Egészség

A népszerű édesítőszer, ami széttöri a DNS-ünket

Bár a média fősodrában nem kapott helyet, a tudományos publikumot megdöbbentette az a nemrégiben bizonyítást nyert megállapítás, miszerint egy széleskörben használt édesítőszerünk komoly veszélyt jelent az emberi egészségre. Szakkifejezéssel élve: genotoxikus. Nézzük, mit is jelent ez pontosan, és miért érdemes komolyan vennünk?

A genotoxikus anyag alatt olyan mérgező anyagot értünk, ami a testi és ivari sejtek örökítőanyagára hat, vagyis az emberi DNS-ünkre. Megváltoztatja a DNS által tárolt genetikai információkat, és ez a változás akár gének egész tömbjét vagy kromoszómákat is érinthet (a kromoszóma akár több ezert gént is tartalmazhat). A genotoxikus anyag hatásaként felléphet elsődleges DNS károsodás és mutáció is, az ilyen anyagoknak kitett szülők gyermekei, sőt, a következő generációk is károsodhatnak, ha a mutációk a szülői csírasejteket is érintik.

Ilyen változás lehetőségei állnak fenn a népszerű édesítőszer, a szukralóz fogyasztása esetén – legalábbis a legújabb kutatási eredmények szerint. A szukralóz ugyanis számos, zsírban oldódó vegyületet termel a bélrendszerben, közülük az egyik legveszélyesebb a szukralóz-6-acetát, ami bizonyítottan genotoxikus. Sőt, a veszélyes vegyület nemcsak emésztés során termelődik, hanem az új kutatás szerint már a megvásárolt szukralózban is megtalálható.

Mi az és miben van szukralóz?

A szukralóz, klórcukor, TGS vagy E955 egy kémiailag a kristálycukorral (szacharóz) rokon édesítőnk. A szacharóz átalakításával állítják elő. Az így kapott édesítőszer, a szukralóz körülbelül hatszázszor édesebb a szacharóznál. Hőstabil (hevítés hatására nem válik keserűvé, nem bomlik le) és kellemetlen utóízzel sem rendelkezik, ezért igen kedvelt az édesítőszerek piacán

Elfogadható napi beviteli mennyisége 15 milligram tetsúlykilogrammonként. Számos élelmiszerben megtalálható, a csökkentett energiatartalmú vagy cukormentes italokban, édességekben,

számos gyümölcs- és zöldségkonzervben, szószokban, gabonás snackekben, alkoholos italokban, tejtermékekben,

jégkrémekben, de még a táplálékkiegészítőkben is.  

Az 1990-es és 2000-es években közel száz különböző vizsgálatban tanulmányozták a szukralóz szervezetre gyakorolt hatását, igazolva ártalmatlanságát. Ennek hatására 2003-ban felkerült az EU engedélyezett adalékanyagainak listájára is, és ma már széleskörben használt édesítőnek számít.

Porszem került a gépezetbe

Az édesítőszerek piacának bővülésével egyre inkább előtérbe került ezeknek az anyagoknak a hatása, ami kutatások egész sorát zúdította rájuk. Egyre-másra estek ki a szekrényből a csontvázak, mígnem bizonyítást nyert, hogy a hosszú távú szukralóz fogyasztás

hatással van az inzulin- és vércukorválaszokra, romló szénhidrát-anyagcserét okozhat,

ami a bél-agy tengely tartós szénhidrátanyagcsere-szabályozási zavarát is eredményezheti. 2021-ben a kutatók arra is rávilágítottak, hogy a tartós édesítőszer-fogyasztás a kardiovaszkuláris mortalitási kockázat növekedésével jár, ami a túlsúlyos emberek esetében fokozottan jelentkezik.

De ez még semmi ahhoz képest, amit a 2023-as év hozott a szukralóz egészségünkre gyakorolt hatásával kapcsolatban. A legfrissebb kutatás során ugyanis azt tapasztalták, hogy a szukralóz vegyülete, a szukralóz-6-acetát felbontotta a DNS-t azokban a sejtekben, amelyek a vegyszer hatásának voltak kitéve. 

Amikor a kutatók szukralózt és szukralóz-6-acetátot juttattak a bélfalat borító bélhámszövetekhez, azt tapasztalták, hogy mindkét vegyi anyag a bélrendszer szivárgását okozta:

a bélfalat áteresztőbbé tették,

és károsították azokat a csomópontokat, ahol a bélfal sejtjei összekapcsolódnak egymással. A kutatás vezetői szerint ez azért problémás, mert így azok a dolgok, amelyek a széklettel ürülnek ki a szervezetből, kiszivárognak a bélből, és felszívódnak a véráramba. 

Tehát mielőbb szükséges lenne felülvizsgálni a szukralóz biztonsági és szabályozási státuszát, mert egyre több cáfolhatatlan bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy jelentős kockázatokkal jár a fogyasztása. Ráadásul, ha azt is számításba vesszük, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság minden genotoxikus anyag esetében 0,15 mikrogramm toxikológiai küszöböt állapított meg naponta egy ember számára, akkor a szukralóz-6-acetát akár csak nyomokban lévő mennyisége egyetlen, napi szukralózzal édesített italban is meghaladhatja a küszöbértéket. Így nem nehéz kiszámolnunk, hogy napjában hányszorosan lépjük túl a határértékeket, és mekkora terhelésnek tesszük ki szervezetünket.

Ajánljuk még:

Az aszpartámtól hízunk, a lukumával elűzzük a depressziót – különbségek az édesítők világából

A csomagolt élelmiszerek egy meghatározó része tele van mesterséges adalékanyagokkal, és ez alól az édesítőszereket tartalmazó készítmények sem kivételek. Ezek az édesítőszerek szintetikus cukorhelyettesítők, amelyeket azért adnak az ételekhez és italokhoz, hogy édes ízt kölcsönözzenek nekik, hogy a hatás intenzívebb legyen. A fogyasztók egy bizonyos szegmensének szempontjából nagy előnyük, hogy nem tartalmaznak plusz kalóriát, így ideálisak lehetnek azok számára, akik például fogyni szeretnének.