A találkozás varázsa olyannyira magával ragadó volt, hogy idén újra visszatértem Kőszegre. Ám, hogy miért érdemes felvennünk a várost a hazai kirándulólistánkra, és miket érdemes itt megnézni, arról következzen a teljesség igénye nélkül egy ajánló.
A Jurisics Vár megkerülhetetlen pontja Kőszegnek és egyben ez a város legnagyobb műemlékegyüttese. A látogatókat rögtön a vár legendás kapitánya, Jurisics Miklós szobra fogadja, aki a török túlerővel szemben is megvédte a várat, kivívva ezzel I. Szulejmán szultán tiszteletét is. Ma a várban várostörténeti múzeumot és kiállítótermeket találunk, udvara és lovagterme pedig kulturális események népszerű helyszíne.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
A Jézus Szíve Templom 57 méteres tornyával a város szimbóluma, és a legszebb hazai neogótikus épületek egyike. A város főterén álló templom a szökőkutakkal együtt is már elég impozáns látványt nyújt, ám érdemes a belsejét és gyönyörű üvegablakait is alaposan szemügyre vennünk.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
Kőszeg alapítása a mai városhatáron túl, az Óház-tetőn kezdődött, amelynek a nyomát egy azóta várból kilátóvá avanzsált épület őrzi. A 609 méter magas Óház-kilátó felkeresése családok részére is kiváló program lehet, a torony ráadásul ingyenesen látogatható és szép kilátás nyílik róla Kőszeg városára.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
Kőszeg egyik ikonikus pontját a Hősök tornya jelenti, amely meglepő, de nem középkori építmény. Az 1532-es török ostrom 400. évfordulójára épült, és boltívén keresztül a Jurisics-téren álló épületek sokasága tárul a látogatók szeme elé.
Ne hagyjuk ki a Mária-szobrot, a Szent Imre-templomot, a Városháza bordó épületét valamint az egykori városkutat sem, amely 1766-ban épült és különlegessége, hogy napjában többször is zenél.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
Kőszegen a patikus szakma nagy múltra tekint vissza, amelynek különleges lenyomatát az Arany Egyszarvú Patikamúzeum őrzi. Az Európa-szinten is egyedülálló gyűjteménnyel rendelkező kiállítótérben nemcsak gyógynövénykertet, szárítópadlást és régi orvostechnikai eszközöket találunk, hanem egy komplett, 1777-ből származó gyógyszertárat is. A jezsuita barokk bútorokat Svalla Mátyás készítette, és eredetileg is ebben az épületben funkcionáltak patikai berendezésként.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
A 2012-ben átadott Szulejmán-kilátó a belvárostól 20 perc sétára található, és tornyából nagyon szép panoráma nyílik egész Kőszegre. A legenda szerint egykor erről a dombról nézte végig I. Szulejmán szultán a kőszegi csatát, amikor is legnagyobb meglepetésére Jurisics Miklós visszaverte a túlerőben lévő török hordát.
A Sgrafittós ház az egyik kedvenc kőszegi épületem, a reneszánsz művészet kiemelkedő alkotása. 1560 körül épült, és nevét a kétszínű, egymásra húzott, majd lekapart vakolat után kapta, ami a kor és az olasz építőmesterek különleges technikája volt.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
A város közelében járva érdemes kirándulást tenni a Hétforrás felé, amely honfoglaló őseinkről kapta a nevét. A forrást már az 1700-as évek óta ismerték a helyiek, de csak a millennium évfordulója alkalmából nyerte el ezt a tiszteletreméltó címet.
Azt mondják, ha valaki iszik mind a hét vezér: Álmos, Előd, Ond, Kond, Tas, Huba és Töhötöm vizéből, akkor hamarosan szerelembe esik. Érdemes kipróbálni!
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
Kőszegen járva a város legtöbb pontjáról felsejlik a távolban a Kálvária-domb és templom sziluettje. A hely érdekessége, hogy az 1712-es dühöngő pestisjárvány után épült, kizárólag közadakozásból. A hívők egyenként hordták fel a téglákat a domb tetejére, és 1729-ben kezdődött el a templom építése a jezsuiták kezdeményezésére.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
Kőszeg neve hallatán sokak számára ismerősen cseng az Írott-kő neve, amely a magyar-osztrák határon áll és egyben a Dunántúl legmagasabb csúcsát is jelöli. A 883 méteres hegycsúcson álló kilátó 1913-ban épült, ingyenesen látogatható, és legegyszerűbben az országos kéktúra vonaláról érhető el.
Fotó: Szombati Orsolya – www.traveladdict.hu
Ajánljuk még: