Mitől Off a Kultúrszövőgyár?
Egykoron szövőgyárként használták a teret, mára viszont partyhelyszín, rendezvényközpont, próba- és koncertterem is található itt – nem is akármilyen köntösben! Amikor a jelenlegi tulajdonosok új funkciókat álmodtak az elhagyott ipari térbe, az is világos volt számukra, hogy ezeket nem érdemes hagyományos eszközökkel erőltetni. Érdekes kettősség érvényesült hát a helyszín átalakításakor: egyrészt megőrizték az alapvető struktúrákat és az épület külső megjelenését, másrészt viszont a látogató valódi időutazással érkezik meg az itteni eseményekre. A parkolón áthaladva, de még a kapunál sem sejtheti, mit rejtenek a falak.
Egykor és most
A bejáratnál aztán a régi szövőgyári kelméből készült falburkolat fogadja, a falakon a hajdani gyár életképeivel, majd a rendezvénytérben már egy alternatív és eklektikus, de minden részletében izgalmas látvány tárul elé. Aki ide érkezik koncertre, az esemény alatt eszébe sem jutna már, hogy hajdan ezen a helyen szövőgépek zakatoltak, fonalak tekeregtek és emberek százai dolgoztak. A meglepetés erejét jelenti tehát az Off a mostani Kultúrszövőgyár nevében.
Mi volt egykoron?
A múlt vázlatos történetéből csak a markáns váltásokat emeljük ki: a hajdani Újpesti Gyapjúszövőgyár elődje 1923-ban Finomposztógyár Kopetzky és Fiai Rt. néven kezdte meg működését jelenlegi székhelyén, posztógyártási engedéllyel, majd 1933-ban Silberpfennig Juda magyar tőkés tulajdonába került, akit később „a lapátos hadsereg” 401-es különleges munkaszázadban Haynal ezredes kivégeztetett. Ekkor Lóden Posztógyár néven működött a hely, később Budavidéki és Újpesti Gyapjúfonó és Szövőgyár Rt. lett, majd 1948-ban államosították.
1953-ban egyesült az Újpesti Fésűsszövőgyárral, ekkor kapta az Újpesti Gyapjúszövőgyár nevet, később pedig, 1963-ban összevonták a Bajai Finomposztógyárral, annak gyáregységeként szerepelt, majd 1971-től újra önállóvá vált. Az 1973-75 évi szövödei rekonstrukció keretében telephelyet létesített Tápiószecsőn, 1975-78-ban létesítette az Újfehértói Gyárat, ahová a fonal előállítást összpontosította és termékkörét kiegészítette tiszta szintetikus kötőfonal gyártásával. 1990-ben a vidéki részlegeit megszüntette, a Gyapjúszövőgyárban pedig leállt a termelés. Kiürült az újpesti gyárépület is.
Az épületbe 2017 januárjában kezdődött újfent élet: átalakítási, felújítási munkálatok után novemberben nyitotta meg kapuit az Off Kultúrszövőgyár egy rendezvény- és egy baletteremmel, majd a Nemzeti Balettintézet be is költözött az egyik emeletre. A fokozatos átalakításból végül több rendezvényhelyszín is született, ahol workshopok, partik, koncertek, művészeti projektek, kiállítások, divatbemutatók, színházi premierek, de akár esküvők is helyet kapnak.
Klubkoncertre berendezve – Fotó: Off Kultúrszövőgyár
A kiváló akusztikának köszönhetően az épület sokféle esemény befogadására alkalmas, de a Kultúrszövőgyár különlegességét a rendhagyó térrendezés mellett éppen egyedi technikai felszereltsége adja. Az átalakítási munkálatok során a funkcionalitás volt az elsődleges szempont, így minden áramforrás, világítástechnikai és hangtechnikai eszköz a vendégek számára a lehető legkényelmesebb, a technikai személyzet számára viszont a legoptimálisabb elrendezésben használható, maximális biztonsággal.
Meglepődünk, hogy nem látunk kábelezést, nem találjuk a fűtőtesteket és pár ember oldja meg azokat a feladatokat, amelyeket máshol hatalmas stábok végeznek. Ezt hívják fenntarthatóságnak a rendezvények világában: akadálymentes térformálás, infrapaneles fűtés és minimális technikai személyzet is elegendő a minőségi szórakozásélményhez. Azt már csak a szervezők tudják, hogy olyan extrákkal is számolhatnak, mint a közvetlen teremkapcsolat a díszletek és a catering bepakolásánál vagy az építés és bontást is végző helyi stáb, valamint a teljes médiatechnikai felszereltség, szakemberekkel.
A pandémia offkultúr gyümölcsei
Senki sem gondolta volna 2017-ben, hogy a felújítással járó nagyszabású beruházás túlmutat majd a vállalkozói szempontokon, és éppen egy világjárvány közepén nyújt kitörési lehetőséget a kulturális élet szereplőinek. Tavaly még klubkoncertek zajlottak a helyszínen, ám a bezártság idején az Off Kultúrszövőgyárban-ban sem tarthattak nyilvános rendezvényeket. Ehelyett különböző hazai előadóművészek és zenekarok készthették el felvételeiket a Kultúrszövőgyárban.
Járt már itt Éliás Gyula, Borbély Richárd, Gál Csaba, Boogie, a Mézing Színészzenekar, Varga Viktor és zenekara, a Pedrofon Swing & Rock’n Roll Show Band és sokan mások, akiket megérintett a hely szelleme és elbűvölt az off-életérzést erősítő különleges összetételű csapat. Ezzel a kezdeményezéssel tulajdonképpen a teljes pandémia idejére online koncertélményt biztosított az Off csapata, a legkülönbözőbb műfajokban és zenei ízlésű közönségnek, nem mellesleg azokat a zenekarokat tudták ezzel támogatni, akiknek a járvány miatt elmaradt a klubkoncertjük.
VIP páholy az OFF Kultúrszövőgyár egyik klubkoncertjére berendezve – Fotó: Off Kultúrszövőgyár
Rendhagyó, igényes és nagyon izgalmas a budapesti kulturális életnek ez a még alig ismert szeglete. Aki viszont járt már itt, garantáltan visszakívánkozik, ahogy a zenekarok és előadóművészek is, akik itt koncerteztek. Nem véletlen, hiszen maga a helyszín is inspiráló és éppen a klubhangulat révén sajátos intimitása van. A tulajdonosok és a szervezők célja az volt, hogy a művészet mindennapjai számára teremtsenek otthont, így ez a kulturális „fészek” nem partyhelyszín – arra törekszenek, hogy ne csak kiszolgálják, hanem ismerjék is a közönségüket. Amint fokozatosan kinyit a világ, a 4. kerületi Berni utca 1.-ben folytatódnak az élő koncertek és a különböző rendezvények.
Ajánljuk még: