Szobába idézi a tavasz: ezért kell otthonra ciklámen

Kert

Szobába idézi a tavasz: ezért kell otthonra ciklámen

A ciklámen Japánban a szerelem szent virága, Európában egyes források szerint a beletörődés szimbóluma. A november-decemberi névnapokra gyönyörű színűeket választhatunk ajándékba, és ott lehet a karácsonyváró dekorációban is. 

1) 5 különlegesség, amit nem tudtál a ciklámenről

  1. A ciklámen vad változata, az erdei ciklámen hazánkban az Alpokalján honos, innen ered a Sopronba és Szombathelyre tartó Ciklámen expressz neve is.
  2. Disznókenyér, disznórépa: az erdei ciklámen régebbi nevei arra utalnak, hogy földalatti gumóját előszeretettel fogyasztották a kondák.
  3. A vad ciklámen védett növény, eszmei értéke 10.000 Ft, legnagyobb területen a Bakonyban, a Hódos-éri Természetvédelmi területen található.
  4. A ciklámen vágott virágként is megállja a helyét télies csokrokban.
  5. Ha elvirágzott, különleges levélmintázatával is gyönyörűen díszít.

2) 5 fajta, amit érdemes hazavinni

  1. Cyclamen persicum ’Micro’ – bájos apró növény, legalább 15 féle színben beszerezhető
  2. Cyclamen persicum ’Merengue’ – extrán rojtos szirmú, akár lazacszínben is elérhető
  3. Cyclamen persicum ’Petticoat’ – csüngő virágú, a szirmok külső fele erezett. Függőkosárba is alkalmas, legalább 6 féle színben létezik
  4. Cyclamen persicum ’Super Series’ – mini, tarka levelű, hosszan virágzó
  5. Cyclamen persicum ’Metis Victoria’ – fehér virágú gyönyörűség, a szirmok szélén bordó karimával
Flower

Fotó: 123RF

3) 5 tudnivaló, ha cikláment vásárolsz

  1. Vizsgáld meg alaposan a növényt: üdék-e levelei, nem terülnek-e szét, a virágok délcegen kandikálnak-e ki a levelek öleléséből.
  2. Vásárlásnál less be a levelek közé: ha sok kis bimbót is látsz elbújva, akkor biztos lehetsz benne, hogy sokáig fog örvendeztetni virágaival.
  3. Ha hideg az idő, hazafelé védd a fagytól, kérd az üzletben, hogy gondosan bugyolálják be több réteg selyempapírba.
  4. Hűvös lakásba való, ezt vedd figyelembe!
  5. Ha ajándékba vennéd, gondold át, vajon a megajándékozott tud-e megfelelő körülményeket biztosítani neki, és örömmel fogja-e gondozni – lehet, inkább egy kaktusz lenne jó helyette?

4) Erre figyelj, ha cikláment nevelsz

  1. A savanyú talajt kedveli, tőzeges földben van otthon, a nyárvégi átültetésnél figyelj erre!
  2. Az elfonnyadt virágokat távolítsd el, hogy a növényt további virágzásra sarkalld, a legegyszerűbb, ha egy erőteljes rántással kihúzod a hervadt szálat.
  3. Öntözd gyakran, lehetőleg lágy vízzel, és ne hagyd kiszáradni a földjét!
  4. A természetben a hangyák hordják szét a magját, otthon megpróbálkozhatsz a magok elültetésével.
  5. A szépséges ciklámen mérgező vegyületeket tartalmaz, ezért elfogyasztásával ne kísérletezz! Se tortát, se salátát ne díszíts virágaival!

Fotó: 123RF 

5) 5 dolog, amiért szeretjük a cikláment

  1. A ciklámen helyet kaphat az adventi dekorációban is: a fehérek asztali díszekben mutatnak jól hűvös eleganciájukkal, természetes ünnepélyességükkel.
  2. A színes ciklámenek vidámságot, életörömöt közvetítenek, a téli névnapokra, születésnapokra ajándékba a tökéletes növényválasztás!
  3. A ciklámen lehajtja virág-fejét, és mint kis tündérszárnyakat, színes szirmait csodálhatjuk, lepréselhetjük, és gyönyörű tündér-képeket varázsolhatunk belőlük.
  4. Ha felnyurgulna, vagy virágai lehajolnának a cserépből, vágjuk le őket, a vázában még sokáig szépen fognak mutatni!
  5. Amíg virágzik, a szobába idézi a tavaszt, egész évben pedig leveleivel pipálja le a szobanövényeket.

 Nyitókép: Fanghong / Wikimédia

Ha érdekelnek a növények, nézz szét sorozatunk korábbi cikkei között is! Összegyűjtöttünk már 5x5 tudnivalót többek között az orgonáról, a szivarfáról, a szellőrózsáról, a kecskerágóról, mérgező babérmeggyről, a gyönyörű liliomról, a hatalmas császárfáról és a pampafűről is. 

Ajánljuk még:

Ha jól hűtöd, nem kell kidobnod – így is csökkentheted az élelmiszerpazarlást

Akármennyire is marginális kérdésnek tűnik, az élelmiszereink hűtőben való tárolásának egész tudománya van! Nem véletlenül, hiszen egészségesebb és kevésbé élelemiszerpazarló életet élhetünk, ha tovább tartjuk fogyasztható állapotban a hűtőnk tartalmát. Sok élelmiszer ugyanis azért végzi a kukában, mert elfelejtettük megenni vagy mert szokatlanul gyorsan romlott meg. Vajon mi az utóbbi oka?