Kirándulás Budapest kevésbé ismert csodahelyén – mik a Hárs-hegy titkai?

Aktív

Kirándulás Budapest kevésbé ismert csodahelyén – mik a Hárs-hegy titkai?

A jó idő beköszöntével mindannyian vágyunk a friss levegőre, pláne ha az egy kiadós sétával van egybekötve. A legtöbben, ha rövidebb kirándulásról van szó, automatikusan a Normafában, a Hármashatár-hegyben gondolkoznak, pedig a Budai-hegység számos kinccsel szolgál a természetjárók számára. Mint például a Hárs-heggyel, ami pár óra alatt bejárható, és könnyűszerrel megközelíthető a fővárosban élők számára is.

Egy tavaszi hétvégén, az egészségügyi sétám részeként egy kevésbé turistás helyre vágytam. Normafa és Margit-sziget kizárva, csakúgy mint a Római-part és Budapest azon zöld részei, amik általában zsúfoltak. Egy véletlen beszélgetés folytán merült fel a Hárshegy neve, ami fél-, de akár egésznapos kirándulásra is szuper választás lehet családosok részére is. Hogy miket érdemes útba ejteni és hogyan készüljünk a körtúrára, azt ebben a beszámolóban elmesélem.

A kiindulási pont a Szépjuhászné parkoló, ami tömegközlekedéssel, biciklivel, autóval, de akár a közelben elhaladó Gyermekvasúttal is elérhető. A sárga turistajelzés irányába kezdjük meg az utunkat a Nagy-Hárs-hegy felé. A kezdeti szakasz egy picit meredeken ível felfelé, és itt-ott sziklák is kiállnak a földből, így a megfelelő túracipő mellett egy sétabot is jó szolgálatot tehet.

Ha nem hoztunk magunkkal botot, akkor sincs ok a csüggedésre, az erdőből is vételezhetünk egyet.

Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict

Az 5 kilométeres körtúra első párszáz métere nehézkes csak, ne adjuk fel. Az emelkedő után már kényelmes séta vezet tovább a lombkoronák árnyékában. A csúcs felé közeledve a padokkal szegélyezett tűzrakó és a Csanádi Pihenő csábít minket megállásra. Álljunk is meg és pillantsunk le a Pilis lankáira, majd folytassuk utunkat az igazi csoda, a Kaán Károly-kilátó felé. A Nagy-Hárs-hegy legmagasabb csúcsán lévő 50 méteres kilátó igazi műalkotás. A faszerkezetű, többszintes építmény az egykori erdőmérnökről és földművelésügyi államtitkárról kapta a nevét, aki az Alföld fásítási programját is vezényelte. A kilátó tetejéről tiszta időben a környező településekig is ellátni, csakúgy mint Budapest városára. Ha már ott vagyunk, a Látó-hegyet, az Apáthy-sziklát és a Hármashatár-hegyet se veszítsük el szem elől.

Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict

A kilátótól pár lépésre egy apró szurdok következik, mélyén a Bátori-barlanggal. Az elbeszélések szerint a 15. században 20 évig élt benne egy szerzetes, aki napjait a Biblia és szent írások értelmezésének szentelte. A barlangba belépni nem lehet, azt ugyanis egy vasajtó zárja el a külvilág elől. Ám ha a lyukhoz közel tesszük a kezünket, érezhető a hegy mélyéről érkező hűs levegő.

A barlangtól lejtmenetben kis sétával a Kis-Hárs-hegyen találhatjuk magunkat, ahol egy újabb kilátóból gyönyörködhetünk a Budai-hegység panorámájában. Az eredetileg vasúti talpfákból készült csigalépcsős emelvény Makovecz Imre tervei alapján épült, aki hazánk számos híres épületét tervezte, többek közt azt a sárospataki középiskolát is, ahova jártam.

Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict

A Makovecz-kilátó körül is helyet kapott egy gondosan kialakított pihenő, ahonnan a sárga, majd a zöld körtúrát jelző túraösvényen a Szépjuhászné parkolójáig juthatunk vissza. Mielőtt rávetnénk magunkat a büfében kapható isteni finom lángosra, tegyünk még egy rövid kitérőt a pálos kolostorromokhoz. A 700 éves budaszentlőrinci kolostor mára szinte teljesen az enyészeté lett, de állítólag a Bátori-barlangból egy alagút vezetett ide, amit sosem találtak meg. Aki nem hiszi, járjon utána és barangolja be alaposan a Hárshegyet!

 Borítókép: Szombati Orsolya / traveladdict

Ajánljuk még:

„Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!” – Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

A legvidámabb és a legszomorúbb, a leghangosabb és a legcsendesebb, a legbeszédesebb és a szótlanul is fontosat üzenő – a cigány kultúra legjava ez. Felszínes szemlélődő címkézheti harsány színei és hangulatai, erőteljes ritmusai nyomán, de igazi lényegét aligha fejtjük meg, hacsak mi, magunk is meg nem tanulunk valamit belőle. Konyhája gazdag, folklórja kincsesbánya, táncai pedig még a legügyetlenebb lábakba is bátorságot öntenek. Kóstolónak egyelőre a Fitos Dezső Társulat Taven Baxtale! – Legyetek szerencsések! előadását ajánljuk, melyben a cigány mesterségek és a cigányok csoportjainak kultúrája kel életre fergeteges hangulatú jelenetekben. Stílusosan: pénteken! Mert bár a hiedelem szerint pénteki ének és nótaszó vasárnapra sírást hoz, a Taven Baxtale! varázsszó mindenkit megvéd a megszomorodástól!