Lakjunk jól az erdőben! Őszi gasztrotippek a túrázás szerelmeseinek

ZónánTúl

Lakjunk jól az erdőben! Őszi gasztrotippek a túrázás szerelmeseinek

Szenvedélyünk az erdő. Nincs annál nyugtatóbb és feltöltőbb családi program, mint amikor nyakunkba vesszük a zöld rengeteget, és együtt fedezzük fel rejtett kincseit. Mert bizony az erdő számos elfeledett örömöt rejt magában a pihentető hangoktól a nyugalom atmoszféráján át a kivételes gasztronómiai kalandokig. Ma egy különleges képzeletbeli kóstolósort hoztunk magunkkal: olyan növények a főszereplői, amik mindegyike fel-fellelhető hazai erdeinkben tett túráink során. Ismerjétek meg velünk a túrázók finom csemegéit, kóstoljátok meg az erdő elfeledett finomságait!

Bíbor nebáncsvirág

Akár kétméteresre is megnövő egyéves növény, szára pirosas csíkokkal díszített. Virágai 2-4 centiméteresek és a rózsaszín különböző árnyalataiban pompáznak. Magjait szeptembertől október végéig lehet gyűjteni.

Fekete magja kicsit nagyobb a szezámmagnál, ízre leginkább a dióhoz hasonlítható.

Utunk során feltöltődhetünk energiával, ha ezeket az apró magokat elfogyasztjuk, de érdemes haza is vinnünk belőlük, hiszen megpirítva ízletes csemege készíthető belőle: müzlikbe, energiaszeletekbe, süteményekhez kitűnő alapanyag.

Fotó: Pixabay / Maria

Galagonya

Október végéig, november elejéig gyűjthetjük érett piros bogyóit. Erdőszélek gyakori növénye az akár tíz méteresre is megnövő tüskés bokor. Termése C-vitaminban gazdag, fokozza az energiaszintet és növeli a vér oxigénszintjét. Érdekessége, hogy bogyói első kóstolásra semleges ízűek, azonban minél többet eszünk belőlük, annál kellemesebb, édeskésebb ízűnek érezhetjük.

Otthonra is gyűjthetünk, hiszen lekvárt, szörpöt vagy akár likőrt is főzhetünk belőle 

– a bogyók egy egész orvosságos polcot rejtenek magukban: a galagonya kitűnő vérnyomás-szabályozó, segíthet szédülés vagy alvászavar esetén, és szív- illetve idegrendszeri problémák kezelésében is segítségünkre lehet.

Fotó: Pixabay

Halovány aszat

Még van esélyünk elcsípni egy-egy később érő halovány aszatot, melynek levelei ebben az időszakban a leginkább lédúsak. Mielőtt megesszük, szedjük ki a levelekből a középső erezetet, így egy kellemesen sós, frissítő erdei salátához juthatunk. A növény kiváló görcsoldó, serkenti az anyagcserét, és reuma illetve köszvény kezelésére is alkalmazható. Ha pedig ránk tör a hirtelen fogfájás, a legjobb helyen vagyunk: a halovány aszat ugyanis segít megszüntetni a kellemetlenségeket.

Fotó: Pexels / Grett Sayles

Kökény

Az első fagyok után álljunk meg egy kökénybokornál, ugyanis a bogyók fanyarsága ekkor megenyhül, és egy ízében és hatásában is élvezhető finomsághoz juthatunk.

A kökény vitaminokban, flavonoidokban gazdag, jó hatással van a szív- és érrendszer működésére.

Segíti a vesét, serkenti az anyagcserét, alkalmazható megfázás és szénanátha esetén, de a reuma enyhítésére is ajánlják. Érdemes egy kosárral haza is vinnünk, hiszen a kökénylekvár, a belőle készült szörp, tea vagy likőr kitűnő energiabomba lesz a leghidegebb téli napokon is.

Fotó: Pixabay / Manfred Richter

Közönséges galaj

Hajtása, szára lédús, salátára emlékeztető csemege, amely enyhe vízhajtó hatással is rendelkezik. Serkenti a nyirokműködést, enyhíti az éhségérzetet, de friss sérülésre helyezve segít a gyorsabb sebgyógyulásban is. Kísérletezhetünk vele levesek vagy szószok főzésénél, de a csőben sült ételeknek is egészen különleges aromát kölcsönözhet.

Fotó: Pixabay / Hans

Madárberkenye

Ernyősen szervezett korallpiros bogyóval vár minket a madárberkenye, amely akár 20 méteres fává is nőhet. Bogyói szomjoltó hatásúak, lassítják a verejtékkiválasztást, energiát adnak testünknek.

Vigyázzunk: csak keveset ehetünk belőle, mert 10 bogyónyi mennyiség már hasmenést és hányást is okozhat (a benne található paraszorbinsavnak köszönhetően, amely csak főzéssel ártalmatlanítható).

Bogyója erősíti a májat, köhögéscsillapító, immunerősítő, és segít az emésztési zavarok leküzdésében. Igazi csemege sültek mellé vagy gyümölcsös ételekhez adva.

Fotó: Pixabay / Jevgeni Fil

Egy dologra nagyon ügyeljünk! Soha ne együnk meg semmi olyat az erdőben, aminek pontos hatásaival nem vagyunk tisztában, vagy nem azonosítottuk be teljes meggyőződéssel.

A természet csodálatos, számos kincset rejt magában, de sok mérgező, kellemetlen hatást kiváltó növénnyel is találkozhatunk – ezeket pedig jobb elkerülni! 

Fotó: Pexels / Irina Iriser

Ajánljuk még:

A legendás pesti mulatók világát idézik meg a Cziffra Fesztivál programjai

Hamisítatlan bárzenében és a 20-as 30-as évek hangulatában lehet része annak, aki a következő hónapokban ellátogat a Hegyvidéki Kulturális Szalonba, illetve a MOMkult Színháztermébe. A négy alkalmas bárzongorista sorozat és az egykori lokálok hangulatát megidéző Bárest Cziffra György zongoraművész bárzongorista korszakát idézi meg.