Műanyagmentes karácsonyt! Elérkezett a tudatos vásárlás ideje

GolfÁramlat

Műanyagmentes karácsonyt! Elérkezett a tudatos vásárlás ideje

Az ünnepek közeledtével a boltok polcain és az online áruházakban is bőséges kínálat várja a vásárlókat. A karácsonyi ajándékvásárlás azonban gyakran hatalmas mennyiségű műanyaghulladékot generál, ami jelentős környezeti károkat okoz, mivel 91 százalékukat sosem hasznosítják újra. Csupán Európában évente közel 32 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, melynek jelentős része bekerül a tengerekbe és óceánokba, több mint egymillió madár és százezer tengeri emlős halálát okozva. Az idei ünnepi szezonban figyeljünk a tudatos vásárlásra, és keressünk fenntartható alternatívákat.

A globálisan előállított műanyag 91 százalékát soha nem hasznosítják újra, a hulladék pedig hatalmas mértékben szennyezi a környezetet.

Egyetlen műanyag játék vagy konyhai eszköz akár több száz évig is megmaradhat a természetben, miközben mikroműanyagokra bomlik, amelyeket végül mi is elfogyasztunk az élelmiszerláncon keresztül.

Ráadásul friss kutatások kimutatták, hogy a fekete műanyag konyhai eszközök – például spatulák és kanalak – gyakran tartalmaznak káros vegyi anyagokat, például tiltott égésgátlókat. A kutatók szerint ezek a vegyi anyagok az elektronikai hulladék újrahasznosítása során kerülhetnek a műanyag termékekbe. Rákkeltőek lehetnek, és hormonális zavarokat okozhatnak.

Separate garbage collection. Paper, Plastic, Glass. Environmenta

Fotó: 123RF 

A műanyagból készült ruhák – például a poliészter, a nejlon, az akril vagy a spandex alapú textíliák – széles körben elterjedtek, mivel olcsók, tartósak és könnyen karbantarthatók. Azonban jelentős környezeti terhelést jelentenek mind gyártásuk, mind használatuk során.

A globális textilgyártás 60 százaléka műszálas alapanyagokkal dolgozik, és évente több millió tonna műanyagszál jut a természetbe mosás vagy elhasználódás következtében.

Az óceánokban található mikroműanyagok jelentős része textil eredetű.

Fotó: 123RF  

Magyarországon évente több százezer tonna műanyag kerül a hulladéklerakókba, és az ország műanyagszennyezése évről évre növekszik.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint évente közel 32 millió tonna műanyaghulladék keletkezik Európában, amelynek jelentős része a tengerekbe és óceánokba kerül, súlyosan veszélyeztetve a tengeri élővilágot.

Egy ENSZ-jelentés is azt mutatta ki, hogy a tengeri műanyagszennyezés évente több mint egymillió madár és százezer tengeri emlős pusztulását okozza.

Fotó: 123RF  

Szerencsére egyre több környezetbarát alternatíva áll rendelkezésre, amelyekkel csökkenthetjük a műanyaghasználatot: a konyhai eszközök esetében válasszunk fából, rozsdamentes acélból vagy szilikonból készült termékeket. A játékoknál keressünk fa vagy textil alapú alternatívákat, amelyek nemcsak biztonságosabbak, hanem tartósabbak is.

Figyeljünk arra is, hogy víz- és ne akril alapú festékkel kezelt játékokat vásároljunk.

A természetes anyagokból – például pamutból, gyapjúból vagy lenből – készült ruhák kevésbé károsítják a környezetet, különösen akkor, ha organikus vagy újrahasznosított alapanyagokat használunk. Ezen kívül az újrahasznosított műanyagból készült ruházat is csökkentheti a termelés ökológiai lábnyomát, bár a mosás során még ezek is kibocsátanak mikroműanyagokat.

Set of different children's toys, wooden railroad

Fotó: Magyar Éghajlatvédelmi Szövetség

„Karácsony idején nemcsak egymásnak adhatunk ajándékot, hanem a Földnek is”

– hangsúlyozta Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka ökoszisztéma-kutató, az Európai Éghajlati Paktum nagykövete. „Ha a vásárlásainkat fenntartható módon tervezzük meg, és kerüljük a műanyag termékeket, azzal jelentős lépést teszünk egy tisztább, egészségesebb jövő felé.”

A fogyasztók tudatos döntései jelentős hatással lehetnek a műanyaghasználat csökkentésére. Az Európai Unió célja, hogy 2030-ra minden műanyag csomagolás újrahasznosítható vagy újrafelhasználható legyen, amihez a lakosság aktív részvétele elengedhetetlen. Ennek az aktivitásnak az előmozdítására jött létre az Európai Éghajlati Paktum is, mely a mindennapi életünkben megtehető klímacselekvések ösztönzését tűzte ki célul.

Bright multicolored plastic tubes in a purple glass against the background of a pile of garbage bags

Fotó: 123RF   

Az ünnepi időszak kiváló alkalom arra, hogy átgondoljuk vásárlási szokásainkat, és olyan döntéseket hozzunk, amelyekkel nemcsak szeretteinknek okozunk örömet, hanem bolygónk jövőjéért is teszünk. 

Az Európai éghajlati paktum az Európai Bizottság által az európai zöld megállapodás részeként indított paktum azon emberek mozgalma, akik küldetésüknek tekintik, hogy Európát fenntarthatóbbá tegyék és elősegítsék, hogy az EU 2050-re klímasemlegessé váljon. Az éghajlati paktum közös színteret kínál az egyéneknek, a közösségeknek és a szervezeteknek az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a következményeihez való alkalmazkodás érdekében.

Nyitókép: 123RF

Forrás: Magyar Éghajlatvédelmi Szövetség

Ajánljuk még:

A szélenergia és a gumicukor kapcsolata – az újrahasznosítás lehetőségei

2021-ben igen nagy port kavart a világszerte elavuló szélturbinaparkok lecserélése, amellyel – valljuk be – nem igazán tudtak mit kezdeni. A turbinákat a szélenergia Achilles-sarkának is nevezik, hiszen olyan kompozitokból állnak, amelyeket hosszú életre terveztek, nem újrahasznosításra. És ez idáig nem is tudtak ezen túl sokat változtatni…