Gyógyszerként elérhető gyógynövénykivonat például a máriatövis kivonata, ami jól ismert kezelője a különféle májbetegségeknek. Érdekessége, hogy hatóanyagai vízben nem oldódnak, ezért teaként nem hozza el a várt sikert, nem véletlen hát, hogy kivonatként kerül forgalomba, és kivonatként lesz fontos alapanyaga számos gyógyszernek is.
Máriatövis – Fotó: 123RF
Ugyancsak jó példa a mérgező növényként intelmek egész sorával megbélyegzett tiszafa is, aminek kérge ezzel ellentétben igen fontos tumorellenes hatóanyagokat tartalmaz. Nem kisebb segéderő született meg belőle, mint a paklitaxelt, amit emlő- és petefészek-daganatok esetén életmentő gyógyszernek tartanak.
Tiszafa – Fotó: 123RF
Magyarországi kutatóknak köszönhetjük az ingenol-mebutát bőrrákellenes hatóanyag alkalmazását is, amelyet az SZTE Farmakognóziai Intézetének munkatársai nyertek ki először a vézna kutyatej nevű növényből. Hasonlóan sokat köszönhetünk a gyűszűvirágfajoknak, amelyeket sikerrel alkalmaznak szívelégtelenség kezelése során, de a kis meténgnek is hatalmas ereje van: vinkamin hatóanyaga például nagymértékben hozzájárulhat a demencia kezelésének eredményességéhez.
Vézna kutyatej – Fotó: 123RF
A két mitológiai növény – a nadragulya és a bolondtó beléndek – is megállja a helyét a valóságban: a belőlük kivont atropin fontos hatóanyaga a szemészeti vizsgálatok során alkalmazott pupillatágító szemcseppeknek, a hioszciamin pedig görcsoldó készítmények összetevője.
Az édesgyökérben található digoxinból szívelégtelenséget és szívritmuszavart kezelő gyógyszerek készülnek, az anyarozsból kivont ergotamin pedig hatékony érszűkítő – az édesanyák talán jól ismerhetik, hiszen a gyermekágyi vérzést csillapító Ergam csepp fontos összetevője.
Bolondító beléndek – Fotó: Flickr / James St. John
Ugyancsak az előbb említett édesgyökérből vonják ki a glicirizzin savat, ami gyulladáscsökkentő hatású, nagyon hatékony vírusölő, segít az influenza kezelésében, és a kutatások szerint a SARS CoV és a SARS CoV-2 vírusok ellen is sikerrel alkalmazható.
Talán az egyik legismertebb növényi gyógyszer alapanyag a mák, amelynek morfin, kodein, tebain és papaverin vegyülete is felkeltette a gyógyszeripar érdeklődését.
Számos különféle fájdalomcsillapító alapanyagául szolgáltak, és sajnos annál erősebb és veszélyesebb utak felfedezését is lehetővé tették. A belőlük készített vegyületeket a mai napig szerteágazóan hasznosítja a gyógyszeripar: az emberiség egyik legismertebb fájdalomcsillapító, bódító szereivé váltak.
Mák – Fotó: 123RF
A fehér ürömben lévő tujon kiváló étvágyjavító, a borostyánból kivont szaponin pedig asztma és szamárköhögés ellen alkalmazható- sőt, még légcsőhurutban javallt gyógyszergyári készítményeket is előállítanak belőle.
A napraforgó levele és virága lázcsillapító anyagokat tartalmaz, a csicsókából inulint állítanak elő,
a páfrányfenyő hatóanyagait visszeres és cukorbetegség eredetű érbántalmakban thrombocyta aggregatio gátlást előidéző hatása miatt alkalmazzák, de a csattanó maszlag hatóanyagai is ott vannak számos gyógyszerben, felsőlégúti problémák kezelésében vagy éppen nyugtatóként.
Fehér üröm – Fotó: Unsplash / Mathias Katz
Felsorolni is nehéz lenne, mennyi mindenben segít bennünket a természet patikája. Azoknak, akik szeretnének jobban elmerülni a témában, szeretettel ajánljuk a Gyógynövények és élelmiszernövények összefoglaló kiadványát, amelyben több száz oldalon keresztül olvashatunk kertünk, mezőnk és erdeink növényeinek áldásos hatásairól, kincset érő összetevőiről.
Nyitókép:
Ajánljuk még: