száz évnél idősebb ember. Az Okinawai Száz évesekkel Foglalkozó Kutató program a magas átlagéletkor lehetséges okaira fókuszál, és nemrég derült rá fény, hogy a jó minőségű zöld tea nem véletlenül lett az Okinawai szépkorú lakosok mindennapi itala. A matcha teának rendkívül magas az antioxidáns-tartalma – a Wall Steet Journal cikke szerint antioxidáns hatású epigallokatekin-gallát tartalma az átlagos zöld teában található mennyiség 137-szerese, az áfonya mennyiségének tizennégyszerese. Ezenkívül kilencszer több béta-karotint tartalmaz, mint a spenót, és hetven százalékkal több vitamint, mint a narancs.

  1. Idegrendszerpörgető

A hagyományos zöld teához képest a matcha háromszor nagyobb koffeintartalommal bír. A koffeindózis felszívódását az L-Theanin lassítja, fokozatosan adagolja a véráramba; hosszú távon, akár 6 órán át javítva ezzel a reakcióidőt, energiaszintet és a mentális éberséget. Sokan használják a kávé helyettesítésére, hiszen egy gramm matcha 30 mg koffeint tartalmaz (egy presszó kávé 80-120 mg-ot).

  1. Anyagcseretámogató

A távol-keleti ital nemcsak az idegrendszert, de az anyagcserét is felpörgeti akár negyven százalékkal, segíti a zsírsejtek lebontását is. Az Americal Journal kutatása arra világít rá, hogy a matcha magas katechin-tartalma termogenetikus hatással, azaz természetes kalóriaégető képességgel bír, napi energiafelhasználásunkat tíz százalékról akár negyven százalékra is növelheti.

A matcha teához egyáltalán nem nehéz hozzájutni, megfelelő minőségűt találni azonban már nem olyan egyszerű. Ha a hazai drogériákban válogatunk, érdemes ellenőrzi az összetevők listáját: ha az első helyen a cukor szerepel, akkor szinte biztos, hogy nem minőségi, tiszta teáról van szó. Az eredeti lelőhely feliratra is érdemes odafigyelni, ugyanis az igazit csak Japánban termesztik. 

Forrás: ITT, ITT és ITT

Ajánljuk még:

„Az, aki nem bírja a pirospaprikát, harcolni sem tud!” – Miért rajongunk a fűszeres ételekért?

A fűszeres ételek fogyasztása és bizonyos személyiségjegyek, mint például a bátorság vagy a kalandvágyás között kapcsolat alakult ki az emberek számára, amivel megkülönböztetik magukat más csoportoktól. Ételeinkhez felhasznált növényeink rendelkeznek egy megmagyarázhatatlan varázserővel, amelyért újra és újra sóvárogni tudunk. De biztosan varázserő ez, vagy csak egyszerű kémia? Utánajártunk.