Kert

Védett növényeink: a tavaszi tőzike

Hazánkban 1988 óta élvez védettséget a februárban nyíló tavaszi tőzike, az Amarilliszfélék családjának egy igen kedves és dekoratív képviselője. Maga a növény alig húsz centiméter magas, de csoportosan nyíló képviselői képesek üde színfolttá változtatni a legzordabb erdős részeket is.

A Leucojum vernum az üde talajú gyertyános-tölgyeseket, bükkösöket, a ligeterdőket és az ártéri réteket, patakszéleket kedveli leginkább, ahol tömegével képesek megjelenni fehér bókoló virágai. A virágok sárga vagy zöldessárga csúcsúak és harang alakúan összehajlók.

Virágzására már február első napjaitól számíthatunk, és egészen március végéig, április elejéig gyönyörködhetünk benne.

Idehaza még számos helyen lehetőségünk adódik megcsodálni egy-egy túra alkalmával: egészséges, szép állományai élnek a Bakonyban, a Balaton-felvidéken, a Keszthelyi-hegységben, Kemenesháton, Göcsejben és a Zalai-dombvidéken, Belső-Somogynál, a Kis-Alföldön, Bodrogközben és a Bereg-Szatmári-síkon is.

early spring snowflake flowers

Fotó: 123RF 

Vannak tájak, ahol gyócsvirágnak, békavirágnak vagy szunnyadónak nevezik, és az 1900-as évek közepéig gyakori lakója volt a házikerteknek is.

Tömegével gyűjtötték a pesti piacokra, ami nagymértékben hozzájárult az állomány csökkenéséhez, emiatt szorgalmazták védetté nyilvánítását is.

De kifejezetten híresek voltak ritkításáról a rábaköziek is, akik százszámra vitték vadon szedett példányait a soproni piacokra: „csak egyszer kell telepíteni bokros, árnyas helyekre s többet nem is kell azután gondozni- nő, szaporodik, terjed magától s korai virágai évről-évre gyönyörködtetik a szépet élvezni tudó embert” – hirdették a korabeli leírások.

First flowers of spring. Snowdrops flowers on a background of a

Fotó: 123RF 

Görög neve, a „leucos-ion” fehér ibolyát jelent, bár inkább a hóvirághoz hasonlíthatnánk. Az egyik legszebb állományát, mely tavasszal fehér lepellé változtatja az avart, Csáfordjánosfánál jegyezték fel a Kisalföldön, a Répce mentén.

A több, mint 21 hektáros tőzikés erdő 1955-ben kapta meg a védettséget: ma a Fertő-Hanság Nemzeti Park felügyelete alá tartozik.

A tőzike pontos virágzásának idején a nemzeti park honlapján mindig közzéteszi az aktuális helyzetjelentést – a cikk megírásakor az idei hír még nem jelent meg, de kíváncsian várjuk a megjelenést, hiszen ebben az időszakban lehetőség adódik a tőzikeállományok megtekintésére szakvezetés kíséretében. 

Leucojum (snowflake) blooming in the spring

Fotó: 123RF 

Sajnos a tavaszi tőzike hazai állományai az élőhelyek szűkülésének és állapotromlásának következtében folyamatos veszélynek vannak kitéve, ráadásul az illegális gyűjtés még ma is létező jelenség. A taposás is nagymértékben károsíthatja az állományokat, és bizony a klímaváltozás hatásai sem kerülik el a tavasz egyik első hírnökét.

Így hát ha az erdőben járunk, még akkor se közelítsük meg lehetséges állományait, ha kinyílt virágokat látunk, hiszen az avar alatt bárhol ott rejtőzhetnek a még csak bújás első fázisában lévő példányai. Ha felelőtlenül átgázolunk rajtuk, azzal komoly károkat okozhatunk, és bizony minden elpusztított példányért jogi anyagi felelősséggel is tartozunk 

– a tavaszi tőzike egy példányának természetvédelmi értéke 5000 forint.

Nem marad azonban senki tőzike nélkül, aki szeretné közelebbről is megcsodálni ezt a kedves kis növényt, vagy szeretné jobban megismerni az általa színesített életközösség és élőhely mindennapjait.

White snowdrop flower with abstract bokeh background

Fotó: 123RF 

Országszerte több tanösvény is viseli a nevét, és számos olyan programot is találunk, ami kifejezetten a tőzike virágzásához igazodik. Ezekből válogattunk:

Nyitókép: 123RF

 

Ajánljuk még:

Tiszta levegőn termő egészségforrás: mindent az izlandi zuzmóról

A legtöbben azt hiszik, hogy távoli vidékek növénye, pedig magas hegységeinkben is megél. Jelenléte jelzi a levegő tisztaságát, gyógyhatásait pedig napról napra fedezi fel a tudomány. A belőle készült torokfertőtlenítő cukorkák és szirupok ellepik a patikák polcait, de érdemes jobban beleásnunk magunkat különleges világába, mert az izlandi zuzmó sokkal többet tud, mint gondolnánk.