Az egyik legkellemetlenebb vendég a lakásban a penész. Észrevétlenül jelenik meg az ablak környékén, a szoba sarkában vagy az ágytámla mögött. Képes annyira elbújni, hogy már csak akkor látjuk meg, amikor már több centiméternyi terültet is belepett. De akár még az is előfordulhat, hogy látjuk a jeleit, de nem hisszük el, hiszen a penészedés, mint olyan, velünk, a mi házunkban, ahol mindig figyelünk a tisztaságra és a rendre, egyszerűen nem jelenhet meg. Pedig sajnos megjelenhet. Nem törvényszerű, de léteznek olyan körülmények, amelyekre ha nem figyelünk, bizony a mi falunkon vagy ablakunkon is megtelepedhetnek a penészgombák.
Fotó: 123RF
Az első találkozásom a penésszel Angliában történt. Egy vidéki házba költöztem, a szobám fala szép fehérre volt festve. Néhány héttel, hónappal később egy fájdalmas és ijesztő hörgőgyulladással kezeltek a türdőgondozóban.
Valószínűleg a fehér festék alatt rejtőző penész okozta a tüneteket.
A következő alkalomra már itthon került sor: a ház északi falához volt tolva az ágy a hálószobában. S bár a fal és az ágy közötti résben futott a radiátor csöve, mégsem tudta felvenni a versenyt a hideg, nyirkos idővel, a penész pedig kapva kapott a lehetőségen és szépen belopakodott. Egy-két kellemetlenebb köhögés után azonban kapcsoltam, és eltűntettem a hívatlan szobatársam minden nyomát.
Ez a két eset bőven elég volt arra, hogy kiélezett figyelemmel legyek a lakásban megjelenő penészre. Ha csak egy pici pöttyöt is meglátok, nem várok, nem halogatok, azonnal cselekszem. És ezt javaslom mindenkinek.
Fotó: 123RF
A penészgombák a bennünket körülvevő környezet természetes résztvevői, a szabadban többek között a penészgombák segítségével bomlanak le az elhullott faágak, falevelek. A beltérben azonban veszélyes, az egészségünkre káros hatással lehetnek.
A penészgombák apró spórákkal szaporodnak. Ezek a spórák szabad szemmel nem láthatók, a levegőben lebegnek. Amikor a penészgomba spórái nedves felületre kerülnek, elkezdenek szaporodni, növekedni.
A penészgombák allergéneket (vagyis olyan anyagokat, amelyek allergiás reakciókat válthatnak ki), irritáló anyagokat és bizonyos esetekben potenciálisan mérgező anyagokat (mikotoxinokat) termelnek. A penész vagy a penészgombák spóráinak belélegzése vagy megérintése allergiás reakciókat válthat ki érzékenyebbeknél. Az allergiás reakciók közé tartoznak a szénanátha típusú tünetek, mint például a tüsszögés, orrfolyás, vörös szemek és bőrkiütés. Ha penészgombát találunk az otthonunkban, és kellemetlen tüneteket észlelünk magunkon, forduljunk orvoshoz!
Fotó: 123RF
Ahogy az életünkben olyan sok esetben, a penész esetében is a megelőzés a legfontosabb.
A spórák nem növekszenek, ha nincs nedvesség, vagyis az otthonunk beltéri nedvességét kell szabályoznunk.
Takarítsunk gyakrabban és szellőztessünk, tartsuk a lehetős legszárazabban a falakat és az ablak környékét, hogy megelőzzük a bajt, vagy legalább a lehető legkisebbre csökkentsük az előfordulás esélyét. Az egyik legrizikósabb helyiség például a fürdőszoba a páralecsapódás miatt, vagy ha az ablak szigetelése nem megfelelő. De a szoba nedves, hideg falain is megjelenhet a penész.
Fotó: 123RF
Szellőztetéssel, kiszárítással és szigeteléssel tudunk a leghatékonyabban védekezni ellene.
A kisebb penészfoltokat nyugodtan letakaríthatjuk mi magunk is. A leggyorsabb és legbiztonságosabb ha beszerzünk egy penészölő spray-t, és a használati utasítást követve megszabadulunk a kellemetlen betolakodótól. Használjunk védőmaszkot, gumikesztyűt és védőszemüveget, és nyissunk ki minden ablakot! Ha nagyobb penészes felülettel találkozunk, érdemes szakembert hívni, hogy elvégezzék a szükséges takarítást, fertőtlenítést, és biztonságban térhessünk vissza az otthonunkba.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: