Az első hivatalos Nemzetközi Nőnapot 1911-ben tartották meg, azóta pedig az ünnep globális jelentőségűvé vált, amely a nők társadalmi, gazdasági, kulturális és politikai eredményeit ünnepli, miközben felhívja a figyelmet a nemek közötti egyenlőség elérésének fontosságára.
A Nemzetközi Nőnap ikonikus színei – a lila, a fehér és a zöld – a szüfrazsett mozgalomból származnak. A lila a méltóságot és igazságot szimbolizálja, a fehér a tisztaságot és a hűséget jelképezi, míg a zöld a reményt fejezi ki. Ezek a színek nem csupán esztétikai jelentőséggel bírnak, hanem a nők jogaiért folytatott küzdelem értékeit és törekvéseit is megtestesítik. Napjainkban ezek a színek gyakran megjelennek a nőnapi rendezvényeken, a virág-ajándékokban és a különböző nőnapi szimbólumokon, főként angolszász nyelvterületen – emlékeztetve mindenkit a mozgalom céljaira.
A Nemzetközi Nőnapot minden évben tematizálják: idén a gyorsabb cselekvés – #AccelerateAction – jegyében hirdette meg az ENSz.

Fotó: 123RF
A világ különböző részein eltérő módon ünneplik a Nemzetközi Nőnapot, ezekben az országokban hivatalos ünnepnek számít: Afganisztán, Angola, Azerbajdzsán, Belarusz, Burkina Faso, Kambodzsa, Kína (csak a nők számára), Kuba, Grúzia, Németország , Guinea-Bissau, Eritrea, Kazahsztán, Kirgizisztán, Laosz, Madagaszkár (csak a nők számára), Moldova, Mongólia, Montenegró, Nepál, Oroszország, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Uganda, Ukrajna, Üzbegisztán, Moldova, Oroszország, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Zambia és Fehéroroszország.
Március 8-án több országban az anyák napját is ünnepelik.
Magyarországon 1948 óta emlékezünk meg a nőkről március 8-án. Nálunk azonban a május első vasárnapi anyák napja maradt a hagyományos nőünnep, melyen manapság már nemcsak az édesanyákat és a nagymamákat ünnepeljük, de a lánygyermekek is kiemelt figyelmet kapnak.

Fotó: 123RF
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: