ZónánTúl

A lagúnák titkai – Velence a turistautakon túl

Velencét nem véletlenül nevezik Olaszország ékszerdobozának. A lagúnák királynője sok-sok titkot rejt, amelyek túlmutatnak a Dózse palotán és a Szent Márk téren. Velence maga a titok, de nekünk kell észrevennünk, miket rejteget.

Kétféle ember van: az egyik, aki szeretne eljutni Velencébe, és a másik, aki ismét szeretne eljutni. Egy alkalom ugyanis vajmi kevés ahhoz, hogy befogadjuk azt a sok csodát, amit kínál. Különleges hangulatát csak fokozza, hogy nem természetes sziget van a talpunk alatt. A cölöpökre épült város ideális volt a középkori harcok idején, hiszen sekély vize lehetetlenné tette az ellenséges hajók bejutását, miközben a benne élő halfélék és kagylók élelemként szolgáltak a város lakói számára.

Velence története azonban jóval korábbra nyúlik vissza, mint a középkor: Krisztus után 400 körül érkeztek új telepesek a szigetre, akik úgy látták, erősebb alapra van szükségük ahhoz, hogy majdani otthonaik stabilan megálljanak. Kiásták a csatornákat, és fa cölöpöket szúrtak az iszapba szorosan, egymás mellé. Ezután egyformára vágták őket, és ezekre épültek a házak. A cölöpök sorsát figyelemmel kísérik, s ha kell, cserélik, mégis a mai napig több olyan épület is van, amelyet ezeréves faoszlopok tartanak.

Casanova nyomában

A turisták által leggyakrabban látogatott helyeken túl többfelé is mehetünk, ami azért előnyös, mert kisebb a tömeg, de a látvány ezzel arányosan nem csökken. Különleges élményt adhat az utazásnak, ha megpróbáljuk egy híres történelmi személyiség szemszögéből, illetve leírásai alapján végjárni a várost. Casanova emlékiratai igazi útikalauzként szolgálhat – ráadásul Szerb Antal pompás fordításában –,

a több száz éves történetek színhelyeinek többsége ugyanis a mai napig áll,

így felkereshetjük egykori szülőházát, és végignézhetjük a szökésének útvonalát a Dózse palotából. Természetesen a turistaútvonalakon is jócskán vannak olyan helyek, amik meghatározók voltak a szívtipró életében, de több olyat is találhatunk, amelyek Velence rejtett zugaiba kalauzolnak bennünket, egy sokkal bensőségesebb, intimebb arcát mutatva a városnak. Ha Casanova gyerekkori házát akarjuk megtalálni, egy csendes utcát, a Calle Malipierót kell keresnünk, szüleinek első lakását pedig a Calle de Muneghe 2993-as szám alatt leljük meg. Különleges érzés, ugyanazokat az épületeket látni, amelyek között a többszáz évvel ezelőtt élt, különleges emberek is éltek.

Filmes helyszínek

De ha nem egy könyv, akkor több film is felfedheti számunkra Velence rejtettebb arcát: itt forgatták többek közt a Casino Royale című James Bond-filmet, Az utazót, amiben Johnny Depp és Angelina Jolie kalandozik, valamint az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovagot is. A jelenetben Indiana Jones a San Barnaba templom előtti téren jön ki a csatornából. Az épület nem a legfrekventáltabb helyen van, így meg kell keresnünk, ha meg szeretnénk tudni, valóban ott van-e a csatornafedél!

Velencei életképek

Ha szeretnénk felfedezni, hogy hogyan is élnek a helyiek, orientálódjunk a sziget Lido felőli irányába! Ha átkelünk a parkon, kikerülhetjük a rengeteg turistát, és olyan rejtett zugokat, szűk utcákat fedezhetünk fel, amelyek a főbb tereken nincsenek. Itt láthatjuk, hogyan élnek a velenceiek, és csodálhatjuk a fejünk felett lógó, kiteregetett ruhák látványát.

velence-rejtett-titkai

 

A Holtak szigete

Ha ráülünk a vaporettóra, nem érdemes kihagyni Murano és Burano szigetét, de mindenképpen ajánlott megállni San Michele-nél, azaz a temetőszigeten. A helyet még annak is érdemes felkeresnie, aki egyébként nem szívesen jár temetőkbe, hiszen rendkívül különleges látványt nyújtanak a különleges sírok. Ismert emberek emlékműveit is megtalálhatjuk itt, így például Christian Doppler és Igor Sztravinszkij előtt is leróhatjuk a kegyeletünket. Magyar látogatóként külön érdekesség, hogy a 19. század óta egy magyar honfitársunk is pihen a kertben. Ez azért különleges, mert a nem ismert emberek maradványait tíz év után kihantolják, hogy helyet adjanak az újabb síroknak.

Lakatlan sziget

Érdemes továbbmenni Torcello szigetére is, ami csupán öt percre van Buranótól, ha vaporettóval megyünk. A sziget majdnem teljesen kihalt, általában csak pár helyit láthatunk sétálgatni. A Santa Maria Assunta katedrális szerény külseje ne tévesszen meg, ugyanis a belseje igazi csodákat rejt! Az épületet a bizánci stílus egyik gyöngyszemeként tartják számon, de ha inkább múzeumba látogatnánk, erre is van lehetőségünk Torcellóban, mégpedig

egy 14. századi kastély falai között.

Ahová gumicsizma kell

Annak, akit a misztikus történelmi helyek vonzanak, a San Zaccaria templom ideális hely lehet. Az építmény alapjait a hetedik században tették le, és bár azóta átalakult, a mai napig találhatunk benne szobrokat és freskókat a kilencedik századból. A templom ennek ellenére a kriptája miatt érdekes, ahol a kilencedik és tizenkettedik század között nyolc dózsát temettek el. A misztikumát az adja, hogy a kriptát ellepi a víz, ezért ha közel akarunk menni a sírokhoz, gumicsizmával készüljünk, ugyanis a lagúnák vizében kell sétálnunk. A hatalmas oszlopok, boltívek és a sárgásan izzó fények rendkívül különleges hangulatot adnak a helynek.

Velence tehát nem merül ki a Szent Márk tér szépségeiben, és ha szánunk rá időt, sokkal több csodáját megismerhetjük, mint elsőre gondolnánk! 

Fotók: Karsa Tímea

Ajánljuk még:

A középkori katonai építészet lenyűgöző remeke, a festői Hochosterwitz, ahová 14 kapun át juthatunk be

Ausztriai prospektusokat böngészve, Karintia tartományhoz érve rendre szembetalálkozhatunk egy kimagasló sziklaszirten kevélyen őrködő, soktornyú, impozáns vár képével. Magam is így voltam vele, és a közelgő túrát tervezve utánajártam, mi is ez a hely. A Hochosterwitz kastély Karintia történelmének fontos állomása, a tartomány egyik jelképe, Európa egyik legjelentősebb műemléke – szinte kötelező látnivaló mindazoknak, akik Ausztria építészetének történetét és festői szépségét szeretnék megcsodálni.