Egy az élet - ezt kell jól csinálni Egy.hu logó
Friss

Szép

Télen a bőröd teljesen mást kíván. Mutatjuk, hogyan tartsd egészségesen!

A lakásban legalább 21-22 fok, kint tombolnak a mínuszok. A kettő közti különbség elérheti a harminc, extrém esetben a negyven fokot is. Bőrünknek – amely védelmet nyújt számunkra – szélsőséges körülményekkel kell megbirkóznia, a téli idő pedig igencsak próbára teszi: kiszárad, húzódik, viszket és kipirosodik. De mit tehetünk annak érdekében, hogy ne hagyjuk magára ebben a kemény küzdelemben, milyen bőrápolási rutint kövessünk télen, hogy testünk védőrétege a megfelelő gondoskodásban részesülhessen? Mutatjuk!

Ha a hőmérséklet nyolc fok alá süllyed, bőrünk abbahagyja a faggyútermelést, holott ez az anyag felelős bőrünk puhaságáért, és ez véd bennünket a külső ártalmakkal szemben. Amikor a páratartalom csökken, a bőrnek rendszeres nedvesség- és zsírpótlásra van szüksége, hogy megfelelően tudjon funkcionálni: száraz bőr esetén magas zsírtartalmú, zsírosabb bőrre a hidratáló krémek az ideálisak. Fontos tudnunk, hogy télen érdemes kerülni a vízbázisú krémek és folyadékok használatát, mert a bennük lévő víz megfagyhat bőrünkön, nagymértékben károsítva azt.  

A téli hidegben rosszabb szervezetünk vérellátása, lassabb az anyagcserénk, csökken bőrünk nedvességtartalma. Ezeket a kedvezőtlen hatásokat pedig a kint és bent egyaránt csökkent páratartalom is felerősíti. Télen érdemes kerülnünk a hosszas forró vizes fürdést, hiszen ez még jobban szárítja a bőrt, és érdemes magasabb zsírtartalmú testápoló vajakat alkalmaznunk. Jó választás lehet a mangóvaj, kakaóvaj, sheavaj vagy akár a murumuvaj is.

Általános igazság, hogy télen szárazabb a bőr, ezért

ilyenkor egy gazdagabb nappali és éjszakai arckrémre van szükségünk.

Emellett nem szabad megfeledkeznünk nyakunk és dekoltázsunk ápolásáról sem, mert a bőrünk itt különösen érzékeny és hajlamos a környezet által kiváltott öregedésre.

Téliesre alakított arcápolás

Ha napunk nagy részét fűtött helyiségben töltjük, akkor pótolnunk kell az elvesztett vízmennyiséget, erre legalkalmasabb egy nagy hatásfokú hidratáló. Ez tartalmazhat jojoba-, barack- vagy mandulaolajat, de érdemes kipróbálni a szezám-, gránátalma- vagy buritiolajat is.

Az érzékeny bőrűeknek érdemes a mindennapos arctisztítást az adott évszakhoz igazítaniuk. Legjobbak a bőrnyugtató összetevőket, például kamillát vagy búzavirágot tartalmazó készítmények. Télen ritkítanunk kell a bőrradírozások számán, és helyette inkább tápláló arcmaszkokat alkalmazzunk. Az orbáncfű nyugtat és gyógyít, a körömvirág enyhíti az érzékenységet és rugalmasságot biztosít, a perillaolaj pedig serkenti a bőr kollagéntermelését.

Bármennyire is hideg van, a nap télen is süt, ezért semmiképpen se hanyagoljuk el a fényvédők használatát! A fényvédőt keverhetjük egy zsíros krémmel is, azonban minden krémnek hagyjunk időt a beszívódásra, máskülönben a készítmények nemhogy segítik, de inkább blokkolják egymás hatását! Az olívaolajat, mandula- vagy jojobaolajat, E-vitamint tartalmazó krémek használata különösen ajánlott, és ezek jól kombinálhatóak a fényvédő arckrémekkel is. Természetes fényvédőként tartják számon a kakaóvajat, a ricinus-, kender- és makadámiaolajat illetve a sheavajat – ezeket is bevethetjük!

Ha a bőrünk a legnagyobb odafigyelés ellenére is berepedezett és érzékeny lett, akkor extra sebgyógyító anyagokra, például aloé verára van szükség. Gyógynövények közül a cickafark, az orbáncfű és a körömvirág a legjobbak ezen a területen. A mélyen tápláló olajok, mint az avokádó vagy a parlagi ligetszépe szintén segítségünkre lehetnek.

Ne felejtsük: a kezek és a fej bőre is ápolásra vágyik

Télen a kezeink tűrőképességét is próbára teszi az időjárás. A legfontosabb, amit tehetünk, az a kesztyű rendszeres használata. Emellett érdemes minden kézmosás után alaposan bekrémeznünk a kezünket egy ápoló balzsammal. A bogáncsolajos kézkrém nagyon jót tesz a gyorsan dehidratálódó bőrnek, gyógynövények közül pedig a homoktövis lehet szuper választás.

A fejbőr egészségére is figyelnünk kell, mivel a hideg kiszárítja azt is, és emiatt korpásodás is kialakulhat. Télen a hidratáló sampon használata, és ami még ennél is fontosabb: a sapka viselése csodákra képes. Olyan sampont válasszunk, amely kimondottan száraz hajra ajánlott, és hidratáló hatással bír.

A cikket a környezettudatos, bio, vegán és organikus arcápolási termékek forgalmazója a Green Skincare Hungary támogatta!

Ajánljuk még:

Aprócska virág, amiből még burnótot is készítettek hajdanán – az árvacsalán

A korabeli feljegyzések szerint azért kapta az „árva” jelzőt, mert rokonától eltérően nem szúr, és érintése nem okoz viszketést. Összevagdalt leveleit szeszben áztatva tüdővész elleni orvosságot készítettek belőle, és rostjai még finomabb szövetek készítésére is alkalmassá tették. Az árvacsalán színes virágai beterítik a tavaszi réteket, útszegélyeket és kerteket.

 
Ugrás az oldal tetejére
Menü