A hibiszkusz (másik nevén mályvacserje vagy kínai rózsa) Kínában, Indiában, sőt még a Kanári-szigeteken is őshonos növény. Szent virágnak számít, a nőiesség és a szépség virága is egyben.
Azon kívül, hogy az egyik legszebb dísze otthonunknak, megszárított szirmaiból tea készülhet, valamint – nem meglepő módon – a természetes szépségápolásban is hasznosítják.
Kisebb cserjére nő meg, ahhoz képest nagyméretű virágai pedig a leggyakrabban pirosban pompáznak. Fénykedvelő növény, sötét helyen szinte képtelen a virágzásra.
Fotó: Pixabay / Hartono Subagio
Állítólag már az egyiptomi fáraók is „varázserőt” tulajdonítottak ennek a növénynek. Kínában pedig a hírnév és a jólét szimbólumaként tartották (és tartják) számon.
Európába elsőként egy párizsi füvészkertbe érkezett meg a csodaszép növény, aztán innen indult tovább hódító útjára.
A virág szirmaiból elkészített tea piros színű, kellemesen savanykás ízű és remek hatással van az emésztésre. Erősíti az immunrendszert, hiszen C-vitaminban gazdag, és segít megküzdeni a megfázásos tünetekkel. Görcsoldó hatású, akár menstruációs fájdalmaknál vagy éppen az asztma tüneteinek kezelésében is hatékony.
Fotó: Unsplash / Nicole King
Ha hibiszkuszteát szeretnénk főzni, akkor érdemes egy nagyobb adag főzetet készíteni, és a főzetet aztán nem csak teaként fogyaszthatjuk, sok mindenre jól jöhet még!
Körülbelül 1 evőkanálnyi szárított hibiszkuszvirágot adjunk 1 liternyi forró (de nem forrásban lévő) vízhez, és áztassuk 15 percig, ezalatt az ital vörös színűre változik.
Ízlés szerint édesíthetjük mézzel vagy más természetes édesítőszerrel, napi 2-3 csészényi ital elfogyasztása az optimális.
Fotó: Unsplash / Skye Sagisi
Tartósan arclemosóként használva látványosan megszépíti a bőrt. Gyulladáscsökkentő és savassága miatt összehúzó hatású, tehát nagyszerűen kezeli a tág pórusokat és a gyulladt bőrfelületet. Ennélfogva égési sérülésekre, leégésre és sebekre is alkalmazható. Mélyebb bőrkezelések után is áldásos, akár arctonikként is használható. Végeredményben rugalmasabbá, szebb tónusúvá és egészségesebb kinézetűvé varázsolja a bőrt.
A fenti arányok alapján elkészített, hajmosás után alkalmazott hibiszkuszos hajöblítés vagy hajszeszes kezelés serkenti a haj növekedését, mérsékli a hajhullást, és csillogóbb, egészségesebb hajtömeggel ajándékozza meg a használóját.
Fotó: Unsplash / Gabriel Griego
Bátran alkalmazzuk hát ezt a gyönyörű virágot, hogy szépségét és jótékony hatását átruházhassa ránk is!
Ajánljuk még: