Párba állítható a Black Friday és a fenntarthatóság?

GolfÁramlat

Párba állítható a Black Friday és a fenntarthatóság?

Sátrak az üzlet bejáratánál, tolakodó emberek üzletnyitás előtt. Mi lehet az, amiért egyesek hajlandóak kilépni kényelmi zónájukból és időt, energiát fordítani arra, hogy mielőbb hozzájussanak? Bár idehaza ritkán látunk ilyet, Amerikában előfordul, hogy tapossák is egymást az emberek egy-egy jó árú TV-ért, porszívóért vagy még kisebb dolgokért. Az ár az úr.

A Black Friday fogalmát az őrült leárazásokkal társítjuk. Miközben törvényi szabályozás szól arról, hogy nem szabad megtéveszteni a vásárlókat az árazással (sem), alig hiszünk abban, hogy tényleg olcsóbban juthatunk hozzá egy termékhez.

A legbiztosabb módja az ellenőrzésnek az, ha átgondoljuk, mire van szükségünk és néhány héten, hónapon keresztül követjük az adott termék árának alakulását.

Ennyi idő alatt talán rájövünk, nincs is szükségünk arra. Ergo megspórolunk ki tudja mennyi életidőt, ami alatt megkerestünk x összeget munkával. Vannak árakat összehasonlító weboldalak. S persze minden üzlet kiad egy katalógust, így az Euronics Black Friday lapja mellett érdemes átnézni a versenytársakét is.

drum washing machine, close-up

Fotó: 123RF 

De! De gondoljuk át, van-e szükség egy-egy újabb dologra! Vagy megelégszünk egy lassabb telefonnal, egy kisebb tévékészülékkel, amink már megvannak és megfelelően üzemelnek. A pénzügyi vonzatán kívül környezetkárosító aspektusa is van egy új termék vásárlásának. Szinte minden hónapban, minden héten találni olyan hírmorzsát, ami tengeri szemétszigetről, a globális felmelegedésről, vészharangokról szól.

Majd’ minden tudós egyetért abban, hogy a szakadék szélén táncol az emberi civilizációnk, mert annyira a végletekig kihasználjuk, kiszipolyozzuk a természetet.

A leárazások napjaiban tehát gondolkozzunk el minden egyes beruházáson! Ha arról lenne szó, hogy környezettudatosabban szeretnénk élni, az más dolog. Manapság ugyanis találni hatékony eszközöket, például víztakarékos mosogatógépet, intelligens fűtésvezérlőt stb.

Woman adjusting temperature of home heater

Fotó: 123RF  

Az ivóvíz nagy kincs és egyre inkább az lesz a jövőben! Országok, népek, egész földrészek aggódnak a vízkészleteik miatt. A tudatos ember nem csak a saját rezsijének csökkentése érdekében, de a jövő nemzedék számára is takarékoskodik az ivóvízzel. Maradva egy kisebb beruházásnál: egyes víztakarékos mosogatógépek valóban beváltják a vásárlásukra ösztönző reményeket. Ha egy család elkezdi használni, hamarosan megváltozik a „konyhai robot” időigénye, a családi étkezések utáni rendcsinálási procedúra.

Ha valaki megfigyeli egy átlagos háziasszony mosogatását, rádöbbenhet mennyi ivóvizet használ el. Ivóvizet! Talán egy egész afrikai falu sem fogyaszt el ennyi vizet egy nap alatt!

A WC öblítésére használt tiszta víz még ennél is megkérdőjelezhetőbb dolog. Gondtalan-gondatlan mindennapjainkban lebegjen lelki szemeink elé a vízért több kilométert gyalogló anya képe!

Talán első gondolatra távolinak tűnik a víztakarékos mosogatógépek megtérülése, tartós használatnál azonban kiderül a vásárlás értelme, eredménye. A vízóra hamar bebizonyítja ezt. Mosogatógépek tesztjét pedig olvashatjuk több forrásból is.

Hand washing with Chrome faucet over the washbasin in modern bat

Fotó: 123RF  

Az energiafelhasználásra, a levegő tisztasáságra, a víztisztaság megóvására, a hulladékhegyek mérséklésére és az élelmiszerek optimális, fenntartható mértékű fogyasztására már ma nagyobb figyelmet kell fordítanunk, fenntarthatóbb életvitelt követel az emberiségtől bolygónk. Dehogy bolygónk, civilizációnk! Az emberi civilizáció, aminek fenntarthatóságának illúziójába ringatjuk magunkat nap mint nap.

Nincs idő, nincs más esély! Tudósok figyelmeztetnek bennünket a környezetrombolás hatásaira. Magunk is tapasztaljuk napjainkban a felmelegedést, a klímaváltozást. Megszokott növény- és állatfajtáink tűnnek el, egzotikus fajok kerülnek kertjeinkbe. Olyanok, amelyeket pár éve el sem képzelhettünk a mi éghajlatunkon. A füge, a gránátalma, a datolyaszilva, a mangó, a citrom termesztéséhez már nincs szükségünk üvegházra, anélkül is bő termésre számíthatunk.

Gondolkozzunk mielőtt vásárolni megyünk! Gondoljunk jelen környezetünkre és a jövő generációk életterére egyaránt!

Igen, jól esik áron alul hozzájutni egy-egy dologhoz, nem véletlenül várakoznak tömegek néhány akciónál. De nem kell mindent megvennünk.

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Fenntarthatóság 17 lépésben – SDG-kártyákkal bárki megtanulhatja

2000-ben az ENSZ tagállamai elfogadtak egy világszintű célrendszert, ami az országok nehézségeire, kiváltképp a társadalmi problémákra koncentrált. 15 évvel később, 2015-ben ennek folytatásaként fogadták el az Agenda 2030 határozatot, ami a korábbiaktól eltérően már nemcsak a fejlődő országokat állította fókuszba, hanem a fejlett országok szempontjait is figyelembe vette a fenntartható jövő felé vezető úton.