A négy legveszélyesebb betegség – ezért kell átnézni a kutyát a kullancsok miatt
Olvasási idő: 3 perc

A négy legveszélyesebb betegség – ezért kell átnézni a kutyát a kullancsok miatt

Egy kis csípés óriási bajt okozhat, ezt minden kutyás gazdi tudja. De azzal is tisztában vagyunk, milyen betegség ütheti fel a fejét, ha egyszer egy kullancs befúrta magát kedvencünkbe?

A múltkori erdei sétánál kullancsriasztó ide vagy oda, tíz élősködőt szedtem ki a kutyából. Ráadásul elsőre meg sem találtam mindet ─ mint kiderült, ez az igazán veszélyes. A leggyakrabban a kullancsok a kutya szeme, füle, nyaka, nemi szerve, végbélnyílása környékén szeretnek megkapaszkodni, de vannak olyan kedvenc helyeik is, amire elsőre nem gondolnánk: a fülkagylóba, a fogínybe, a mancsba is belefúrhatják magukat.

A gond az, ha a kullancsot nem szedjük ki 48 órán belül, és az állat fertőzött volt. Attól függően, hogy pontosan milyen kórokozó jutott be a csípéssel, a kutyát több betegség is veszélyezteti. A leggyakoribb betegségek a következők:

Kullancscsípés-paralízis:

Ez a legsúlyosabb betegség, amit kullancstól kaphat a kutya. Ilyenkor a kórokozó az idegsejteket támadja meg. A kutya izmai ernyedtté válnak, mozgása bizonytalan lesz, hányhat, szívverése gyors, izommozgását pedig akár teljesen el is veszítheti. A bénulás a légcsőre is kiterjedhet, ez azonnali orvosi beavatkozást igényel. A betegség nem minden esetben halálos, a megfelelő szerekkel kezelve a kutya visszanyerheti mozgását, és felgyógyulhat, de nagyon fontos a mielőbbi orvosi ellátás.

Lyme-kór

A kullancs a Lyme-kórért felelős baktériumot is hordozhatja. A csípés után a kutya sokszor lehet tünetmentes – egy ideig. Olyan eset is előfordul, hogy láz, levertség, étvágytalanság, hányás, nehézlégzés, duzzadt nyirokcsomók, sántítás jelentkezik, és sajnos ez a baktérium vesegyulladást is okoz, ami akár végzetes is lehet. Ezt megelőzendő, kérhetünk laborvizsgálatot a lyme-kór kimutatására, és antibiotikummal elkerülhetjük a nagy bajt. Ha lebetegszik az eb, szerencsés esetben teljesen meggyógyulhat, de előfordul olyan eset is, hogy időről időre egészségügyi problémákat okoz majd a fertőzés.

Babéziózis

A kullancsok babéziózist is okozhatnak. Ez olyan betegség, amelynek során a kullancscsípés által bejutott kórokozók megtámadják a kutya vörösvértesteit. Ennek jele a véres vagy barna vizelet, a láz, a levertség és étvágytalanság, valamint a sárgás bőrszín. A betegség a vesét érinti a legsúlyosabban, amelyet – ha időben felismerjük a bajt – injekciókkal, infúziókkal tudnak gyógyítani egy hetekig tartó kezelés keretében.

Bartonellózis

Bartonellózis is kialakulhat egy fertőzött kullancs csípése nyomán. A kórokozó ilyenkor szintén a vérlemezkéket támadja meg. A csípés bepirosodik, megduzzad. Kezdetben tünet lehet a láz, a duzzadt nyirokcsomó, hányás, hasmenés, étvágytalanság, orrfolyás, de az orrvérzés is. A csípés rendszerint bepirosodik, megduzzad. Laborvizsgálatok után antibiotikumos kezeléssel gyógyítható kedvencünk.

Riasztó betegségek ezek, de felelős gondoskodással megóvhatjuk kutyánkat a bajoktól. A kullancsriasztók használata még akkor is fontos, ha ennek ellenére is befúrják magukat a vérszívók (hiszen ki tudja, nélkülük mennyi kullancs támadta volna meg az állatot). A kirándulás után pedig minden esetben át kell nézni a kutyát, és a kullancsokat az arra alkalmas csipesszel, kanállal el kell távolítani. Még véletlenül se krémezzük, tekergessük a csípést, és ha érzékeny részekről nem tudjuk kiszedni a kullancsot, inkább keressük fel az állatorvost. Ha mi magunk távolítjuk el, akkor figyeljük a területet, és ha változást észlelünk akár a bőrén, akár a viselkedésében, forduljunk mihamarabb szakemberhez! 

Nyitókép: Jozef Fehér / Pexels

Kapcsolódó tartalom
Ne engedd, hogy egy ilyen apróság elrontsa az őszi kiruccanásokat!
| 2024. október 27

Ne engedd, hogy egy ilyen apróság elrontsa az őszi kiruccanásokat!

Maradjunk éberek az őszi túrázások alkalmával is, hiszen a kullancsszezon nem ér véget a nyár elmúltával! Egy kellemes őszi piknik vagy erdei séta alkalmával is belénk kapaszkodhatnak ezek az apró kártevők, amelyeket ha nem veszünk észre időben, akár nagy bajt is okozhatnak. Idén pedig jelentősen megnőtt a Lyme-kórral diagnosztizált betegek száma! Indulás előtt tájékozódjunk és vigyázzunk magunkra!