Szent Iván-éj rovatunk szakmai partnere a Magyar Turisztikai Ügynökség.
Meghitt beszélgetések, sok nevetés, különleges gasztronómiai kalandok és felejthetetlen élmények. Mindezek a lélekemelő dolgok olyan gyönyörű környezetben várnak ránk, amilyet csak rajzolni lehet. Mutatom, merre érdemes venni az irányt messze délen, a szársomlyói hegy lankáin.
Villánykövesd
A háromszintes pincefalu hazánk egyik leglátványosabb együttese, amelynek minden pontja fotóért kiált. Feljegyzések szerint itt már az Árpád-korban is bortermelés folyt, aminek hagyományát az 57 műemlék védettségű pince a mai napig hűen őrzi. A színes, boltíves pincesorok falai között a szőlészet tudománya apáról fiúra szállt, akik évszázadok alatt tökélyre fejlesztették a borkészítés tudományát. Nem véletlen, hogy a legtöbb, Villánykövesden készített bor arany-, ezüst- és bronzérmekkel büszkélkedhet.
A pincetulajdonosok nagyon vendégszeretőek és kedvesek, így akárhol is ülünk le egy frissítő roséfröccsre, vagy egy pohár villányi vörösre, nagyot nem tévedhetünk. Ám ha igazi különlegességre vágyunk Villánykövesden, keressük fel a Batthyány Pincészetet. A föld alatti borkatedrális látványa és akusztikája lenyűgöző, nem különben a szerkezete, amit 1754-ben olasz templomépítő mesterek emeltek. A pincéhez tartozó óriási fahordókban évente 7000 hektoliter bort érlelnek, amelyekhez kiváló alapanyagul szolgálnak a mediterrán éghajlaton érlelt szőlőszemek.
Palkonya
Ha a villányi borvidék legbájosabb helyét keressük, feltétlenül tegyünk látogatást Palkonyán. Már a faluba beérve megragadja az ember tekintetét a domboldalt beborító 53 présház, amely a település legnevezetesebb műemlékegyüttese. Ám nemcsak a borospincék látványa szemet gyönyörködtető, hanem
az egész település egy valóságos ékszerdoboz.
A skanzennek is beillő házikók a 18. században ide betelepített német szőlőművesek építészeti kultúrájának eredményei, és védett státuszt élveznek. Palkonya főutcáján járva nem győztem rácsodálkozni a gondosan ápolt portákra, amelyek legtöbbje vendégház vagy étterem formájában nyitva áll a látogatók előtt. Különleges, bodzás-boros koktélért látogassunk el a Hárságyi pincészet teraszára, és kóstoljuk meg a Szabó János fröccsöt. Ha pedig megéheztünk, utána térjünk be a PalKonyhába, amely kizárólag helyi alapanyagokból készít ételkülönlegességeket.
Villány
A villányi vidéken az i-re és bortúrára a pontot természetesen Villány teszi fel, amelynek valódi arcát a többi településsel együtt leginkább biciklivel vagy gyalogosan érdemes felfedezni. A főutca két oldalán álló történelmi pincesorok az év minden napján örömmel várják a borok szerelmeseit, míg az egykori dézsmapincében kialakított Bormúzeumban a szőlőművelés és bortermelés rejtelmeivel ismerkedhetnek meg a látogatók.
Nehéz lenne egy helyet kiemelni, ahova érdemes betérni Villányban, hiszen az ország nagyjai – Bock, Gere, Sauska, Vylyan, Tiffán, csak hogy párat említsek – mind ittösszpontosulnak. Én azt javasolnám, hogy bízd rá magad akármelyik itt székelő pincészet vendégszeretetére, és térj vissza jó szívvel bármilyen alkalomból az ország egy legszebb borvidékére!
SZÉP IFJÚSÁGOM KEDVES VÁROSA: SÁROSPATAK
FENYŐ, ORGONA, GALAGONYA – AZ ELSŐ GYŰJTENI- ÉS BEFŐZNIVALÓKRÓL
JÓ SZŐLŐ, VEGYSZEREK NÉLKÜL? ÍGY CSINÁLJÁK EGY BALATONI BORBIRTOKON
10 levendulamező, aminek már a látványa is felér egy csodával
Indul a levendulaszüret, és szerintem ezek a legszebb helyek Magyarországon!
Borítókép: Szombati Orsolya