SZPSZ

Csóktilalom, bátorságpróba és vőlegény nélküli esküvő: szokatlan házasságtörvények nyomában

Az egyik legemlékezetesebb pillanat az életünkben, amikor örök hűséget fogadunk életünk szerelmének. Csakhogy vannak olyan törvények világszerte, amelyek kissé megbonyolíthatják a ceremóniát. Vagy a lánykérést, a házaséletet, a válást. Szokatlan házasságtörvények nyomába eredtünk – talán nem is olyan meglepő, hogy főleg a tengerentúlon bukkantunk érdekességekre.

Egy esküvő vagy lakodalom megszervezése rengeteg teendővel jár. Mindenki arra törekszik, hogy élete nagy napja a legszebb és legemlékezetesebb is legyen, az ifjú pár a kötelező szokások mellett igyekszik a saját személyiségének megfelelő programelemekkel tarkítani azt a napot, amikor hivatalosan is összekötik az életüket. A törvényes házasságkötés alapvetően nem tűnik nehéznek, nálunk legalábbis.

Vannak azonban a világnak olyan pontjai, ahol érdemes alaposabban ismerni a jogszabályokat. Ezek azok az észrevétlen, évtizedek vagy akár évszázadok óta létező törvények, amelyeket valójában senki nem ismer, mintha az apróbbnál is apróbb betűvel írták volna bele a jogalkotók a törvénykönyvbe. Mégis bármikor rábukkanhat egy lelkes és alapos ügyvéd, ahogy a filmekben olykor lenni is szokott: egy véletlen pillanatban rátalálnak arra a jogszabályra, amivel végül megnyerik a film végén a pert, vagy alátámasztják az igazukat.

Csóktalan vasárnapok

Ilyen szokatlan, valószínűleg meglehetősen kevesek által ismert, és minden bizonnyal a legtöbbször megszegett törvény például az, amelyik megtiltja a csókolózást vasárnaponként Connecticut fővárosában. Vagyis ha valaki épp Hartfordban kirándul a szerelmével a hét utolsó napján, ezt mindenképp érdemes észben tartania, nehogy valaki feljelentse, amiért csókot váltottak. És jobb, ha a házasságkötés napja sem vasárnapra esik…

Kötelező hálóruha

Talán konzervatív vallási okok is megbújnak a vasárnapi csóktilalom mögött, ezt nem tudni, az azonban biztos, hogy többek között ezzel indokolták a törvényhozók azt a jogszabályt, amit a massachusettsi Salemben hoztak. Eszerint a (házas)párok nem alhatnak meztelenül egy kibérelt, kifizetett (szállodai) szobában. Ha arra gondolunk, hogy egy-egy motel tisztasága miatt lehetnek a vendégeknek aggályai, még akár érthető is lenne… De különben nem hangzik valami életképes törvénynek – vajon hogyan ellenőrzik, hogy betartják-e a szállóvendégek?

Bátrak szerencséje

Sok esküvőt kötöttek tréfából egy másik településen – legalábbis az érvénytelenítési indokok között többször elhangzik ez az érv Delaware-ben. Ez pedig annak a különös jogszabálynak köszönhető, miszerint ebben az államban hivatkozhat a válni akaró fél arra, hogy az egész ceremónia egy egyszerű „felelsz vagy mersz” játék eredménye, és az esküvőt csak „játszásiból” csinálták, mert nem akartak egy kellemetlen kérdésre őszintén válaszolni…

esküvői ruha és piros autó

 

Csak komolyan

Hasonló csínytevésekből lehetett elegük a dél-karolinai jogalkotóknak: a 16 éven felülieknek csak valóban őszinte szándékkal lehet házassági ajánlatot tenni. Megunták ugyanis, hogy sok férfi csak azért tett ajánlatot a nőknek, hogy „elérjék a rövid távú szándékaikat”, de valójában eszük ágában sem volt megnősülni. S hogy hogyan döntik el egy 16 éven felüli fiatalról, hogy valóban őszinte a szándéka? Nos, bizonyára megvan erre a módszer a tengerentúlon…

Gyerekjáték a házasság

Az egyes törvények bevezetésénél pontosan kell fogalmazni, nem szabad kiskaput hagyni azoknak, akik esetleg visszaélnének a jogszabályok hagyta lehetőségekkel. Arkansas-ban azonban elkövették azt a hibát, hogy nem szabták meg a minimális korhatárt abban a törvényben, amely a tizenévesek házasságkötésére vonatkozott (szülői beleegyezéssel). Így történhetett meg az, hogy két éven keresztül, ha a szülők is beleegyeztek, törvényesen házasodhattak (volna) össze – életkortól függetlenül – a gyerekek.

Esküvő az ifjú pár nélkül

Az esküvő a menyasszony és a vőlegény nagy napja, egyértelműnek tűnik, hogy egyikük sem hiányozhat a ceremóniáról – kivéve négy USA-beli államban. Kaliforniában, Coloradóban, Montanában és Texasban ugyanis nem kötelező a részvétel abban az esetben, ha az egyik fél katona, s a hadseregben betöltött szerepe miatt nem tud jelen lenni az esküvőn. Ilyenkor meghatalmazottat küldhet, aki kimondja helyette a boldogító igent – az első hitvesi csók mikéntjéről azonban nem találtunk információt… Külön érdekes, hogy Montanában még az is előfordulhat, hogy katonai elfoglaltság miatt

sem a vőlegény, sem a menyasszony nincs jelen a házasságkötés pillanatában.

Mindennek van határa

Jól tudjuk, hogy mindenki tévedhet, de talán Kentucky törvényhozói veszik ezt a legkomolyabban, már ha a házasságkötésről van szó. Hiszen bármelyik nő meggondolhatja magát, s a válás után újból hozzámehet a volt férjéhez. De vajon hányszor lehet belelépni ugyanabba a folyóba? Nos, ebből az ördögi körből mutat menekülést az a törvény, miszerint egy nő egy férfinak legfeljebb háromszor fogadhat örök hűséget, negyedszer már nem. Ők itt húzták meg a határt…

Alkoholmentes buli

A filmekből tudjuk, hogy Las Vegasban nem meglepő, ha az ifjú pár kissé pityókásan áll az oltár elé, s másnap nemcsak a túlzott alkoholfogyasztás miatt fáj a fejük. Valószínűleg ezt a meggondolatlan cselekedetet szeretnék megelőzni Mississippiben, ahol a pap megtagadhatja a házassági engedélyt az esküvő közben, ha úgy ítéli meg, hogy a vőlegény vagy a menyasszony nem józan. De a polgármesteri hivatal is megtagadhatja a házasságkötést, ha a hivatalnok szerint az egyik fél „nincs tudatában a cselekedetének”.

esküvő autókkal

 

Családban maradhat

Meglehetősen szokatlan és akár még felháborító is lehet az a tény, hogy megengedik az első unokatestvérek házasságkötését Utah polgárainak, egy feltétellel. Ez a feltétel pedig az, hogy mindkét fél elmúlt 65 éves, de azok az 55 év felettiek is összeköthetik az életüket az első unokatestvérükkel, akik bizonyítottan terméketlenek. Bár ez akkor is elég bizarrnak tűnik, nem?

Bánthatják a feketerigót

Massachusetts egyik városában továbbgondolták azt a mondást, miszerint valaki olyan boldog, hogy madarat lehet vele fogatni. Van itt egy település, ahol úgy hiszik, hogy az igazi férfi képes ölni, még ha csak madarakat, akkor is. A leendő vőlegény ugyanis csak akkor veheti el élete szerelmét, ha három varjat vagy hat feketerigót megölve bizonyítja férfiasságát. De vajon tényleg ettől lesz valaki igazi férfi?!

És azt ismeri, Anyuka, hogy…

A anyósviccek nem hivatalos otthona lehetne a kansasi Wichita, ahol az nem adhat okot a válásra, ha a házastársak egyik fele nem jön ki a másik fél anyjával. A végtelen viták és perlekedések ellenére sem lehet arra hivatkozni, hogy valaki azért bontaná fel a házasságát, mert a férje/felesége nem kedveli az anyósát. Legalábbis csak emiatt nem vethetnek véget a közös életüknek.

Az égben köttetik

De nem szükséges a tengerentúlra utazni, ha szokatlan házasságkötésekről szeretnénk hallani. Elegendő csak átugranunk Franciaországba, ahol nemigen szabtak határt annak a kitételnek, hogy „míg a halál el nem választ”. Elég morbidnak tűnik, de törvény rendelkezik arról, hogy

akkor is házasságot lehet kötni valakivel, ha az illető a ceremónia előtt elhunyt.

A posztumusz házasságkötésen azonban jelen kell lenniük az elhunyt fél családtagjainak, hogy legalizálják a házasságot.

„Ha meghallják, hadd hallják”

Sokan annyira örülnek az esküvő előtt az izgalmakkal teli jövőnek, hogy legszívesebben világgá kürtölnék a boldogságukat. Monaco polgárai azonban ha akarnák, akkor sem titkolhatnák el a városállam többi lakója elől. Ott ugyanis törvény írja elő, hogy tíz nappal az esemény előtt ki kell ragasztani a hivatal ajtajára a pontos dátumot, hogy mindenki megtudja, ki mikor esküszik örök hűséget a szerelmének. Egy akkora lakóparkban nem csoda, hogy a lakók mindent tudni szeretnének a szomszédaikról…

Holtomiglan-holtodiglan

A világ másik felében halálosan komolyan veszik a házasságkötést és a házastársi hűséget. Olyannyira, hogy például Hongkongban állítólag egy feleség legálisan elveheti az életét a hűtlen férjének. Egyetlen szabály van: puszta kézzel kell a gyilkosságot elkövetnie. Ha azonban eszünkbe jut néhány távol-keleti női harcos, talán nem is tűnik olyan lehetetlennek, hogy a gyengébbiknek mondott nem egy-egy képviselője a kezébe vegye a saját, no és persze a férje sorsát…

Ajánljuk még:

Régi szokás új szerepben: tízéves a tótvázsonyi komatál hagyománya

A húsvéti ünnepkör a húsvét utáni első vasárnappal, azaz fehérvasárnappal zárul – ezen a napon vetették le az egy hétig viselt fehér ruhát a nagyszombaton megkeresztelt felnőttek, a katekumenek. Hagyományaink gazdag tárházában erre a napra is jutott bőven érdekes szokásanyag, melyek többsége mára már kiveszett vagy átalakult, esetleg új formában él tovább. A komatál eredetileg kapcsolatépítő, barátságkötő, azt megerősítő szokás volt, helyenként pedig a mátkaválasztással is összefüggött. Tótvázsonyban új hagyományt teremtettek a régi nyomán: 2014 óta komatállal köszöntik a közösség újszülőtt tagjait és a faluba beköltöző családokat. Példaértékű kezdeményezés, amely ma már új szokássá alakult Tótvázsony közösségében.