Három nővér étrend: hatezer éve bizonyítja, hogy jót tesz

ZónánTúl

Három nővér étrend: hatezer éve bizonyítja, hogy jót tesz

Közép-Amerika gazdag történelmi és kulturális hagyományokkal rendelkezik az őslakosok révén, és ezekben különleges szerepe van az élelmiszerkészítésnek és táplálkozásnak. E kultúra egyik fontos eleme a három nővér étrend, ami közel hatezer (mások szerint nyolcezer) éves múltra tekint vissza. Három alapvető növényi összetevőn alapul: a bab, a tök és a kukorica gyakori fogyasztásán. 

A három nővér táplálkozás nemcsak hagyományos és kulturális értékeket hordoz magában, hanem számos pozitív egészségügyi hatása is van, különösen az idősebbek számára.

Az ókorban a mai Közép-Amerika területén a húshoz jutás hullámzó esélye alakította ki azt a szokást, hogy sok babot, tököt és kukoricát fogyasztottak, ugyanis ezeket jól tudták szárítva tartósítani.

Illetve e három növényre épült az őslakosok mezőgazdasága is: a három nővér elnevezés abból fakad, hogy ezek kifejezetten segítik egymást a növekedésben, akár a testvérek.

Dried corn in sackbag on wooden table

Fotó: 123RF

A három nővér étrendet pedig úgy érdemes elképzelni, hogy a kukorica dara és liszt formájában is gyakran szerepel benne, ez egyébként bővelkedik antioxidánsokban, míg a bab igen gazdag fehérjeforrás. A tökfélék alatt pedig szélesebb spektrumra gondoljunk, ne csak a főzőtökre: a nyári tökfélékhez tartozik a cukkini is, a téli tökfélékhez a sütőtök, ami nagyon fontos vitaminforrás, és például pürésítve is fogyaszthatjuk köretként.

A három nővér étrend természetesen nem azt jelenti, hogy kizárólag ezt a három élelmiszert fogyasztották, de azt igen, hogy ezek alapvető szerepet töltöttek be a táplálkozásukban, és ez valóban egészségesebb, mint a mai, búzaliszttet tekintve rendkívül domináns életmódunk. 

Fotó: 123RF

Ennek az étkezési módnak számos előnye van az idősebb korosztály számára:

  • Magas tápanyagtartalom: a bab, tök és kukorica számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, kombinációjuk kiváló fehérjeforrás, a bennük található C-vitamin és béta-karotin pedig erős antioxidáns, ami hozzájárul a szervezet védekezőképességének fokozásához.
  • Alacsony zsír- és koleszterintartalom: A bab, tök és kukorica természetes módon alacsony zsír- és koleszterintartalommal rendelkezik. Ez az idősek számára különösen előnyös, mivel segíthet a szív- és érrendszeri problémák megelőzésében, a vérzsírszint normalizálásában.
  • Magas rosttartalom: A rostban gazdag étrend hozzájárul az emésztés egészségéhez, segítve az időseket a székrekedés megelőzésében és a bélrendszer megfelelő működésének fenntartásában. Emellett fenntartja a telítettség érzését, amivel megelőzhetjük az elhízást, illetve stabilizálhatjuk a vércukorszintet.
  • Inzulinrezisztencia elleni hatások: Ezeknek az élelmiszereknek alacsony a glikémiás indexük, ami azt jelenti, hogy  a fogyasztásuk során lassabban emelkedik a vércukorszintünk, ez pedig csökkenti a diabétesz kialakulásának esélyét. Ez különösen fontos az idősek számára, akik hajlamosak inzulinrezisztencia vagy éppen a cukorbetegség kialakulására.
  • Hagyományos értékek: Ez az étrend mélyen gyökerezik egy ősi kultúrában, visszavezetve a táplálkozás ősi gyökereihez, így hiteles forrásként szolgálhat a gyorsan változó étkezési divatok között.

A felsorolt egészségügyi előnyök összessége hozzájárulhat az idősek aktív és egészséges életmódjához. Érdemes megfontolni tehát ennek a hagyományos táplálkozási formának az adaptálását más kultúrákba is, hogy minél több ember számára legyenek elérhetőek az egészségügyi előnyei.

Fotó: 123RF

Ezzel együtt azonban azt is hangsúlyozni kell, hogy a radikálisan új táplálkozásmódok túl gyors bevezetése az idősebb emberek étrendjébe egészségügyi problémákat is okozhat.

Egyszerűbb, ha ötven év felett az étkezésünket előbb csak módosítjuk egy új étrend irányába, azután a hatások figyelembevételével kezdjünk el komolyabban áttérni az új életmódra.

Ezenfelül érdemes mindig konzultálni a körzeti orvosunkkal vagy szakorvosunkkal. 

A három nővért pedig te is megtermelheted otthon, mutatjuk, hogyan: