ZónánTúl

Az angolos modorú amerikai csillagász, aki 100 éve ablakot nyitott a végtelenre

Az emberi civilizáció történetében kevés olyan tudományos felfedezés született, amely olyan mélyrehatóan változtatta meg világképünket, mint Edwin Hubble (1889-1953) amerikai csillagász megfigyelései és következtetései. A huszadik század első felében végzett kutatómunkája nem egyszerűen új adatokkal gazdagította a csillagászatot, hanem alapjaiban formálta át az univerzumról alkotott elképzeléseinket. A Wilson-hegyi Obszervatóriumban végzett megfigyelései során olyan bizonyítékokat talált, amelyek végérvényesen megcáfolták azt az addigi elképzelést, miszerint a Tejútrendszer az egyetlen galaxis a világegyetemben. Éppen ma 100 éve jelentette be tudományos felfedezését.

A tudományos áttörés előtti időszakban a csillagászok és kozmológusok körében széles körben elterjedt volt az a nézet, hogy a Tejútrendszer jelenti a teljes univerzumot. Ez az elképzelés olyan mélyen gyökerezett a tudományos gondolkodásban, hogy még a kor legkiválóbb elméi is vonakodtak megkérdőjelezni. Az uralkodó paradigma szerint minden megfigyelhető égitest, köztük a spirális ködök is, galaxisunk részét képezték.

Edwin Hubble portréja – Fotó: Wikipedia / Johan Hagemeyer  

 

Hubble munkássága a Wilson-hegyi Obszervatóriumban kezdett kibontakozni, ahol hozzáférése nyílt a kor legfejlettebb csillagászati műszeréhez, a Hooker-teleszkóphoz, amely 1917 és '49 között a világ legerősebb teleszkópjának számított. Ez a 100 hüvelykes távcső már elegendő felbontással rendelkezett ahhoz, hogy korábban elérhetetlen részletességgel tanulmányozhassa az égbolt távoli objektumait. A műszer képességei és Hubble kivételes megfigyelőképessége együttesen vezettek a sorsdöntő felfedezéshez, amelynek köszönhetően Hubble elnyerte a Galilei óta a legnagyobb csillagásznak járó elismerést is.

A 100 hüvelykes (2,5 m) Hooker-teleszkóp a Wilson-hegyi Obszervatóriumban – Fotó: Wikipedia /  Andrew Dunn

Az áttörés 1923-ban következett be, amikor Hubble az Androméda-ködben azonosított egy különleges változócsillagot. Ez a Cefeida-típusú változó kulcsfontosságú szerepet játszott a távolságmérésben, mivel fényességének szabályos változása lehetővé tette pontos távolságának meghatározását. A mérések eredménye minden várakozást felülmúlt: az Androméda-köd olyan hatalmas távolságra helyezkedik el, hogy lehetetlen a Tejútrendszer részeként értelmezni. Hubble számításai szerint a köd mintegy 900 000 fényévre található Földünktől – olyan távolságra, amely messze meghaladta a Tejútrendszer akkor ismert méretét.

Ez a felfedezés egyértelművé tette, hogy az Androméda-köd valójában egy független galaxisrendszer, a Tejútrendszerhez hasonló méretű és szerkezetű csillagváros.
The Hubble Space Telescope in orbit

Az Edwin Hubble-ről elnevezett űrteleszkóp a Földtől 600 km-re, az űrben – Fotó: Wikipedia / Hubble ESA

 

A felfedezés következményei messze túlmutattak egyetlen égitest újraértelmezésén. Az univerzum mérete egycsapásra többszörösére nőtt a korábban feltételezettnél, és világossá vált, hogy számtalan más galaxis is létezhet.

Ez a felismerés gyökeresen megváltoztatta az emberiség kozmoszban elfoglalt helyéről alkotott elképzeléseket.

Hubble következő jelentős felfedezése még az előzőnél is mélyrehatóbb következményekkel járt. Az, hogy felfedezte, hogy galaxisunk nincs egyedül, csak a kezdet volt a Hubble számára. Folytatta a távolságok és sebességek mérését az űrben, és megállapította, hogy minél távolabb vannak egymástól a galaxisok, annál gyorsabban távolodnak egymástól. Ez a megfigyelés vezetett a róla elnevezett törvény megfogalmazásához, amely kimondja, hogy a galaxisok távolodási sebessége arányos a tőlünk mért távolságukkal.

Az 1929-ben közzétett megállapításai vezettek ahhoz a széles körben elfogadott elképzeléshez, hogy az univerzum tágul.

Albert Einstein személyesen köszönte meg Hubble-nak, hogy megállapításai alátámasztották relativitáselméletét.

Edwin Hubble személyi igazolványa az I. világháborús amerikai expedíciós erőknél – Fotó: Wikipedia / Amerikai Expedíciós Erők

Vajon milyen ember lehetett az egyik legnagyobb felfedező, akinek köszönhetően pontosabban látjuk helyünket az univerzumban? Érdekes személyiség volt. A kortársak szerint rendívül kitartó, ugyanakkor hiú ember hírében állt: sporttal és modoros viselkedéssel tűnt ki a társaságban. Oxfordi tanulmányai idején angol akcentust vett fel, pipázni kezdett és köpenyt viselt. Tehetséges sportoló volt, kosárlabdában, futballban és baseballban is kitűnt, magasugrásban állami rekordot döntött. Kiváló bokszoló volt, egyszer kiütötte a német nehézsúlyú bajnokot.  

Érdemei közül azonban méltatlan volna kihagyni, hogy – tudományos pályája mellet és közben – mindkét világháborúban harcolt. 1917-ben Hubble bevonult a hadseregbe, alig néhány perccel a doktori cím megszerzése után. Miután egy évig Franciaországban szolgált, visszatért az Egyesült Államokba, és egyenesen a kaliforniai Pasadenában található Wilson-hegyi Obszervatóriumba ment, készen arra, hogy folytassa kutatásait. A második világháború kitörésekor ismét a hadseregben szolgált, ezúttal a hadsereg fegyvertechnológiájának fejlesztésében segédkezve.

Edwin Huble háza – Fotó: Wikipedia / Kyle Magnuson

Az univerzum tágulására vonatkozó felismerése teljesen új alapokra helyezte a kozmológiát, és később az ősrobbanás-elmélet egyik legfontosabb empirikus bizonyítékává vált. A modern csillagászat számos alapvető koncepciója – a táguló univerzum, a sötét anyag és energia szerepe, valamint az univerzum kora és fejlődése – mind Hubble munkásságában gyökerezik.

Munkásságáért mégsem kaphatott Nobel-díjat,

mert akkoriban a csillagászoknak még nem járt ez az elismerés (ez azóta változott). Hubble öröksége a mai napig meghatározó jelentőségű a csillagászati kutatásokban. A róla elnevezett űrtávcső nem csupán tiszteletadás a nagy tudós előtt, hanem szimbolikus folytatása munkásságának.

A Hubble-űrteleszkóp képe az R136 szupercsillaghalmazról, a 30 Doradus köd, más néven Tarantula-köd vagy NGC 2070 középpontja közelében – Fotó: Wikipedia

Az űrtávcső által készített felvételek és megfigyelések tovább mélyítették ismereteinket az univerzum szerkezetéről és történetéről, miközben újabb és újabb kérdéseket vetettek fel a kozmosz természetével kapcsolatban.

Nyitókép: Flickr / Hubble ESA

 

Ajánljuk még:

Az utazás pszichológiája: 10 dolog, amiért érdemes útra kelni

Ma a világ csak karnyújtásnyira van tőlünk. Elegendő felcsapni a laptopot vagy kézbe venni a telefont, és virtuálisan máris a világ túlsó felén találhatjuk magunkat. Ám mégis időről időre útra kelünk, és elhagyjuk az otthonunkat. Hogy ezt miért tesszük, és az egyes emberek számára mi az utazás mozgatórugója, arról utazó bloggerként összeszedtem 10 különböző nézőpontot és motivációs faktort.