Az Urban Farming, más néven városi gazdálkodás elsősorban az élelmiszerek városi területeken vagy azok környékén történő termesztésének, feldolgozásának és elosztásának gyakorlatát jelenti. Van azonban egy nagyon fontos mögöttes tartalma is: tükrözi a gazdasági és társadalmi fejlődés különböző szintjeit, képet ad a fenntartható közösségekről és társadalmi hálózatokról.
Amikor a közösségi szerveződések hivatalos intézményi támogatást kapnak, és integrálódnak a helyi várostervezésbe, mint a fenntartható városfejlesztés mozgalma, akkor valami egészen új, valami egészen előremutató kezd kialakulni. Összekapcsolódik az élelmezésbiztonság, a fogyasztás és jövedelemszerzés hármasa – és a társadalmi mozgalmak, közösségek, eszmék és emberi kapcsolatok izgalmas szövedékének része lesz.
A városi mezőgazdaságot gyakran összetévesztik a közösségi kertészkedéssel.
A kettő azonban merőben más. Míg a közösségi kertészkedés mellőzi a kereskedelmi szemléletet, addig az Urban Farmingnak szerves része ez. A városi mezőgazdasági termesztésnek célja a termékek eladása, ezzel szemben a közösségi kertészkedés a személyes fogyasztásra vagy megosztásra épít. A városi gazdaságokban az élelmiszereket éttermeknek vagy a mezőgazdasági termelők piacán, esetleg helyi leveskonyhának vagy más élelmezéssel foglalkozó szervezeteknek adják el, hiszen az élelmiszert elsősorban azért termelik, hogy a termelőtől a felhasználóhoz kerülhessen.
A városi területeken található mezőgazdasági telkekre nincs általános meghatározás, és országonként eltérő a szabályozási keret is. Az USDA szerint gazdaság „minden olyan hely, ahonnan 1000 dollár vagy annál több mezőgazdasági terméket állítottak elő és értékesítettek” . Európában a „városi gazdaság” kifejezés a kerteket és a gazdaságokat is magába foglalja. Ezek mérete eltérő, a magánudvarok kis parcelláitól a nagyobb gazdaságokig találhatunk jó példákat. Bár néhány ilyen városi gazdaságban vannak fizetett alkalmazottak, a legtöbben leginkább az önkéntes munkára támaszkodnak.
Az elképzelés alapjait a nemrégiben útjára indult fogyasztói szemléletváltások fektették le: az emberek kezdték megérteni,
milyen messzire utazik az élelmiszer, és hogy fogyasztóként nincs beleszólásuk a termesztésbe.
A városi mezőgazdaság ezen szeretne változtatni azzal, hogy a helyben termelt élelmiszerekhez való hozzáférés eszközévé válik. A városi mezőgazdaság másik fő célja, hogy az embereket visszavezesse az élelmiszer-előállítás gazdag kultúrájába, olyan tudást és gyakorlatokat elevenítsen fel, amelyek az elmúlt évtizedekben a feledés homályába merültek. A módszer követői szerint az embereknek újra meg kell tanulniuk, hogyan kerüljön élelmiszer az asztalra, mit lehet termelni az adott területen, és hogyan kell kialakítani a szezonalitáshoz alkalmazkodó táplálkozási szokásokat
Mit hozhat a jövő?
Egyes szakemberek szerint a város akár 100 százalékban is kielégítheti a lakosság frisstermék-szükségletét. Ez például egy New York méretű nagyváros esetében akár 115 millió dollár éves gazdasági szivárgást is megakadályozhatna, emellett a városokon belüli kerti termesztés az élelmiszer-hulladék mennyiségét is csökkenthetné. Az Agrártudományi és Technológiai Tanács (CAST) úgy határozza meg a városi mezőgazdaságot, mint ami magában foglalja a környezet egészségének, helyreállításának és rekreációjának szempontjait: „A városi mezőgazdaság egy komplex rendszer, amely számos érdeklődési körre kiterjed, a termeléssel, feldolgozással, forgalmazással és fogyasztással kapcsolatos tevékenységek hagyományos magjától az egyéb, kevésbé széles körben elismert és dokumentált előnyökig és szolgáltatásokig. Ide tartozik a kikapcsolódás és a szabadidő; gazdasági vitalitás és üzleti vállalkozói készség, egyéni egészség és jólét, a közösség egészsége és jóléte, tájszépítés valamint a környezet helyreállítása”.
A kezdeményezés ugyan még gyerekcipőben jár, de már egyre több követője akad és a tudomány is egyre inkább előtérbe helyezi. A megfelelő projektfinanszírozással, a magánvállalkozások pénzügyi tőkéjével és az állami támogatásokkal rövid idő alatt magas szintre lehetne emelni ezt a fajta gazdálkodást, kérdés, hogy a lakosság készen áll-e a változásra, és valóban megreformálható-e a mélységekig urbanizálódott világ?
Forrás: ITT
Ajánljuk még: