Két keréken a Fertő tó körül

Aktív

Két keréken a Fertő tó körül

A Fertő tavat körbetekerni remek túra: nem kell kínzó meredélyekkel megküzdeni, a táj megnyugtató. Ám ha valaki többre vágyik, mint egy egyszerű Fertő-tó kör, arra számos élmény vár határon innen és túl.

Mi ezúttal a határon túli területet vettük górcső alá, vagyis arrafelé koptattuk a kerekeket. A szállásunk ennek ellenére a határon innen volt, mert például Fertőrákos remek kiindulópontja a túráknak minden irányba. Könnyen megközelíthető, remek szálláshelyeket és jó ételeket is kínálnak. Sőt, ha úgy igazítjuk a programot, még egy előadás is beleférhet az élmények sorába a Fertőrákosi Barlangszínházban.

Az alap, tókerülő túra 117 km, ebből 41-et tehetünk meg Magyarország területén.

Lehet persze rövidítéseket tenni, vagyis a tavon való átkeléshez a hajót választani. Ha azon tanakodunk, merre induljunk el, az óramutató járásával megegyező vagy ellentétes irányban, és nem köt bennünket semmi, akkor az aktuális szélirány legyen a döntő! Fertőrákos és Balf között bizony van egy-két meredekebb szakasz, de a táj festői, és ha az ember felteker, szép panoráma lesz a jutalma.

Fotó: Vass András @rozsakunyho

Mindenképpen érdemes egy csobbanást beiktatni, Breitenbrunnban (Fertőszéleskút) néhány hete nyílt meg a vadonatúj, minden igényt kielégítő szabadstrand. A fenntarthatóságot messzemenően tiszteletben tartó, a tájba simuló strand, az új beach építése során a legfontosabb szempont az volt, hogy ez az egyedülálló természeti környezet jelenlegi szépségében megmaradjon a jövő generációi számára.

A nádas melletti romantikus ösvényeken, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a tóra, valamint idilli utakon a szőlőültetvények, vizes rétek és sótartók között, egy másik világba utazhatsz. Ez nem csak az elme és a lélek ellazulását jelenti, hanem minden érzékszervünk „újraébredését” is! – ajánlja a tókerülő kerekezést a burgenlandi turisztikai iroda.

Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Ha valaki úgy érzi, buzog benne az erő, akkor választhatja a romantikus „Cseresznyevirág” (Kirschblütenradweg) útvonalat is. Tavasszal igazi hófehér illatpompa vár, amikor virágba borulnak a fák, nyáron viszont kellemes árnnyal kecsegtetnek. A hegyoldalból tökéletes panoráma nyílik a tóra és Kisalföld felé.

A tó keleti oldalán könnyű kerekezést ígér a Windradweg, vagyis a parton sorakozó számtalan szélturbina között kanyargó útvonal.

Lenyűgöző vagy inkább félelmetes látványt nyújtanak az ember és a technika alkotta gigantikus szélforgók? Döntse el ki-ki maga, de a közelükben tekerni mindenképpen különös élmény.

Az új strand Breitenbrunnban – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Hasonlóképpen könnyűnek ígérkezik a Kulturradweg, amely a 27 kilométeres távolságra

olyan kulturális különlegességeket és látnivalókat fűz fel, mint a méltóságteljes bazilika Frauenkirchenben, a falumúzeum Mönchhofban, vagy Golsban a Borkultúra háza.

Mi legutóbb a Festivalradweg elnevezésű útvonalat választottuk, amely nem volt túl nehéz, bár a szőlőhegyekre olykor nyelvlógatós kaptatón tekeregtünk fel. Ez az út a Fertő tó nyugati oldalán a legszebb látnivalókat köti össze. Átkerekeztünk Ruston, a legkisebb szabad magyar királyi városon, megcsodáltuk ódon házait, a békés madárgyülekezetet, a tipegő gólyákat és az éhes fiókákat a madármegfigyelő állomáson.

A breitenbrunni kikötő – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho  

Bepillanthattunk Mörbisch am See és Sankt Margarethen nyári színházi helyszíneibe. Kismartonban (Eisenstadt) megcsodáltuk az Esterházy-palotát, és Haydn szobra mellett megpihenve az az ötletünk támadt, hogy a telefonunkon meghallgassuk a zeneszerzőóriás Falusi jókedv című dalát, mert az annyira odaillett a hangulatunkhoz.

A szőlőskertek közt kerekezve bámultuk a nádasokkal szeldelt tavat, és ha véletlenül nyitott pincére leltünk, szóba elegyedtünk a vidám gazdákkal.

Purbachi pincesor – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Elgurultunk Purbach rendkívüli pincesorához, amely egy patak két oldalát őrzi. A Török-kapuval szemben induló utcában a burgenlandi Fertő-part legrégebbi és talán legjellegzetesebb történelmi pincesora áprilistól októberig kínálja kitűnő borait. A Kellergasse-n ötven, egykor terményraktárnak, borospincének kialakított földalatti pince áll. Az első pincéket az 1850-es években építették, a közeli bányák lajta mészkövéből.

A délelőtti turisták örömének kedveztek azok a pincék, ahol nem bort mértek, hanem a pinceajtó egy hatalmas üdítőital-automatát rejtett.

Purbach azonban nem csak pincéiről nevezetes, történelme viharos emlékeket őriz. A török időkben sokszor felgyújtották, talán innen magyar neve: Feketeváros. Még a hallstatti-kultúrából maradt fenn egy árokrendszerrel megerősített földvár a településtől észak-nyugatra, a Lajta-hegységben, melyet ma Burgstall néven találunk meg a térképen. Aki elég erőt érez magában, nyomába is eredhet, mert a Fertő tó fölé magasodó Lajta-hegység jól jelzett hegyikerékpáros-utakat is rejt. Feltekerhetünk a Sonnenbergre, ahonnan páratlan kilátásban lehet részünk, egészen Bécsig is ellátni, sőt, a Schneeberg hóspikás csúcsát is becserkészhetjük. Felkereshetünk kastélyokat, várromokat, és idilli természeti környezetben hódolhatunk a kerékpáros-szenvedélynek.

Mörbisch am See tájháza – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

A burgenlandi turisztikai iroda még számos kerékpárút-variációt ajánl, amelyekből kedvünkre válogathatunk, rövidebbet, hosszabbat, kirándulósat vagy kemény hegymászósat. Választhatunk témát is:

a Heideradwegen kerekezve megismerhetjük a mezők, rétek élővilágát, a Hanságradwegen a tó keleti vadvilágát, vagy a Blaufränkisch úton a kékfrankosról szinte mindent.

A térképeken és a tájékoztató táblákon QR-kódok is segítenek, hogy a térképeket letöltsük a telefonunkra, vagy megtudjuk a helyi nevezetességek minden titkát. És persze azt is, hogy hol tudunk a közelben enni egy jót, vagy megízlelni egy helyi specialitást.

Kilátó a blaufränkischi úton – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho

Soprontól nem messze indul a Rosalia-Radweg, amely a nevét adó hegység körül ír le egy cikkcakkos útvonalat. Ez a következő tervünk, körbekerekezni Sopron vármegye és Ausztria történelmi határait. Mert ahogyan keleten, úgy nyugaton is megtalálhatók az ezeréves határok emlékkövei. Igaz, a Rosalia-hegység nyomába se érhet keleti őrhegyeinknek, de a hepehupás, erdőkkel borított vidék számos meglepetést tartogat.

"Magyar turista ritkán vetődik e vidékre. Mert itt Burgenlandban nincsenek alpinistákat vonzó, égbetörő havas ormok – csak ,,Burg"-ok, várak mindenfelé. Nem is olyan régen még úgy tanultuk az iskolában, hogy Magyarország nyugati természetes határai: a Lajta-folyó és a Rozália-hegység. A turisták békeévekben is elhanyagolták ezt a bájos hegyvidéket. Ki törődött volna akkor a Rozáliával, mikor sokkal szebb és hatalmasabb hegyeink voltak! Herdinand Rudolf: A nyugati határszélen (1935)

A breitenbrunni strand – Fotó: @esterhazy.at

Egyelőre csak a soproni Tűztoronyból tekintettünk a meghódítandó, jellegzetes hegyvonulatra, és egy esős napon Fraknó várát (Burg Forchenstein) vettük be, hogy megismerjük az Esterházyak kincses történetét, tündérbirodalmát, és befaljunk egy igazi, békebeli Esterházy tortaszeletet. A Rosalia hegység és az azt kóstolgató kerékpárút még várat a megfelelő alkalomra, hogy bekebelezzük.

Mert a Fertő-tó körül mindig akad újabb és újabb látnivaló, és ha már beteltünk vele, akkor pedig mindig egy kicsit messzebbre kell merészkedni.

Meghódítani egy magaslatot, hogy lássuk, vajon onnan is kirajzolódik-e a tó formája, a szélben ringó nádasokkal, a partot szegélyező szélturbinaerdővel? Vissza kell térni ősszel is, amikor életre kelnek a szőlőskertek, és a szüretelők jókedve tölti be, megkóstolni az évszázad exkluzív borát. Élvezni a nyugalom minden pillanatát Ausztria napos oldalán, Burgenlandban, a fenséges Fertő-kultúrtáj természeti és emberkéz alkotta kincseit.

A kerékpártúráról készült fotóink teljes galériája itt nyílik:

Ajánljuk még:

„Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!” – Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

A legvidámabb és a legszomorúbb, a leghangosabb és a legcsendesebb, a legbeszédesebb és a szótlanul is fontosat üzenő – a cigány kultúra legjava ez. Felszínes szemlélődő címkézheti harsány színei és hangulatai, erőteljes ritmusai nyomán, de igazi lényegét aligha fejtjük meg, hacsak mi, magunk is meg nem tanulunk valamit belőle. Konyhája gazdag, folklórja kincsesbánya, táncai pedig még a legügyetlenebb lábakba is bátorságot öntenek. Kóstolónak egyelőre a Fitos Dezső Társulat Taven Baxtale! – Legyetek szerencsések! előadását ajánljuk, melyben a cigány mesterségek és a cigányok csoportjainak kultúrája kel életre fergeteges hangulatú jelenetekben. Stílusosan: pénteken! Mert bár a hiedelem szerint pénteki ének és nótaszó vasárnapra sírást hoz, a Taven Baxtale! varázsszó mindenkit megvéd a megszomorodástól!